• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Dobri za izbjegavanje (Trinaest štetnih tipova ljudi)
Dobri za izbjegavanje



  Impi



2339
poruka na forumu
2336 14126



post # 1 | 2014-03-02 , 5:16 PM

Na radnom mjestu, među članovima porodice i prijateljima uvijek postoje osobe koje treba izbjegavati kako bismo bili sretni
Argentinski psiholog, teolog, terapeut, seksolog i životni trener Bernardo Stamateas identificirao je 13 tipova osoba kojih se trebamo kloniti želimo li živjeti sretnije i bezbrižnije. U knjizi Otrovni ljudi (Gente Toxica) naziva ih “toksičnim”, jer se zbog njih osjećamo loše, oduzimaju nam vedrinu i bezbrižnost, negativno djeluju na sve što činimo. Učine da se osjećamo bolesnim, iako to nismo. Osim što je napisao više knjiga na slične teme, Stamateas putuje svijetom, drži predavanja na kojima pokušava na praktičan način objasniti kako da prepoznamo 13 štetnih tipova ljudi i što je moguće brže ih neutraliziramo.

“Često dopustimo da u naš najuži krug ljudi dospiju osobe koje su spletkaroši, psihopate, manipulatori, koje su loše po nas, koje jačaju naše slabosti, frustriraju nas i stvaraju nam osjećaj nemira”, objašnjava Stamateas. Kako bismo naučili da ih se oslobodimo, potrebno je krenuti od jednog pitanja: koliko puta ste im rekli DA želeći pritom reći NE?! Treba znati reći “ne”, i to činiti najprirodnije. Ne smijemo se bojati gubitka ili neprihvaćanja ako smo u stanju reći jedno efikasno i sigurno – ne. Ako ste, naprimjer, u društvu jednog vječitog nezadovoljnika, počnite dovoditi u sumnju sve što vam govori i oslobodite se krivice prije nego postane vaša opsesija. Postoje i otrovne osobe koje bi željele imati sve što vi imate i sretne su kad vam loše ide. Osloboditi se takvih osoba ne znači povući se, izbjegavati kontakte i živjeti pod staklenim zvonom, nego birati osobe s kojima ćemo se družiti. A od svih štetnih tipova najbolje ćete se odbraniti osmijehom. Kad se pokušaju s vama upustiti u raspravu, s jedinim ciljem da dokažu ko je jači, ne trebate učiniti ništa drugo nego ga pogledati kao da se ništa nije dogodilo, uputiti mu osmijeh i tako staviti do znanja da se slažete s onim što kaže. I neka se na tome i završi, preporučuje Bernardo Stamateas.

Nezadovoljnik

Osjećaj krivice je kao doživotna kazna: sudbina vječito nezadovoljnih sastoji se u tome da sebi konstantno predbacuju za život koji im se dogodio. Nezadovoljnik je osoba koja na veoma suptilan način prebacuje na nas osjećaj krivice i čini da se osjećamo krivim za sve loše što joj se događa. A to počinje loše djelovati na našu savjest i onemogućava nam da budemo sretni i uživamo u životu.

Zavidljivac

Postoje oni koji kažu da su zavist i ljubomora tipično ženski osjećaji, no u stvarnosti, zavist ne poznaje spolne razlike. I muškarcima je poznata, samo manje pričaju o tome. Zavidljivac ne samo da želi ono što imate, nego je vječito nezadovoljan svojim životom i ne prestaje se žaliti.

Potcjenjivač

Sve svoje vrijeme provodi u diskreditiranju svakog ko mu se nađe u blizini. Njegov cilj je kontroliranje našeg samopoštovanja, želi da se osjećamo ništavno u poređenju s drugima kako bi on mogao zablistati i biti u centru pažnje. Danas prema vama mogu pokazivati određeno divljenje, a sutra im neće pasti na pamet ni da barem malo razmisle prije nego vas bace na zemlju.

Verbalni agresor

Oštar, bestidan, agresivan i sarkastičan, s ciljem da učini sve kako bismo se osjećali nesposobno, nesigurno i slabo. Rezultat? Činimo sve kako bismo mu bili simpatični, kako bi nas prihvatio, ne shvatajući da će njegovo ponašanje i dalje biti nepredvidivo.

Lažnjak

Svakodnevno mijenja maske i ljudima se predstavlja na različite načine, a nikad onakvim kakav jeste. Maske prilagođava tipu sagovornika, pokušavajući im se približiti, dok ustvari nastoji po svaku cijenu sakriti svoje pravo lice. I sve što čini ima isti cilj – ubijediti druge da nisu onakvi kakvima se smatraju.

