• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » Sta je karma?
Sta je karma?






2137
poruka na forumu
904 4467



post # 1 | 2012-03-28 , 7:00 PM

Karma (pali: kamma) jeste jedan od najvažnijih budističkih pojmova. Karma je refleks ili "trag" u našem umu. Kada učinimo dobro delo vođeni dobrim namerama, te dobre namere izviru iz našeg uma. Učinivši to dobro delo, razvijamo sklonost našeg uma ka dobrim delima, u njemu ostaje takav "trag" ili refleks. I to se naziva "dobrom karmom". Isto važi za rđave postupke, govor ili misli (Buda ih naziva "nevešti" ili "štetni" postupci) počinjene iz pohlepe, mržnje itd.

Naša karma utiče na naš um na dva načina. Prvi su njegove sklonosti. Ako čovek lako plane, često postupa ispunjen ljutnjom, njegov um biće pun doživljaja ljutnje i namera da tako i dalje postupa. Zbog ovih refleksa, u svakoj sličnoj situaciji ubuduće on će biti skloniji da oseća ljutnju, nego recimo blagonaklonost. Zapravo, svaka navika stvara i osnažuje čovekove sklonosti da se tako i ubuduće ponaša. I to je nalik začaranom krugu. Sve smo skloniji da se ponašamo onako kako smo se i dosad ponašali, a ako tako i postupimo time još više osnažujemo tu vrstu refleksnih reakcija u našem umu. Naravno, isto važi i za pozitivne sklonosti i u tome je zapravo i tajna vežbanja. Na nama je da se odlučimo kojim putem vežbanja ćemo krenuti.

Drugi način na koji naša karma utiče na nas jeste da utiče na naš doživljaj stvarnosti i naša iskustva. Ono što doživljavamo, naše osećanje radosti ili neprijatnosti dolazi uglavnom na osnovu reakcije na naše čulne podražaje. Ako uzmemo nekog ratobornog momka, kao primer, u mnogim situacijama on će se osećati uvređen, besan i to će vrlo ozbiljno uticati na stanje njegovog uma. Često oseća bol srdžbe, teško se smiruje. Ali ako takva osoba praktikuje meditaciju, tada razvija svoj um u pravcu jačanja mira i ljubavi u sebi. Može nastaviti da živi istim životom, ali sada u istim situacijama neće doživeti ljutnju ili bol ljutnje. Na izvestan način, njegova karma je jedan od glavnih faktora koji određuju njegova iskustva. U tom smislu možemo reći i da naša patnja izvire iz naše karme i stanja našeg uma. Baš kao što se često, ali više mehanički kaže: "Svako je kovač svoje sreće". Kada tu poslovicu gledamo iz ove perspektive, vidimo da zaista naša namera da učinimo ovo ili ono ima svoje plodove odmah, u vidu navike uma koju time razvijamo, ali i kasnije u vidu naših reakcija koje će u istim situacijama iz tih navika proizaći.

Ključni faktor u formiranju karme je namera. Ono što se urezuje u naš um je najviše određeno našim namerama. Ako slučajno zgazim pauka, na primer, a da recimo to nisam ni primetio, tada nije bilo namere i kako se to može odraziti na moj um? Ali ako ga zgazim "iz zabave", želja da ubijem ostavlja trag u mome umu. Kasnije, možda ću postati manje osetljiv za život kao vrednost, možda će mi takav stav doneti mnoga neprijatna iskustva, verovatno ću zbog toga u sebi osećati više mržnje itd. A takva će mi onda biti i karma. Na sličan način, recimo da sam izgubio neki novac a da to nisam ni primetio. Neko siromašan ga je našao i nahranio sebe i svoju porodicu. Bez obzira na taj dobar ishod, pošto nisam uložio svoju volju u to, nema nikakvog ni traga u mom umu, a onda ni bilo kakve karme.

Dakle, ma koliko možda paradoksalno zvučalo, mi odlučujemo hoćemo li biti srećni i spokojni ili nesrećni i uznemireni. Potrebno je samo da, imajući na umu ono što je ovde rečeno, promenimo perspektivu iz koje posmatramo svoj život i ono što nam se događa i naravno -- da vežbamo. Kaže se da loša karma ne može biti izbrisana već je treba, i jedino se može, nadvladati stvaranjem dobre. (Prevod Branislav Kovačević )


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








1641
poruka na forumu
171 425



post # 2 | 2012-06-17 , 9:51 PM

“Kako si posejao, tako ćeš i žnjati”, je predivan primer delovanja zakona karme.





  Sanja



968
poruka na forumu
333 2389



post # 3 | 2012-08-23 , 12:49 PM

super


"Ne budi nesrecan što u ovome svetu niko ne zna za tebe. Zašto,misliš da si toliko važan da bi te trebali poznavati? Kada budeš zaista tako važan, a da i ne misliš o tome, oni će znati za tebe.








386
poruka na forumu
90 1169



post # 4 | 2013-01-17 , 7:55 PM

''Cini dobro da bi ti se dobro vratilo''

Jedan od primera karme...gde se svako zlo vraca u tri puta gorem obliku da

Karma drzi univerzum na pravom putu,gde se svaki zlocin placa i niko ne ostaje duzan....tokom ovog ili onog zivota :) :)

Bog je coveku dao izbor da odluci da li ce u zivotu biti dobar ili los,i ne kaznjava bog gresnike jer kada bi ih kaznjavao i on bi bio gresan.










5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 5 | 2013-08-09 , 4:58 PM

Quote (Roby_the_King)
Bog je coveku dao izbor da odluci da li ce u zivotu biti dobar ili los,i ne kaznjava bog gresnike jer kada bi ih kaznjavao i on bi bio gresan.


nas izbor...


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…








2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 6 | 2014-02-05 , 2:39 PM

pa ko zna ali ima nekih primera de su ljudi cinili lose pa im se to vratilo znam za takve
ali opet mnogi se izvuku mozda trenutno samo a mozda i skroz

strumfeta_mala, ako ne bog ko onda kaznjava valjda samo on i moze i ima pravo :)

naravno nas je izbor kako cemo se ponasati i to zavisi pre svega od toga kakav je ko covek :)


FORTIS FORTUNA ADIUVAT








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 7 | 2014-02-05 , 2:47 PM

Quote vega777 ()
ako ne bog ko onda kaznjava valjda samo on i moze i ima pravo

kaznjava on njih... oni su sami po sebi gresnii .. zato nemoj nista ni dobro u zivotu :)

a nas je izbor kako cemo mi to i kojim putem cemo da krenemo .. :) dobrim ili losi


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…








1641
poruka na forumu
171 425



post # 8 | 2014-02-05 , 3:37 PM

Samo mi se ti cuvaj i pazi .








110
poruka na forumu
340 2306



post # 9 | 2014-02-05 , 3:55 PM

Karma is a bitch XDDD


Danas nije dan kad sam skrenuo sa puta,danas je samo dan kad mi se ne da vise pretvarati!!!








2602
poruka na forumu
1597 7677



post # 10 | 2014-02-14 , 11:34 AM

moja karma mene ne voli place


НИЈЕ ВАЖНО КАКВА СИЛА НАС НАПАДА,НЕГО КОЛИКУ СВЕТИЊУ БРАНИМО!!!








592
poruka na forumu
208 1412



post # 11 | 2014-02-19 , 2:04 AM

Pa karma je cirkularni tok života po budi. Uvršćena je u budizma kao prenos materije ne samo ljudi već biljaka, životinja i svega ako ćemo verovati budi koji je take zaključke sam izveo :D Sad mnogi sveštenici i književnici imaju svoja tumačenja. Recimo nobelovac Herman Hese je u knjizi Sidarta izneo neko viđenje ljudske karme koja nam je privlačnija jer je vezana za naša dela i sudbinu. Te je narod uzo tu verziju jer mu je bolja solucija. Ja verujem u karmu al onu logičnu a ne kao prenos svesti ili dela koje činimo u ovom životu. Nevraća se uvek dobro dobrim il loše lošim uvek. Niko ne garantuje da ako ćeš umreti kao dobar čovek da ćeš se ponovo vratiti ko dalaj lama opet u obliku ljudskog bića a ne maslačka :D
- Recimo vako ja umrem i satrunem postanem zemlja iz koje sam i nastao. Iz te zemlje izraste trava, nju pojede krava, kravu pojede čovek i eto mene opet u ljudskom obliku prenosom materije a ne svesti jer moje novo telo neseća se prethodnog života :p Karmu sve religije sveta su prilagodile onako kako njima odgovara biblija, kuran, budizam itd. Al više je to da bi osnažile i ojačale religiju jer prosečan čovek više voli da ne zamara mozak već da sluša i veruje u nešto ko nekom političaru na izborima iako ima sumlju u svačiju reč da će biti tačna 100%. Ako nešto ponoviti se vekovima isto normalno je da ćeš početi da veruješ u to makar podsvesno pa i onaj koji ti to govori. Neki kažu tolko puta sam laž reko da sam čak i sam počo da verujem da je istina xd


Poruku je menjao/la Heaven - Sreda, 2014-02-19, 2:11 AM


Forum » Opste diskusije » Misterije » Sta je karma?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]