• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » Ukleti jedrenjaci
Ukleti jedrenjaci






124
poruka na forumu
189 1557



post # 1 | 2016-08-23 , 9:50 AM

Pojavlјivalisu se iznenada, iz maglovitog ili olujnog horizonta, s nedirnutim teretom, ali bez
posade. Ponekad su na njima zaticani mumificirani kosturi i poneki preživeli brodski
lјubimac.  Postoji bezbroj teorijao ukletim brodovima, ali je istinsko objašnjenje još uvijek daleko od nas.




Na koji način i kada su se pojavile priče o ukletim jedrenjacima toniko ne zna. Ono što se zna jeste da ih ima i da vekovima bude maštu svih. O njima
su pisane priče, pesme, pa čak i opera je napisana o toj pojavi. Rihard Vagner
(Richard Wagner; 1813-1883) je napisao „Lutajućeg holanđanina“, inspiracijasu mu bile priče o ukletim brodovima.


Među najsablasnije priče o ukletim brodovima  spada jedrenjak “James Chester”, koji je 26. februara1855. godine nađen na sred Atlantika. Nјegova jedra bila su u veoma lošem stanju,
a komandi  most u neredu. Na brodu je vladaototalni haos i nered, ali nije bilo tragova nasilјa, krvi ili  borbe.
Kompasi i brodski papiri su nestali, ali su svi pojasevi za spasavanje i čamci za
spašavanje  bili na svom mestu uredno spakovani.Na brodu je bilo vode i hrane, a sam je brod bio u izuzetno dobrom stanju. Istraga
koja je pokrenuta nije donela nikakve rezultate. Ni jedan član posade “Jamesa
Chestera” nikada nije pronađen, niti se saznalo kako su i gde nestali.


Još jedna od priča o ukletim jedrenjacima koja ide u prilog teorijida postoje, je i priča kapetana Dana MekKejna (Dan McKane). On je imao ličnisustret sa jednim takvim brodom.„Sorando“ (brod kapetana MekKejna) već 24 dana bio na pučinii bili su na dvadesetak morskih milјa od rta Punta Arenas, na jugu Južne Amerike
kada je krenula bura. Iskusni kapetan je bio spreman na ovakvu situaciju i odmah
je izdao naređenje da svako stane na svoje mesto. Nakon nekoliko minuta krenula
je stavična oluja.
U jednom trenutku sevnula je munja i na horizontu se pojavio jedrenjak.


Jedra su mu bila iscepana, a uzbukano more ga je bacalo sa talasa natalas kao da je lјuska od oraha. U trenutku kada se pojavio brod čuo se jeziv vrisak
na Sorandu. Kormilar Soranda je bio užasnut i vrištao jeJedrenjak!!!.. to je ukleti jedrenjak!!!!...Ućuti – dreknuo je kapetan kome su takođe žmarci prolazili kroz celotelo.Gotovi smo ...ovo je kraj!!! – to je povikao kormilar i napustio kormiloi hteo da otrči.Kapetan je bio brži udario ga je tako jako da je kormilar pao u nesvest.Kapetan MekKejn je preuzeo kormilo broda. Dugo je on bio kapetan i mornar i naslušao
se priča o ukletim brodovima koji plove svetskim morima i pomorcima donose nesreću.
Po pričama ti brodovi se pojavlјuju sa olujama i tako naoveštavaju prodolom. Mornari
kada bi bideli ukleti brod bi padali i neku vrstu histerije i ludila i skakali u
more. MekKejn se samo plašio da još neko od mornara nije video brod.
Oluja je trajala celo popodne i noć u zoru je počela da jenjava i u rano jutro prestala.
MekKejn je pogledao u instrumente i video da oluja nije daleko odnela brod sa maršute.
U tom trenutku iza leđa je čuo kormilara kako se budi.Dobro jutro kapetene – rekao je kormiral kao da se ništa nije desilo.Jutro  i preuzmi kormilo da ija malo odmorim – reče kapetan.Samo što je stao za kormilo počeo je da vrišti opetJedrenjak!!!... ukleti jedrenjak!!! I pao u nesvest.Uskoro se začuo i glas mornara Jedrenjak na vidiku!Kapeten je brod okrenuo prema tom nepoznatom brodu.„Sornado“ se približavao jedrenjaku i kapten je video ime „Marlboro“.Kapetanu MekKejnu sve je bilo jasno pred njim stoji pravi ukleti jedrenjak koji
je nestao pre 23 godine. Uskoro se „Sornado“ skroz približio jedrenjaku. Mornari
su dozivali posadu „Marlbora“ ali se niko nije odazvao. Uskoro je kapetan rešio
da ide na brod i vidi šta se dešava, sa njim je krenulo još četiri  mornara. Na “Marlborou” je vladala stravična tišina. Kada su mornari sa„Sornada“ oprezno ušli u kapetansku kabinu, bili su zaprepašteni prizorom koji su
zatekli: za kormilom, na kojem se uhvatila paucina, stajao je, lјudski kostur obučen
u požutele dronjke.
Pregledali su i ostale prostorije i kabine. Umesto posade, našli su - 27 kostura!
Šta  se dogodilo na “Marlborou” i kakva gaje nesreća zadesila, nikada nije razjašnjeno. Zna se samo toliko da je nestao u
oluji  1890. godine. Koliko je na pučini bio  “ukleti jedrenjak”, izazvao tragedija, nikda nijeutvrdeno, ali se zna da je poslednja žrtva strave koju je širio  na svom putu bio nesretni kormilar sa “Sornada”. Kada je došao svesti i ponovo ugledao jedrenjak, istrčao je iz kabine i skočiou more. Umro je stravičnom smrću (rastrgli su ga mrski psi).

