• Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Biti obrazovan- biti kulutran.
Biti obrazovan- biti kulutran.






287
poruka na forumu
36 149



post # 1 | 2012-06-19 , 1:56 AM

Šta Vi mislite, da li obrazovanje sa sobom nužno nosi i kulturu?

Da li je obrazovana osoba samo ona koja ima diplomu, ili je to osoba koja se vodi manirima ?

Moje mišljenje je da nam je džaba neka diploma, ako mi iz kuće ne nosimo odgoj. Kultura nam je prva stepenica društva, obrazovanje je tek na drugom mjestu. Jer moramo pustiti da škola prođe kroz nas, ne mi kroz školu. Bruka ja kada u današnje vrijeme dođe neki uvaženi profesor, i vi ga pitate nešto, on odgovara:" Šta'e". Dešavalo se to, ali nažalost će se i dešavati. Neki doktor, koji je toliko neotesan, da pacijentu sa vrata kaže:" Šta je, šta si sad doš'o?", zaslužuje da mu se momentalno oduzme dozvola za rad. Nisu bezveze rekli da lijepa riječ gvozdena vrata otvara. Bezbroj je ovakvih primjera, gdje se obrazovani ljudi smatraju kamenom temeljcem društva, ali su nekulturni u toj mjeri da izazivaju osip.


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 2 | 2012-06-19 , 6:17 PM

Ja mislim da je djabe Obrazovanje ako kulture nema
Moze da bude Sudija ili Doktor neko ako je seljak u glavi
I podrzavam mog drugara iznad ;) sve sto je rekao slazem se :)










76
poruka na forumu
20 66



post # 3 | 2012-06-19 , 7:28 PM

Ја се делимично слажем.

Наравно да би требало да сви будемо људи и за то није потребна диплома. То је по мени најбитније.
Као одговор да ли образовање носи и културу. Не бих рекао. Не мора да значи, мада може да утиче. Ако је неко рођен у неког другој културној средини, не желим никога да вређам, само дајем пример, нпр. у неком афричком племену, његови манири за европског човека и нису баш "културни" иако је можда за своју културу прави пример. Међутим, ако је решен да се прилагоди неће му бити на одмет да уђе у библиотеку прочита неки ред, да посети неколико установа културе, илити да се образује и ето једног културног човека са лепим манирима.
Мене моји родитељи научили да будем частан човек, да не лажем, да не крадем, да чувам своје, да поштујем све и свакога, да свако има право на своје мишљење... научили ме и да кашика и нож стоје са десне стране тањира, а виљушка са леве, али моји родитељи нису имали од кога да науче, а тако ни мени да пренесу шта се ради када око тањира имам 4-5 виљушки и неколико кашика различитих величина. За то је било потребно образовање.
Верујем да се претходни коментатори слажу са овим.

Оно што бих додао је да је можда превише јака реч да је образовање "џаба" ако се нема културе. Ја сам имао много проблема са лекарима и њиховом мрзовољом, али ти исти надрндани људи су највероватније и спасили по неки живот.

Ја сам више некако да се ове две ствари засебно гледају. Ако неко има докторат из математике, колика год стока он био и макар да су сви његови манири на нивоу неког бесловесног бића, ја му морам одати почаст на његовом докторату.





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 4 | 2012-06-20 , 12:00 PM

Slazem se sa пингвин, a slazem se i sa prethodnicima iz razloga jer se mozda misli na one koji su nekulturni a imaju tamo neke diplome, koje naravno nisu stekli vec kupili ili potplatili neki ispit, a pri tom su seljacine nevidjene, sto ni dobar dan ne znaju da kazu kad udju u prostoriju... %) %) %)
Smatralim da je obrazovanje bitno, ali ne u smislu da se pod obavezno zavrsi fakulet, vec mislim na kucni odgoj, obrazovanje u lepom ponasanju, ucenje bontonu od malih nogu.
Moji nemaju velike skole ali su me naucili lepom ponasanju, pozitivnoscu, lepim stvarima, bontonu i ja sam im zahvalna na tome jer je to pojednostavilo moj zivot i moj odnos sa drugim ljudima!
Biti obrazovan u ljudskosti jeste biti kulturan!








287
poruka na forumu
36 149



post # 5 | 2012-06-20 , 12:34 PM

Quote (ket)
Biti obrazovan u ljudskosti jeste biti kulturan!


Znači predobro rečeno !!!!


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








76
poruka na forumu
20 66



post # 6 | 2012-06-20 , 3:23 PM

Quote (ket)
a imaju tamo neke diplome, koje naravno nisu stekli vec kupili ili potplatili neki ispit


О овоме нема потребе говорити. Ја ово не бих ни у ком случају називао образовање.








