• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Anoreksija (>.>)
Anoreksija






287
poruka na forumu
36 149



post # 1 | 2012-06-04 , 0:32 AM

Anoreksija je težak gubitak apetita čiji su razlozi emocionalne prirode. Anorexia nervosa je poremećaj jedenja u središtu kojeg se nalazi preplavljujući strah od debljanja. Anoreksija ne nastaje zbog gubitka apetita već je riječ o borbi protiv gladi zbog stalno prisutnog i potpuno nerazumnog straha od debljanja koji ne popušta ni onda kad je mršavost dostigla takve razmjere da je ugrožen život bolesnika/ce. Iako je u središtu bolesti hrana, anoreksija je bolest uma. Često započinje relativno prirodnom željom za gubitkom nekoliko kilograma. No budući da dijete samo privremeno ublažavaju psihološke probleme koji se nalaze u pozadini, bez njih uskoro nemogući unos hrane se postupno svodi na najmanju moguću mjeru čime gube od 15 do 60% normalne tjelesne težine sve dok se jelo posve ne ukine. Oboljela osoba postaje opsjednuta slikom svog tijela i često doživljava sebe debelom iako je istina suprotna. Paradoks je da ona od priprave i konzumiranja hrane pravi obred. Oko polovice svih anoreksičara u nekom trenutku počne patiti od bulimije. Anoreksičari obično dolaze iz obitelji koje imaju visoke zahtjeve glede njihovih dostignuća i često traže savršenstvo, služeći se prisilom u mnogim vidovima života, osobito školi. Poricanje često prati njihovu izrazitu usredotočenost na to da ostanu mršavi; anoreksičari u pravilu neće htjeti priznati da nešto nije u redu, pa na izraze zabrinutosti drugih reagiraju ljutito ili obrambeno.

Da li Vi poznajete nekoga ko je anoreksičar ?

Ako da, možete li opisati njegovo ponašanje ?

I koji je vaš stav prema ovim ljudima ?


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








50
poruka na forumu
39 167



post # 2 | 2012-06-04 , 3:34 AM

Bolest potpuno ista kao i svaka druga.Najbitnije je da shvate ljudi da niko nije kriv za svoju bolest.Anorexija nije kada samo zelis da budes mrsav.Uglavnom pod taj uticaj padaju tinejdzeri koji imaju pritisak od stariji da u svemu moraju da budu savrseni.I onda nadju bar nesto sto oni mogu da kontrolisu.Ili zezanje drugih tinejdzera,ili apdnu pod uticaj manekenki i glumica.Zbog toga sto se anorexija i bulimija osudjuju,svake godine u Srbiji od ove bolest umre oko 10 devojaka.Mada se uvek kao uzrok smrti navede neki drugi razlog.Imala sam jako blisku osobu koja je bolovala od toga.I tvrdim da je tezina bolesti velika kao i cancer.Ziveti sa tom bolescu je strasno.Videla sam kroz sta je ta devojka prolazila svaki dan.Svaki novi dan je bio mucenja na nju.U prevodu,anorexija je samoubistvo na rate.U svakom slucaju,svaka cast na temi.Krajnje je vreme da se obrati paznja na tu bolest,jer vremenom pocinju da otkazuju bubrezi,jetra,srce.I cesta je leukemija i rak zelitca kao posledica.Moze da se desi vama.Vasoj sestri.Drugarici.Cerci.Sigurno imate nekoga u svojoj okolini ko boluje od anoreksije ili bulimije.Samo niste dovoljno zainteresovani da primetite.





  Admin



1928
poruka na forumu
663 2820



post # 3 | 2012-06-04 , 4:02 AM

Kancer je ozbiljna bolest na koju niko ne utice a anoreksija psihicko stanje modernih barbika koje ne znaju sta ce sa sobom tako da po meni nisu uopste za poredjenje...








