• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Obnovljivi izvori energije (BUDUĆNOST I PERSPEKTIVE)
Obnovljivi izvori energije



  Gale



989
poruka na forumu
489 2507



post # 1 | 2013-12-09 , 10:00 AM



Energetska bezbednost je u ovom trenutku, a sigurno i za duži period pred nama, prvi strateški prioritet svih zemalja koje misle o svojoj budućnosti.

Da bi se neprekidno poboljšavala energetska efikasnost i održivo povećala primena obnovljivih izvora energije, 
potrebno  je  upravljati  potrošnjom  energije,  tj.  treba stvoriti  okvir za sprečavanje suvišnog  korišćenja  energije, 
smanjenje gubitaka energije u sistemu i maksimalno korišćenje obnovljivih izvora energije, za šta su potrebni, pre 
svega, znanje, zatim adekvatna merenja i informacione i komunikacione tehnologije. Veoma je važno da se obezbede 
uslovi da potrošnja energije sa tehnološko‐ekonomskih aspekata postane kontrolisani tekući društveni proces. 
Sve to zahteva  i  bolju  organizaciju,  bolji  energetski menadžment  i  promenu  ponašanja  potrošača,  a  najviše 
promenu stila života − što je i najteži deo. Stoga, energetska efikasnost i primena obnovljivih izvora energije treba da 
se razmatraju kao stalni društveni i tehnološki procesi, koji uključuju praćenje potrošnje energije, da bi ona bila na 
tehničkom minimumu.

Poznato je da je Srbija je potpisala ugovor sa EU, po kome do 2020. godine udeo obnovljivih izvora energije u energetskom potencijalu zemlje treba da bude najmanje 27 procenta. Koliko je to ostvarivo to je već drugo pitanje...

Kakvo je vaše mišljenje o obnovljivim izvorima energije?


Fajlovi: 3930124.jpg (214.0 Kb)


Bože, daj mi snage da prihvatim ono što ne mogu da promenim, hrabrosti da promenim ono što mogu i mudrosti da prepoznam razliku među njima.








592
poruka na forumu
208 1412



post # 2 | 2013-12-09 , 1:07 PM

Quote hrabri_mali_toster ()
Kakvo je vaše mišljenje o obnovljivim izvorima energije?

Za pravljenje struje, vode, biodizela recimo potrebna su velika ulaganja, poršine zemlje i uslova koje mi nažalost i nemamo.
U većim zemljama stavljaju solarne panele al uglavnom u nekim pokrajinama koje su sunčane i imaju površinu španije, teksasa floride itd. tako več imaju isplativost dok ostali šire ekološku svest samo al uglavnom trebaju im decenije da otplate samo ulaganja xd Negde stave vetrenjače u holandiji il de imaju račun al isto treba toga tj zemlje dosta. Primer je i biodizel koji se proizvodi na farmama koje su veće nego cela površina naše zemlje :D Možemo i reciklirati al mi i nemamo puno materijala nit će to mnogo nekome doneti prihoda jer kod nas nema velikog prometa metala, papira i plastike :)
Svodi se da bi na ovoj maloj našoj zemlji jedino dobili nešto nuklearnim elektranama i izvozom struje al tu već ima monopol od velikih i razvijenih zemalja koje nam ne bi dale to ni pod tačkom razno. Prosto bi rekli odbi od kazana a izgovor neki levi poput širićete terorizam il nesposobni ste vi za to izbiće katastrofa xd








2602
poruka na forumu
1597 7677



post # 3 | 2013-12-09 , 3:58 PM

Heaven, u Italiji svaka 3. kuca ima solarne panele na krovu

vetrenjaca ima po Italiji,Madjarskoj,Poljskoj,Ceskoj,Slovackoj za to znam da sam videla

a mi smo zesca taraba i zadnja rupa na svirali u svetu i evropi nit zelimo nit nam daju....

ima i kod mene solarno drvo prvo u BIH :D za punjenje laptopa i telefona :D

ali mi smo takav narod da je polomljeno i poodkidano pola toga vec narednog dana ,jedino da imamo dovoljno poicije da 24h strazari


НИЈЕ ВАЖНО КАКВА СИЛА НАС НАПАДА,НЕГО КОЛИКУ СВЕТИЊУ БРАНИМО!!!








592
poruka na forumu
208 1412



post # 4 | 2013-12-09 , 4:20 PM

Quote LaMistress ()
Heaven, u Italiji svaka 3. kuca ima solarne panele na krovu

imam i ja solarni digitron :D Problem je što smo mi zemlja trećeg sveta postali te ima i u ovome problem što si navela:

Quote LaMistress ()
ali mi smo takav narod da je polomljeno i poodkidano pola toga vec narednog dana ,jedino da imamo dovoljno poicije da 24h strazari

Neko će skine to i proda isto. U nekim zemljama ima podsticaj i države za to, nama to može i grad omlati u osnovi sve je to sitno i nama neprivlačno jer nema neke koristi od par ploča. Ja gledam dokumentarac neki na tv i vidim ameri il australijanci pokraj grada imaju dokonu celu pustinju te postave nekoliko stotina ektara panela te i imaju neku računicu :)





  Muhy

Federacija Bosne i Hercegovine, USK
485
poruka na forumu
410 2331



post # 5 | 2013-12-11 , 11:13 AM

Quote hrabri_mali_toster ()
Da bi se neprekidno poboljšavala energetska efikasnost i održivo povećala primena obnovljivih izvora energije, 
potrebno  je  upravljati  potrošnjom  energije,  tj.  treba stvoriti  okvir za sprečavanje suvišnog  korišćenja  energije, 
smanjenje gubitaka energije u sistemu i maksimalno korišćenje obnovljivih izvora energije, za šta su potrebni, pre 
svega, znanje, zatim adekvatna merenja i informacione i komunikacione tehnologije. Veoma je važno da se obezbede 
uslovi da potrošnja energije sa tehnološko‐ekonomskih aspekata postane kontrolisani tekući društveni proces. 
Sve to zahteva  i  bolju  organizaciju,  bolji  energetski menadžment  i  promenu  ponašanja  potrošača,  a  najviše 
promenu stila života − što je i najteži deo. Stoga, energetska efikasnost i primena obnovljivih izvora energije treba da 
se razmatraju kao stalni društveni i tehnološki procesi, koji uključuju praćenje potrošnje energije, da bi ona bila na 
tehničkom minimumu.



Sa ovim se ja bavim kao student ;) da


.....


Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Obnovljivi izvori energije (BUDUĆNOST I PERSPEKTIVE)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]