• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » Šetajuće kamenje
Šetajuće kamenje






124
poruka na forumu
189 1557



post # 1 | 2016-09-03 , 0:26 AM

Dolina smrti (Death Valley) je najniža, najsuvlјa i najtoplijalokacija u istočnoj Kaliforniji. Godišnji prosek padavina ne iznosi ni 5 cm, a dešava se da kiša ne padne ni celih godinu dana. Jak vetar koji duva stvara avetinjske talase po pesku.
Bez obzira na neprirodni, avetinjski izgled i uslove koji vladaju na ovom mestu,
tu žive mufloni kojima ne treba mnogo vode, a sa njima živi i „hodajuće kamenje“.


Kamenje koje se kreće je još jedan odmnogih misterioznih geoloških fenomena prirode, nazvan Racetrack Playa. Ova „trka kamenja“ dešava se na dnu  jezera koje svakesezone presuši, u Dolini smrti (Death Valley)  Nacinalnom Parku u Kaliforniji.Dno jezera je prekriveno šestougaonim oblicima suvog blata, koji se formiraju nakonvrlo kratke sezona kada je jezero prekriveno plitkim slojem vode. Ali to plitko
jezero sa neobičnim  dnom nije neobično, većje neobičan fenomen koji se na tom dnu (u vreme kad vode nema) dešava: fenomen kamenja koje se samo od sebe kreće.



Kamenje prelazi udalјenost čak i do500 metara. Iako nikada nije snimlјeno kako se kreće, iza sebe ostavlјa tragove zbog kojih znamo da je definitivno u pokretu.Kamenje koje se kreće je u rasponu odsitnih kamenčića pa sve do velikih kamenica od nekoliko kilograma. Tragovi koje ostavlјaju su ponekad ravni, ponekad zakrivlјeni ili idu na ‘cik-cak’.Jedna od hipoteza je da vetrovi – kojina ovim prostorima mogu duvati  i brzinomdo 150 Km/h  - guraju kamenje preko blata. Druga hipoteza je slična prvoj,
a navodi da se nakon kiše formira tanak sloj leda tokom noći (kada temperature padnu
ispod nule) preko kojeg kamenje lagano kliza uz pomoć vetra.Ostaje pitanje kako onda ostane tragako ide preko leda? 


Neki čak predlažu da se na kamenje prikačeodašilјači ili kamere kako bi uhvatiti kamenje “na delu”. Ali, sva istraživanjau ovom nacionalnom parku po zakonu moraju biti neinvazivna. U njemu je zabranjeno
podizati bilo kakve trajne strukture ili postaviti bilo kakve instrumente i uređaje.
Uz to, pristup parku nije dozvolјen u kišnoj  sezoni jer svaki trag ostavlјa neizbrisiv ožilјakna ovom neverovatnom krajoliku.Uprkos razumnim hipotezama, kamenje jošniko nije dovolјno proučio da se vrati sa čvrstim objašnjenjem. Ono što je sigurno je da: Istraživanja su pokazala da se pomicanje i tzv "hodanje"kamenja ne može objasniti gravitacijom ni potresima. Čudnovato kamenje u Dolini
Smrti kreće se po dolini koja je nenaselјena. Tokom  leta dolina je prekrivena blatom, a zimi ledom.Kamenje se kreće i ostavlјa trag iza sebe.

Naučnici  su smatrali da se zimi kreće budućida je obavijeno ledom koji klizi i da mu u tome pomaže vetar koji stalno duva, međutim,
uočeno je da se kreće i leti kada su temperature visoke i nema daška vetra.

Kamenje navodno hoda jedno prema drugom ostavlјajuću tragove.
Bilo kako bilo, hodalo ili trčalo, mirovalo ili ne, ovo kamenje ostaje enigma do današnjeg dana!



Poruku je menjao/la Atina1 - Subota, 2016-09-03, 0:28 AM


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 2 | 2016-09-03 , 0:40 AM

Mene ovo podsjeti na one Western filmove kad vidis kako duva vjetar i nosi smotuljke sjena. :D
Svasta postoji u prirodi,sto priroda moze da osmisli i zacini pa to je cudo,tako da sto bih se ovome cudila. :D
Tetka gj


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








13
poruka na forumu
4 23



post # 3 | 2016-09-03 , 0:44 AM

ma to netko gura po noci dok nitko ne vidi lol








124
poruka na forumu
189 1557



post # 4 | 2016-09-03 , 0:51 AM

Quote marito ()
ma to netko gura po noci dok nitko ne vidi lol

Cuj neko, to su mali pustinjski patuljci i oni to rade lol


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)


Forum » Opste diskusije » Misterije » Šetajuće kamenje
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]