2602
poruka na forumu
1597 7677



post # 4 | 2012-06-04 , 10:58 AM

Davor, u ovome te potpuno podrzavam svaka ti cast na odgovoru


НИЈЕ ВАЖНО КАКВА СИЛА НАС НАПАДА,НЕГО КОЛИКУ СВЕТИЊУ БРАНИМО!!!








50
poruka na forumu
39 167



post # 5 | 2012-06-04 , 6:28 PM

Ne slazem se.Jer pusenjem,fizickom neaktivnoscu,losom ishranom,alkoholom-izaziva se cancer.Tako da mnogo toga utice na izazivanaj kancera.A to sto vi mislite da moderne barbike ne jedu,to nema veze sa anorexijom.To su devojke koje drze dijete,vezbaju itd da bi bile zgodne i privalcne.Kap Natasa Bekvalac,Dzenifer Lopez,itd.Gde ste vi videli mrsavu barbiku?Anorexija u 95 posto slucajeva nema nikakve veze sa izgledom.I one se ne izgladnjuju da bi bile mrsave i lepe,jer mrsavo nije lepo!Vec je to jedina stvar koje mogu da kontrolisu ili ako su zapostavljene od strane roditelja pa da privuku paznju.Ta devojka koju poznajem,je upala u to jer su je njeni psihicki maltetirali,mora da bude najbolja u skoli,najbolja u atletici,u svemu.Imala je 60 kg i decaci su je zvali bucka.I tada je krenulo.Pala je na 38 kg ali ni u jednom trenutku nije bila srecna sto je mrsava.Mrzela je svoje telo.I dan danas prezire devojke koje su mrsave.Svako ima prava na svoje misljenje,i znam da vas ne mogu ubediti u suprotno.Ali svi misle kao i vi.Strina mi je psihijatar u jednoj klinici na Vracaru,i jos ako klinki mi je objasnila sve to,al opet,dok nisam iupoznala tu devojku,nisam skroz svatila.Ima devojjaka koje povracaju kada imaju problem,jer se osecaju mnogo lakse nakon toga.Ne drzim ja niciju stranu.Samo kazem da se na anorexiju ne moze uticati jer je to uticaj sredine i okruzenja.Znam da vas ne mogu ubediti u suprotno,za vas ce anorexija uvek biti samo bolest ''savremenih barbika'',al bas zato sto ljudi sve vide crno i belo,tu smo gde smo.Cenim i postujem svacije misljenje.

Added (2012-06-04, 5:28 PM)
---------------------------------------------
U svakom slucaju,tu devojku koju sam upoznala,bila je sestra od mog tadasnjeg decka.Ja sam imala 15 a ona 17.Sada je dobro,ima normalnu kilazu i zavrsna je godina Dif-a.Htela sam da kazem,sto se tice tih modernih barbika,da ja nju nikada nisam videla nasminkanu,niti u necemu a da nije trenerka.Cak se nije ni frabala,imala je smedju kosu koju je uvek vezivala u rep.toliko.






  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 6 | 2012-06-10 , 4:20 AM

Quote (1divljak1)
Da li Vi poznajete nekoga ko je anoreksičar ? Ako da, možete li opisati njegovo ponašanje ? I koji je vaš stav prema ovim ljudima ?


Da li poznajem nekoga, da poznajem SEBE.
Kako se ponasam, pa sasvim NORMALNO. Ne histerisem, smirena sam, i imam povecanu seksualnost, jer ne mogu sebi odoleti.
Moj stav prema meni je taj, sto nemam strah da cu se udebljati, nego je kod mene posledica jedne traume i soka.
Zato i imam tako malo kg na moju visinu. Ali borim se svaki dan. Jedem, vezbam. I tako u krug. :)


Poruku je menjao/la Leksi - Nedelja, 2012-06-10, 4:21 AM


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 7 | 2014-01-11 , 1:49 AM

Quote Admin ()
Kancer je ozbiljna bolest na koju niko ne utice a anoreksija psihicko stanje modernih barbika koje ne znaju sta ce sa sobom tako da po meni nisu uopste za poredjenje...


nemam sta drugo da dodam ...


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Anoreksija (>.>)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]