• Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Opste diskusije » Zdravlje i Moda » Fizička aktivnost produžava život
Fizička aktivnost produžava život






2137
poruka na forumu
904 4467



post # 1 | 2012-03-20 , 5:42 PM

Ljudi koji bez obzira na godine i starost, ostaju umereno aktivni imaju izglede da duže požive od onih koji su "izašli iz forme", pokazuje istraživanje novozelandskog tima sa Univerziteta Otago.

Na uzorku od gotovo 4.000 odraslih osoba, novozelandski stručnjaci, na čelu sa dr Sandrom Mandić, su utvrdili da su 20 odsto onih koji su najmanje fizički spremni pod dvostruko većim rizikom od smrti u narednih devet godina, od istog procenta ispitanika koji su u prvoj narednoj grupi po nivou fizičke spremnosti.
U ovom istraživanju su uzeti u obzir i faktori kao što su: gojaznost, povišen pritisak i dijabetes. "Naši nalazi ukazuju da sedeći način života, pre nego razlike u kardiovaskularnim rizičnim faktorima ili godištu, predstavlja objašnjenje za dvostruko veću smrtnost među fizički najneaktivnijim pojedincima u odnosu na one koji su samo nešto više aktivini od njih", konstatuje dr Mandić.
Ona naglašava da čak dve trećine najmanje aktivnih ispitanika nije ispunjavalo ni preporučeni minimum fizičke aktivnosti od najmanje 30 minuta umerene aktivnosti (na primer brzog hodanja) bar pet puta nedeljno.
Sport je za sve, čak i za vitke i vitalne
U studiji su učestvovale 4.384 osobe, srednjih godina ili starije, čija je fizička spremnost testirana hodanjem na pokretnoj traci između 1986. i 2006. godine. Svi oni su potom praćeni po devet godina u proseku.
Kada su ove osobe podeljene u pet grupa po nivou fizičke spremnosti, ispostavilo se da je četvrtina njih iz grupe koja je bila najmanje "fit", umrla tokom trajanja istraživanja, dok je u grupi odmah do njih po fizičkoj spremnosti u tom periodu umrlo 13 odsto ispitanika. Istovremeno je među fizički najspremnijima tokom istraživanja umrlo samo šest odsto ispitanika.
Interesantno je da su među ispitanicima iz svih grupa registrovane male razlike u fizičkoj aktivnosti tokom većeg dela njihovog života. