• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Zdravlje i Moda » Čokoladom protiv depresije!
Čokoladom protiv depresije!






3268
poruka na forumu
448 1828



post # 1 | 2012-12-05 , 6:20 PM

Čokolada kao najbolji prijatelj
Ona nije samo najukusniji desert, nego je i naša najbolja prijateljica kada smo u najgoroj depresiji. Naime, znanstveno je dokazano da u našem organizmu čokolada potiče stvaranje serotonina. Serotonin se još naziva 'hormon sreće'.
Naime, nakon konzumiranja čokolade u našem se organizmu oslobađaju endorfini. Te se tvari nazivaju još i unutrašnji ili endogeni opijati jer imaju prirodni smirujući i antidepresivni učinak.

Odgovorna je za dobro raspoloženje
Dakle, čokoladu možemo kao namirnicu ubrojiti u tvari koje direktno i indirektno sudjeluju u 'gradnji' našeg dobrog raspoloženja. Konzumiranjem manjih količina čokolade potičemo koncentraciju i jačamo svoje intelektualne i psihičke sposobnosti.
No,ma koliko bila korisna, nemojte zaboraviti da poput svih ostalih tvari i čokolada ako se pretjera, može u suvišku izazvati sasvim suprotne učinke. Kao posljedica pretjeranog unosa javljaju se simptomi lagane intoksikacije, a kao prvi manifestiraju se razdražljivost ili potištenost!

Kada izbjegavati čokoladu?
Preporučuje se izbjegavati čokoladu prije odlaska na spavanje jer može uzrokovati i pojavu nesanice.
Osobe koje imaju problema s povećanom koncentracijom holesterola u serumu ne moraju se bojati uzeti povremeno manje količine čokolade. Stearinska kiselina izuzeta je iz skupine lipida koji direktno stvaraju povećane vrijednosti endogenog kolesterola.

Razumljivo je ipak takve namirnice konzumirati u umjerenim količinama i samo povremeno, međutim nije potrebno potpuno ih eliminirati iz prehrane. Ali zimi, kada je sve oko nas sivo, možemo si priuštiti par slatkih kockica.

Konzumirate li vi čokoladu? U kojim količinama? I... zašto da ne, postavite fotku svoje omiljene čokolade :D


Ima ta jedna vrsta nedostajanja, po meni najgora, kada dvoje ljudi sjede jedno pored drugog i nedostaje im ono što više nisu...
Nekada sam anđeo, nekada demon... ali sam uvijek 100% žena...
Nikada nemoj odustati dok ne daš sve od sebe. Bolje je pokušati i ne dobiti ništa, nego ne pokušati i uvijek se pitati šta bi bilo da si pokušao...








782
poruka na forumu
47 137



post # 2 | 2012-12-05 , 9:51 PM

Ne volim čokoladu, odnosno, ne smatram je utehom za bilo šta. Nisam neki ljubitelj slatkog, generalno....što je dobro, jer da jesam , imala bih 100 kila....
Mada često primećujem kod prijatelja da jedu iz dosade ili kada su pod stresom.
... Možda ja nemam te endorfine...
:p

Devils_angel....a šta se oslobađa kad pijemo kavu?


Nisam od onih naivaca koji jedva cekaju neki buduci dan i raduju se rodendanima i Novim Godinama, naprotiv, meni vec dugo smeta to što vreme prolazi, i mada imam neke svoje trikove kako da ne mislim o tome, postoje stranice u kalendaru kad mi nema gde.
Jesen je, znaci...
Ponovo..."








1641
poruka na forumu
171 425



post # 3 | 2012-12-05 , 11:21 PM

Cokolada .....bilo kada :)





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 4 | 2012-12-14 , 3:51 PM

Pa da najbolji prijatelj je cokolada, onda posle sedam dana 2kg vise. Pa onda jooooooooooooooooooooj odakle ti to? Palo s neba pa oko rebra! :)

Stres, depresija i ostalo iskljucivo lecim razgovorom, dijetalnije mi je pricati i smejati se , nego zderati.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








718
poruka na forumu
55 286



post # 5 | 2012-12-14 , 5:50 PM

Quote (Bothrops)
Cokolada .....bilo kada

bas tako, depra mi nije potrebna, cesto ni budno stanje :)


dovoljno star da ne zameram, dovoljno mlad da ne zaboravljam








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 6 | 2012-12-15 , 0:06 AM

Ja znam kad sam nervozna i u nekoj dilemi da pojedem milku celu pa sta bude
a zasto?
Pojma nemam imam osecaj smiruje me










379
poruka na forumu
207 1209



post # 7 | 2013-05-26 , 8:30 PM

ja volim da pojedem cokoladu ja imam osecaj da me smiruje i opusta, to je tacno da cokolada dobro utice na mene


Mnogo toga me je lomilo, ali sta me nije slomilo ojacalo me je i opametilo.


Forum » Opste diskusije » Zdravlje i Moda » Čokoladom protiv depresije!
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]