• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija
Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija






10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 1 | 2014-01-22 , 2:26 PM

SFRJ je bivša jugoslovenska država koja je postojala od kraja Drugog svetskog rata, sve dok se nije raspala tokom građanskog rata. Ona je bila socijalistička država koja je obuhvatala teritorije današnjih nezavisnih država Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije i Crne Gore.

Formirana je 1945. godine kao naslednica Kraljevine Jugoslavije pod imenom Demokratska Federativna Jugoslavija. 29. novembra 1945. godine menja ime u Federativna Narodna Republika Jugoslavija, dok je 1963. godine konačno promenila ime u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija. Glavni grad SFRJ bio je Beograd. SFRJ se graničila sa Italijom i Austrijom na severozapadu, Mađarskom i Rumunijom na severu, Bugarskom na istoku i Grčkom i Albanijom na jugu. Zapadni deo republike je izlazio na Jadransko more.

Za razliku od ostalih evropskih socijalističkih zemalja, SFRJ nikada nije bila članica Varšavskog ugovora, i održavala je bliske veze sa zapadnim vladama. SFRJ je bila osnivač i jedan od najvažnijih članova Pokreta nesvrstanih. SFRJ je bila zemlja "samoupravnog socijalizma", sa jednopartijskim delegatskim sistemom predstavljanja, planskom privredom i specifičnim sistemom tzv. radničkog samoupravljanja.

Demokratska Federativna Jugoslavija je rekonstituisana na konferenciji AVNOJa u Jajcu, (od 29. novembra do 4. decembra 1943.), dok su se pregovori sa Kraljevskom Vladom u izgnanstvu nastavili. 29. novembra 1945. Federativna Narodna Republika Jugoslavija je konstituisana kao socijalistička zemlja tokom prvog zasedanja skupštine u kojoj je Komunistička partija Jugoslavije bila većina, a koju su činili predratni poslanici i članovi AVNOJ-a.

Prvi predsednik posleratne Jugoslavije je bio Ivan Ribar, a predsednik Vlade je bio Josip Broz Tito. 1953. godine, Tito je postao predsednik, a 1974. godine je proglašen za doživotnog predsednika.

Da li biste vise voleli da je opstala bivsa SFRJ ili je bolje sto se raspala?
Koje su prednosti a koje mane bivse SFRJ osim bratstva i jedinstva?










5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 2 | 2014-01-22 , 3:15 PM

Quote Dusomoja ()
Da li biste vise voleli da je opstala bivsa SFRJ ili je bolje sto se raspala?

naravno da bi voljela da je opstla...jer po prici svojih roditelja.. tada je bila ravnopravnost..
svako je imao posao ..i mnogo dobrog je bilo

Quote Dusomoja ()
Koje su prednosti a koje mane bivse SFRJ osim bratstva i jedinstva?

osim toga.. nije bilo MITA I KORUPCIJE ..
ljudi su na osonovu svog znanja dobivali posao ..
otvarale su se uvijek nova radna mjesta..
nije bilo siromasta...
tada se uzivalo ...

mane...
sve suprotno od toga gore navedenog :)


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…








2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 3 | 2014-01-22 , 3:41 PM

koliko sam slusao od mojih tada je bilo ekstra bilo je sigurnosti,para neke bezbriznosti bilo je posla za koji su svi bili placeni adekvatno pa su se mogli posvetiti i nekim drugim stvarima a ne samo jurenju za novcem :)

voleo bih da je opstala naravno veca drzava donosi mnogo toga boljeg :) prvo te ostale drzave posmatraju znacajnije

prednosti i mana je bilo naravno ali po meni sve se to moglo resiti i drugacije ali sad sta je tu je :)


FORTIS FORTUNA ADIUVAT








387
poruka na forumu
34 201



post # 4 | 2015-12-13 , 8:58 PM

secam se....bila sam mala,ali se secam.bezbrizno detinjstvo,ali prekinuto.ne znam da li je bolje da nisam ni bila deo,pa da ne znam kako je bilo,ili ovako:doziveti jugoslaviju i onda je izgubiti...da je ostala,imam osecaj da ljudi ne bi imali problema(sem onih koje bi sami napravili).za mene je bio strasan taj kraj,i sve te muke i neverica da nikad vise necemo imati normalan zivot.i nismo...
mane...nije ih bilo.prednosti...svakakve i na sve strane.nas pasos je bio dragocen.nije me interesovala politika i ko je ko,nije mi bilo bitno,jer smo imali normalan zivot...


vecina ljudi misli da intelekt cini coveka velikim,ali nisu u pravu,to je karakter.ajnstajn





  Muhy

Federacija Bosne i Hercegovine, USK
485
poruka na forumu
410 2331



post # 5 | 2015-12-31 , 1:25 PM

To su bila vremena, ove generacije od 70 pa nadalje su pričale dosta o Jugoslaviji. O tome kako je to bila jedna divna država, koju je predvodio maršal Josip Broz Tito :)


.....


Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]