• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Da li je bolje biti altruistična ili egocentrična osoba?
Da li je bolje biti altruistična ili egocentrična osoba?






3268
poruka na forumu
448 1828



post # 1 | 2012-11-08 , 0:01 AM

Danas je ukorjenjeno mišljenje da nije dobro biti altruistuičan, jer će osoba koja mnogo misli na druge mnogo dati drugima, a malo će joj biti uzvraćeno. Tvrđenje sadržano u ovom argumentu svakako nije bez osnova, ali ja ipak mislim da je u principu altruizam bolja opcija, iz prostog razloga što je istinski altruističnoj osobi milo ne samo zbog svog zadovoljstva, već i zbog drugih ljudi koji u datom momentu imaju izvestan kvalitet egzistencije (posredno). Tako da davanje drugome u principu nije gubitak, mada naravno niko ne voli da daje ako ne očekuje da će mu biti uzvraćeno. Ako je neko altruističan, to ne znači da nema tu selekciju, a naravno nije neophodno da zanemaruje svoje direktne interese.

Ako se pitate zašto ovo pišem, s obzirom da je vrlo teško, a nekima i nemoguće, izmijeniti sebe u tom smislu, ja želim da poručim ljudima koji ovo čitaju, da je za mene sasvim prirodno biti zadovoljan sobom i ako je osoba egocentrična, ali i da se pri tom može prosto uvažiti da može bolje. Npr. ako sam ja egoista, to nije razlog da svoju decu ne vaspitavam u duhu altruizma.


Ima ta jedna vrsta nedostajanja, po meni najgora, kada dvoje ljudi sjede jedno pored drugog i nedostaje im ono što više nisu...
Nekada sam anđeo, nekada demon... ali sam uvijek 100% žena...
Nikada nemoj odustati dok ne daš sve od sebe. Bolje je pokušati i ne dobiti ništa, nego ne pokušati i uvijek se pitati šta bi bilo da si pokušao...








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 2 | 2012-11-08 , 0:53 AM

Ne valja podjednako ni jedno ni drugo.
Treba imati sredinu a ne ici u te ekstreme (i altruisti i egocentrici uglavnom su ekstremi ) .


Poruku je menjao/la Korisnica - Cetvrtak, 2012-11-08, 0:54 AM


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"








3268
poruka na forumu
448 1828



post # 3 | 2012-11-08 , 11:51 AM

Altruizam je nesebična briga za dobrobit drugih. Termin označava životni stav koji uključuje nesebičnost, naklonost, ljubav prema drugome i spremnost da mu se pomogne, po cienu lične štete i žrtve, bez ikakve naknade ili spoljašnje nagrade

Egoizam i altruizam su naoko suprotstavljeni jednom drugom ali i altruista je u stvari egoista sa tom razlikom što, čineći dobro drugima, čini dobro samom sebi, ugađa samom sebi...
Altruistu čini srećnim kada učini drugome sreću.
"...bez ikakve naknade ili spoljašnje nagrade". Ohohoo, postoji nagrada, veliko unutrašnje zadovoljstvo i spokoj.

Ovdje pričamo o izvornom značenju riječi egoizam (ljubav prema sebi), što nikako nije loše, ali realno se u svakodnevnoj komunikaciji, ta riječ pominje u negativnom kontekstu iz nepoznavanja pravog značenja.
Čini mi se ipak, da usljed sve raširenijeg shvatanja pravog značenja, sve više se upotrebljava i izlizujuje rečenica "voljeti najpijre sebe" , kojom se pravdaju razni neprimjereni postupci.

Zaključak bi bio: Svaki čovjek je egoista a razlikuje nas samo ono u nama što traži da se nahrani dobrotom ili zlom.


Ima ta jedna vrsta nedostajanja, po meni najgora, kada dvoje ljudi sjede jedno pored drugog i nedostaje im ono što više nisu...
Nekada sam anđeo, nekada demon... ali sam uvijek 100% žena...
Nikada nemoj odustati dok ne daš sve od sebe. Bolje je pokušati i ne dobiti ništa, nego ne pokušati i uvijek se pitati šta bi bilo da si pokušao...








782
poruka na forumu
47 137



post # 4 | 2012-11-08 , 12:32 PM

Pretpostavljam da egoisti prodju bolje u zivotu...sa manje stresa, u svakom slucaju.
Mozda bi idealna kombinacija bila usvojiti osobine i egoizma i alturizma...i biti pomalo od oba.

Bojim se da nisam egoista, nimalo...a znam da bi mi bilo bolje da jesam, pa pokusavam to promeniti ali nije nimalo lako.