Zbog niza nesreća, zapadanja u najneobičnije nevolјe,gublјenja posade, doživlјavanja brodoloma, mnogi su ploveći objekti u prošlosti
sticali nazive ukletih i prokletih. Ipak, na vrhu ove neobične top liste ne nalazi
se  brod ili jedrenjak. Na vrhu je jednazlohuda podmornica – UB-65. Sve dok nije definitivno nestala, ovu su podmornicu
pratile mnoge nesreće i nesvakidašnji događaji, a na njoj su se redovito pojavlјivali
duhovi, najčešće duh zapovednika koji je bio prva žrtva ove uklete podmornice.

Ukleti brodovi i danas lutaju svetskim morima i šire paniku i strahgde god se pojave. Godine 1956 – te nestao je brod „Jojita“, uskoro je pronađen
kako bezcilјno luta morskom pučinom. Niko od posade nije pronađen.Jedna od zanimlјivih činjenica vezanih za ovu pojavu je i ta da u osiguravajućemdruštvu Lojd u Londonu (ovo je najpoznatije osiguravajuće društvo na svetu i uglavnom
se bavi brodovima), u registrima vodi evidencija o brodovima koji su na misteriozan
način nestali na pučini. Dobar broj tih brodova se posle određenog broja godina
pojavio na pučini i oni stvaraju nove priče o ukletim brodovima.Misterija ukletih brodova ili kako ih još nazivaju „lutajući Holanđanin“do danas je ostala misterija za koju nema objašnjenja. Ova pojava još uvek zbunjuje
sve naučnike sveta i uliva strah u kosti mornara.
Da li ti planiras neko krstarenje? ili bar neku duzu plovidbu morem ;)


Poruku je menjao/la Atina1 - Utorak, 2016-08-23, 9:50 AM


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 2 | 2016-08-23 , 10:12 AM

Quote Atina1 ()
Da li ti planiras neko krstarenje? ili bar neku duzu plovidbu morem

Jes ti blesava :o Ne ulazim u more vise ni u gumenoj patkici lol
Ne znam dal da verujem u sablasno ili ne, ali sama pomisao na neki ukleti brod , pa i pun jos buba, paucine, kostura i slicno me zastrasuje lele
Zanimljivoo tetkiiic :D


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








124
poruka na forumu
189 1557



post # 3 | 2016-08-23 , 10:35 AM

Zar ne zelis da odes na krstarenje okeanijom i vidis sva ona mala i prelepa ostrva uzivo :)
Putovanje koje se pamnti lol   ako ga prezivis lol


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 4 | 2016-08-23 , 11:29 AM

Quote Atina1 ()
Zar ne zelis da odes na krstarenje okeanijom i vidis sva ona mala i prelepa ostrva uzivo :)Putovanje koje se pamnti   ako ga prezivis

Nisam vise sigurna :o lol a htela sam raditi na brodu , ali neka fala lol

Ne znam cak ni da li imam morsku bolest ili tako nesto zvizdi lol


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








124
poruka na forumu
189 1557



post # 5 | 2016-08-23 , 11:48 AM

Ih sad neka hvala :p
Samo hrabro napred, i ako sretnes neki ukleti brod
obavezno da napravis mnogo slika i neki video zapis
da mi ostali vidimo
kako se ti dobro provis i resavas misterije sveta  lol
Obeeecaaaaaaaaaaj nam toooooooooooooo :D


Poruku je menjao/la Atina1 - Utorak, 2016-08-23, 11:49 AM


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 6 | 2016-08-23 , 1:41 PM

Jos jednom sve pohvale za temu tetka. :gj:
Najbolje su price o gusarima i ukletim jedrenjacima,koliko ih je samo nestalo u ta doba.
Pogotovo me zanima sta je bilo sa onim zlatom sa tih brodova sto su  nestali,treba tu neku ekspediciju pokrenuti pa ko hoce moze sa mnom u pustolovinu. lol


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








124
poruka na forumu
189 1557



post # 7 | 2016-08-23 , 2:10 PM

Povedi Nutella ona evo samo o krstarenju od jutros razmislja  lol


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








13
poruka na forumu
4 23



post # 8 | 2016-08-24 , 9:26 PM

hvali more drz se kraja stara narodna  lol








61
poruka na forumu
13 69



post # 9 | 2016-08-25 , 8:15 PM

Srecom pa vise nemamo more,mada se moze pojaviti na Dunavu :)
Ko o cemu Vampir o Duhovima ;)




Forum » Opste diskusije » Misterije » Ukleti jedrenjaci
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]