• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » Codex Seraphinianus - Najčudnija knjiga na svetu -
Codex Seraphinianus - Najčudnija knjiga na svetu -






124
poruka na forumu
189 1557



post # 1 | 2016-08-17 , 4:53 PM



Ono što imamo ovde je enciklopedijski vodič, alisamo delimično razumlјiv, napravlјen za jedan nama totalno nepoznat i nov  univerzum. To je u osnovi knjiga o umetnosti, aline očekujte  slike klasičnih umetnika. Knjiga se nalazi na samoj  granici između nadrealizma i fantastike …

Neki lјudi misle da je ovo jedna od najčudnijih knjiga ikada objavlјenih.Knjiga o umetnosti ali različita od bilo koje druge knjige o umetnosti. Jedinstvena
i uznemirujuće nadrealna parodija. Groteskna i lepa. Veoma je teško opisati. Codex
Seraphinianus italijanskog umetnika Luiđi Serafinija je prozor u bizarni svet fantazije
zajedno sa jedinstvenim (nečitlјivim) pismom i brojnim ilustracijama kojé skreću
u neobično, nerealno, bizarno, a neki bi rekli čudno.


Knjiga je nastala kasnih 70-tih a prvi put je objavlјena u dva tomaod strane Franko Maria Ričija 1981. godine.Kodeks Serafinianusje knjiga za “doba informacija” gde kodiranje i de-kodiranje poruka ima sve važniju
ulogu u genetici, informatici i književnoj kritici. “Kodeks predstavlјa kreativnu
viziju tog vremena, viziju iz prošlosti, iz 70-tih godina XX veka.”Kodeks jepodelјen u jedanaest poglavlјa, podelјena na dva dela. Prvi deo opisuje svet prirode,
floru, faunu, i fiziku. Drugi se bavi humanističkim naukama, različitim aspektima
lјudskog života: odeća, istorija, kuhinja, arhitektura i tako dalјe. Svako poglavlјe
obrađuje jednu “enciklopedijsku temu”.

Ilustracijesu često nadrealne parodije stvari u našem svetu: voće koje krvari, bilјka koja
raste u obliku stolice; par koji vodi lјubav i oboje se transformišu u aligatora,
itd. Drugi prikazuju čudne, naizgled besmislene mašine, često sa delikatnim izgledom.
Tu su i pojedine ilustracije lako prepoznatlјive, kao i mape lјudskih lica. S druge
strane, posebno u poglavlјu “Fizika”, mnogo slika izgleda skoro potpuno apstraktno.
Praktično sve figure su jarkih boja i bogate detalјima.


Ukoliko neko zeli da proba da je cita ili desifruje ono sto nikome do sada nije poslo za rukom
ovo je link gde se knjiga u celosti moze skinuti :)



Poruku je menjao/la Atina1 - Sreda, 2016-08-17, 4:55 PM


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 2 | 2016-08-17 , 5:03 PM

Koliko je bizarno toliko je i interesantno.Mislim da je Luiđi pokusao da nas prikaze drugacije i ukaze na neke nase sposobnosti,nekako na osnovu ovih slika to se moze zakljuciti.Nisam do sada citala o ovome i cini mi se jako zanimljivo.Uvijek sam simpatisala tako neke uvrnute i bizarne stvari,cisto zbog toga sto me zanimalo do koje granice moze da ode ljudski um. :)


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."






Massachusetts, Boston
220
poruka na forumu
93 624



post # 3 | 2016-08-18 , 1:29 AM

Po mom misljenu najcudnija knjiga ikad napisana je "Devil Biblie", posto nema nikakvih podataka o tome ko ju je napisao... 

Tako to izgleda
:) Eto ti jedna ideja, ako hoces napisi clanak o ovoj knjizi. Tacan naziv za knjigu je "Codex Gigas"


Fajlovi: 8981904.jpg (3.7 Kb)

Pozelite mi srecu.








124
poruka na forumu
189 1557



post # 4 | 2016-08-18 , 1:30 AM

znam za tu knjigu i probala sam da je nadjem na netu nema je cele. I znam dosta o njoj. Mozda i napisem nesto :)


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 5 | 2016-08-21 , 8:23 PM

interesantno zaista kako to rece gore  Good_girl,  do cega sve moze ljudski um da dodje i de su mu granice .... knjiga je verovatno pokusaj luidjija da svet prikaze drugacije i da ubaci malo bizarnog u sve to .....postoji dosta knjiga koje su davno napisane a nisu razumljive ni dan a ova definitivno ide u tu grupu.
evo da pomenem i ja jednu a to je vojnicev rukopis koji ni dan danas nije desifrovan i samo se nagadja ko ga je napisao i zasto.


FORTIS FORTUNA ADIUVAT








61
poruka na forumu
13 69



post # 6 | 2016-08-25 , 8:12 PM

Quote Burazengijaa ()
Po mom misljenu najcudnija knjiga ikad napisana je "Devil Biblie", posto nema nikakvih podataka o tome ko ju je napisao...
Zna se ko je napisao,napisao je poljski monah a pronasli svedski vojnici pa preneli tamo.
Postoji ceo sken da se skine ali je preveliki 800Mb i na latinskom je.
Prevod na engleski je znak pitanja,kao i sa pravom biblijom jer kod prevoda se uvek negde skrene sa puta,a ova knjiga je osim na latinskom pisana u nekim delovima i na hebrejskom pa i na slovenskom(glagoljica).




Forum » Opste diskusije » Misterije » Codex Seraphinianus - Najčudnija knjiga na svetu -
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]