Nisam od onih naivaca koji jedva cekaju neki buduci dan i raduju se rodendanima i Novim Godinama, naprotiv, meni vec dugo smeta to što vreme prolazi, i mada imam neke svoje trikove kako da ne mislim o tome, postoje stranice u kalendaru kad mi nema gde.
Jesen je, znaci...
Ponovo..."





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 5 | 2012-11-08 , 1:07 PM

Ja volim sebe, al to ne znaci da gazim druge!!!!!!!!!!!!!
To sto je egoizam doveden u negativnu konotaciju tu je greska!
Egoisti smo svi jer je to deo nase prirode, jos od bebe
A to sto volim i cenim sebe i nedam na sebe, to ne znaci da ne volim druge!
To samo znaci da ceneci sebe umem da cenim i druge!
Ako sebe ne budem cenila kako ce to samo izgledati u ocima drugih, sta tek oni mogu meni uraditi, misliti o meni!
Da brinem o drugima, brinem, da se nesebicno dajem, dajem se, dajem svoje vreme, svoje znanje, svoju pozitivnost,
Da ocekujem da treba neko da mi vrati istom merom ili slicno, ne ocekujem, jer volim da dajem, poklanjam, bez da ocekujem tu neku nagradu, samim tim da sam nekom poklonila deo mene,u duhovnom ili materijalnom smislu u vidu poklona, novca i sl. a da je tom drugom to znacilo, dovoljan mi je razlog da budem srecna!
Da nedam da me neko gazi nedam, tu sam egoista, to je odbrambeni mehanizam i to je normalno!
Zasto ne voleti i ne ceniti sebe i nedati na sebe?
Pa ako ja nisam srecna kako drugi oko mene mogu biti srecni?
Nije li logicno?








2137
poruka na forumu
904 4467



post # 6 | 2012-11-09 , 3:57 PM

Slazem se sa prethodnim postovima. Ne znam zasto se egoizam nekako uvek spominje u negativnom kontekstu, kad ima i onu pozitivnu stranu.
Ako cenim sebe i svesna sam svojih kvaliteta, mogucnosti, onda volim sto mogu reci da sam egoista. Jer kao ste Ket rece, da bi nas drugi cenili, moramo pre svega sami sebe da prihvatimo. I nikada, ali nikada ne smemo da dozvolimo da se potcenimo u postavimo ispod nekog, bilo da je u pitanju prijatelj, bilo partner.

Imala sam problema sa tim, tokom perioda odrastanja..nije bilo lako. Ali sam onda postala svesna sebe.
Nisam najbolja, nisam najpametnija, nisam najlepsa, ali sam ja ja i to je najvaznije, imam svoju licnost. Na kojoj radim i na kojoj cu uvek raditi. Znam da uvek moze bolje.
A da ne dam na sebe ne dam, to uvek kazem, nije mene moja majka rodila da bi me drugi gazili. :)

A opet s druge strane ima u meni i karakteristika altruizma, mozda cak vise nego egoizma, jer sam takva osoba, da sam jako posvecena svojoj porodici i prijateljima i zaista mi nije zao na bilo koji nacin izaci u susret, pomoci koliko je u mojoj moci.. da se osecam bolje, osecam se, sam osecaj da si nekome pomogao i ucinio da se oseca bolje, srecnije je lep. Ne ocekujem da mi se na pomoc odgovori sa pomoci, ne ocekujem da mi se vrati istom merom. Ja sam takva, koga volim volim i moze da me koristi do kraja.

Quote (devils_angel)
Zaključak bi bio: Svaki čovjek je egoista a razlikuje nas samo ono u nama što traži da se nahrani dobrotom ili zlom.


da da da


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 7 | 2012-11-09 , 7:40 PM

Ja sam mix, i jednih i drugih, tako da ne znam sta napisati.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 8 | 2014-06-03 , 0:26 AM

Quote Anna_Anna ()
A opet s druge strane ima u meni i karakteristika altruizma, mozda cak vise nego egoizma, jer sam takva osoba, da sam jako posvecena svojoj porodici i prijateljima i zaista mi nije zao na bilo koji nacin izaci u susret, pomoci koliko je u mojoj moci.. da se osecam bolje, osecam se, sam osecaj da si nekome pomogao i ucinio da se oseca bolje, srecnije je lep. Ne ocekujem da mi se na pomoc odgovori sa pomoci, ne ocekujem da mi se vrati istom merom. Ja sam takva, koga volim volim i moze da me koristi do kraja.


Nemam sta da dodam :D


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Da li je bolje biti altruistična ili egocentrična osoba?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]