290
poruka na forumu
90 409



post # 7 | 2012-06-21 , 8:52 PM

Ako si obrazovan ne znaci i da si kulturan... steta sto je danas vema malo kulturnih ljudi... %)


NE MOZES BITI DOVOLJNO DOBAR SVIMA...
ALI CES UVEK BITI SAVRSEN,ONOME KO TE VOLI...

NIJE SRETAN ONAJ KOJI PUNO IMA...
VEC JE SRETAN ONAJ KOME MALO TREBA...








308
poruka na forumu
349 1445



post # 8 | 2012-06-21 , 9:10 PM

Biti obrazovan nije ni nuzno da si i kulturan, jer se danas bonton i ne uci u skolama in je tako odvojeno jedno od drugog. Kulturni su uglavno tako kucno odgojeni


Previse znam zato previse patim
Video sam svasta pa sa prestao da cudim se





  Admin



1928
poruka na forumu
663 2820



post # 9 | 2012-06-21 , 9:22 PM

Quote (Dusomoja)
Moze da bude Sudija ili Doktor neko ako je seljak u glavi


E to...

Za mene postoje 2 vrste seljaka prva ovaj sto radi na selu posteno stoka, zemlja itd koji je u stvari mnogo veci gospodin od polovine ovih nasminkanih samo sto oni nisu ni svesni toga i ona druga vrsta svi znamo koja da ne pisem radi reda al to su bas seljaci u svakom smislu da








1641
poruka na forumu
171 425



post # 10 | 2012-06-21 , 11:38 PM

Druge bih nazvao malogradjanstina koji svud mora da pljune ,nos da istrese,da se dere na mobilni gde god udje,


Poruku je menjao/la Dragan1309 - Cetvrtak, 2012-06-21, 11:39 PM








421
poruka na forumu
65 124



post # 11 | 2012-06-22 , 10:09 AM

Pametno zborite! Ne bih nista vise dodao.








1641
poruka na forumu
171 425



post # 12 | 2012-06-22 , 10:27 PM

Quote (Deluxe)
Pametno zborite! Ne bih nista vise dodao.

Cepas li ti na dva tocka ili zabusavas





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 13 | 2012-06-30 , 10:31 PM

To je isto kao i sa verama.
Ako je neko to ne mora znaciti da je los. I obrnuto.

Kultura se stice u porodici, tj formiraju te roditelji. Bar je meni mama lepila samarcine za nekulturu.
Znala sam sta je kulturno a sta nije.

Obrazovanjem se dolazi do jednostavnosti zivota. Lakse je dobiti posao, lakse je zaraditi penziju itd.

Ne mora da znaci ako je neko fakultetski obrazovan da poseduje lepe manire. Npr. moj dekan, on je ona zagasita seljacina, koji ne postuje nikoga, koji se meni obraca sa TI a ne VI kako i dolikuje. Pljune pred vama u kantu za smece. Maltene i rokce, koliko uzvlaci sline u pluca.
Jednom sam mu morala reci: Prijatno! :)

Tako da eto.


Poruku je menjao/la Leksi - Subota, 2012-06-30, 11:41 PM


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








76
poruka na forumu
20 66



post # 14 | 2012-07-03 , 1:00 PM

Слажем се да је васпитање у кући од непроцењивог значаја. Мислим да сам негде прочитао да је најважнији темељ у формирању неке личности првих пет година живота, а то је у највећем броју случајева време када је дете највише са родитељима.

Али навео сам и пример да то није довољно. Иако сам добијао батине на сваком кораку да бих укапирао шта је добро а шта не моји родитељи нису моли да ме науче како треба да се понашам да будем "културан" у неком другом окружењу и неком другом народу. оно што је културно код Срба не значи да је културно ког Арапа или Норвежана. Искуство двоје људи - родитеља, не може да буде довољно да би се знало у свакој ситуацији бити човек. Родитељи постављају темељ, али то никако не може и не сме да буде и кров личности. Образовање је веома потребно.

Мислим и да је човек доста сам одговоран за своје поступке. Можда су нечији родитељи били добри и честити људи, али њихово дете је одлучило да то не буде. Ја овакву могућност никада не бих одбацио и не бих само на родитеље и породицу стављао оптужбе.








1641
poruka na forumu
171 425



post # 15 | 2012-08-29 , 10:17 PM

Treba biti kulturan pa ne zavirivati drugom u poruke ,kopirati pa slati drugima ,zar je to lepo ?


Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Biti obrazovan- biti kulutran.
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]