Psihopata

Laže, vara, krade i ne osjeća ni trunku krivice za štetu koju uzrokuje. Sebe prikazuje u potpuno drugačijem svjetlu, kao osobu kakva bi ustvari želio biti. Lako se vrijeđa na svaku upućenu kritiku, čak i na dobronamjernu, i neprestano osjeća potrebu za snažnim emocijama. Pronaći ćete ih svugdje: psihopate nisu samo kriminalci, kako mnogi misle, nego i obični ljudi, kolege, članovi porodice, poznanici…

Mediokritet

Profil koji se, nažalost, odnosi na mnoge od nas: sjedamo u voz i krećemo s većinom, niti ne pitajući se gdje ide. Mediokritet je zaboravio, odbacio vlastite snove i nastojat će i nas povući sa sobom kako bi se osjećao manje poraženim. Budite pažljivi: osrednjost, letargija i tromost su prelazni!

Tračer

Tračanje je najstarija i najraširenija poznata zabava širom svijeta. Ogovaranje počinje kada neko da vrijednost nekoj informaciji i počne je nekontrolirano dijeliti s drugima. Ali, odgovornost je pomalo i naša, jer povjerujemo u informaciju i ne činimo ništa kako bismo provjerili njenu tačnost prije nego je počnemo širiti dalje. Svi tračevi vremenom “umru”, ali mnogima mogu nanijeti štetu.

Autoritarni šef

Računajući na strah uposlenika od gubitka posla, autoritarni šefovi ponekad bezočno iskorištavaju svoj položaj, pribjegavajući nedopustivim metodama kako bi njihovi zahtjevi bili ispunjeni, i to – bez pogovora.

Neurotičar

Kontinuirano skreće pažnju na sebe, uvijek je ljut, uznemiren i zabrinut. Korijen njegove nervoze leži u djetinjstvu, zbog nekih problema koji nikada nisu riješeni. To izaziva čitav niz sukoba koji postaju okvir onoga kako se osjeća, šta radi i kako reagira.

Manipulator

Proučava osobe iz svoje okoline kako bi pronašao njihovu slabu tačku. Obično su to lakovjerne osobe i ovisnici, koje manipulator najprije šarmira, osvaja, i kada mu padnu u ruke, preuzima kontrolu nad njihovim životom.

Preponosan

Oholost je kao loš zadah, svi je primjećuju osim onog ko ga ima. Preponosna osoba pretjerano vjeruje u sebe, u sve što kaže, što uradi i u odluke koje donosi. Ponos nije negativan do određene granice, problem se javlja kad postane pretjeran i pređe u oholost.

Mrzovoljnik

Smeta mu i kada pada kiša i kad prejako sija sunce, uvijek ima razlog da bude mrzovoljan. To stalno jadikovanje nastalo je kao rezultat potisnutih emocija, kako prošlih tako i sadašnjih. Biti okružen mrzovoljnim osobama je veoma iritantno, a postoji rizik da i sami postanete takvi.

Dali birate drustvo ???








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 2 | 2014-03-02 , 8:46 PM

Biram ali nazalost familiju i komsije nemozemo odabrati :D
Sad kad sam procitala napokon ovaj dugi text shvacam kako ima u mom krugu dragim osoba familije komsija prijatelja radnih kolega i vidim imam svega po malo ali koliko god ja to izbegavala gore mi je kad cujem d ame neko iza ledja spominje.
Mnogi nemaju x da mi kazu nesto u lice a o ljubomori da ne pricam znam ja sta je to ali ne ta vrsta nazalost.

A tek oni sto govore svi losi a misli on ili ona dobar.
Agresivnost u osobama odlicno znam i tu vrstu i mnogo cega o cemu nebi da duljim jer kad ovako analiziram
mislim samo se nerviram bzv :)

Bas ovo dok se ne desi nece se mnogi opametiti ;)







  Pegy



51
poruka na forumu
9 65



post # 3 | 2014-03-02 , 10:07 PM

Gledam s kim se druzim naravno i kakve su te osobe ali ponekad nemozemo izbeci zbog ovog ili onoga :)


Nisi moj život, ali si jedina sa kojom želim da ga proživim. Nisi moj svijet, ali si ono najbolje u njemu.








2602
poruka na forumu
1597 7677



post # 4 | 2014-03-19 , 8:56 PM

ja se trudim al uvek ispadnem najludja %) jer verujem previse ljudima

a ovi tvoji opisi lice na dementore iz hari potera :D


НИЈЕ ВАЖНО КАКВА СИЛА НАС НАПАДА,НЕГО КОЛИКУ СВЕТИЊУ БРАНИМО!!!








2
poruka na forumu
0 0



post # 5 | 2014-04-10 , 3:46 AM

Po ovome sto sam ovdje procitala u svakoj osobi koju znam prepoznala sam neke od tih nazovi stetnih tipova ali kad bolje razmislim ni ja nisam nista bolja svi mi imamo mana i po mom misljenju svi smo mi iskvareni na neki nacin a tko tvrdi drugacije taj se uzalud zavarava..


jr








592
poruka na forumu
208 1412



post # 6 | 2014-04-22 , 2:31 PM

Ne biram uvek okolinu za društvo, al ako bi biro otpalo bi 99% ne ljudi sa spiska već ovih što ih izbegavaju :)
Po meni treba se naučiti kako se postaviti prema određenoj kategoriji a ne bežati od nje :) Svako ko se rodio ima neku manu pa i mi sami ako idemo putem izbegavanja na kraju niko nam nevalja i sedimo sami u kući uplašeni da izađemo na trotoar :D





  Muhy

Federacija Bosne i Hercegovine, USK
485
poruka na forumu
410 2331



post # 7 | 2014-05-20 , 5:41 PM

Ja društvo uvek biram, znači samo one osobe koje su da kažem takoreći prilagodljive svemu, samo da ne piju, kradu, ubijaju i psuju. Ako hoće zapaliti cigar neka, meni ne smeta :) da


.....








59
poruka na forumu
110 531



post # 8 | 2014-09-06 , 9:10 AM

Muhy, E jesi tolerantan stvarno nemam reči!Nismo svi isti,i svi imamo mana joooj bar ja za sebe ma puna sam ih,od svega po malo.Ne umem da kažem NE, i verujem ljudima a kada odlučim drugačije onda to ode u krajnost da ne verujem i kada bih trebala tako da balans tu ne postoji.Mi smo ono što jesmo :D








295
poruka na forumu
45 307



post # 9 | 2015-08-14 , 2:37 PM

Ako postujes svih 13 stvari, onda se sa nikim neces druziti. Svako mora da ima nesto od gore navedenog, ali ako ne mozemo da ispostujemo sve, bar moze da se ispostuje nesto, tj ono sto je stvarno "bolesno" i od takvih da se udaljavamo.


Poruku je menjao/la Stephanos - Petak, 2015-08-14, 2:38 PM


My life, my rules!





  Muhy

Federacija Bosne i Hercegovine, USK
485
poruka na forumu
410 2331



post # 10 | 2016-01-01 , 8:47 PM

Quote Impi ()
Neurotičar

Kontinuirano skreće pažnju na sebe, uvijek je ljut, uznemiren i zabrinut. Korijen njegove nervoze leži u djetinjstvu, zbog nekih problema koji nikada nisu riješeni. To izaziva čitav niz sukoba koji postaju okvir onoga kako se osjeća, šta radi i kako reagira.


Ovakve osobe su najgore. Tu spada i Alan Harper kojeg glumi John Cryer u seriji "Two and Half Men" :D


.....








197
poruka na forumu
197 1524



post # 11 | 2020-07-27 , 8:46 AM

Odavno nisam pročitala nešto pametnije. Mislim na taj post o 13 tipova osoba kojih se trebamo kloniti.
A osobine ličnosti, srećom nisu prelazne. Osim ako se s takvim osobama ne družimo previše. Jer onda 
možda i poprimimo koju novu osobinu. Tipa "s kim si takav si".








121
poruka na forumu
479 4165



post # 12 | 2021-01-14 , 10:41 PM

Od svih nabrojanih 13 ličnosti, jedino se treba čuvati psihopata. Sve ostalo se može izbeći ako prepoznaš neku od tih karakternih osobina kod ljudi. Kako ovde neko napisa, porodicu i familiju, nemožeš birati, a sve ostale možeš izbegavati i to je to.


"Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati" Jovan Jovanović Zmaj





  Marko

Zidamo kule a zaboravljamo temelj
380
poruka na forumu
236 1471



post # 13 | 2021-06-20 , 11:11 AM

Ma kakvi, treba izbegavati lazne moraliste. Sa svim ovim tipovima ljudi mogu da se druzim.




Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Dobri za izbjegavanje (Trinaest štetnih tipova ljudi)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]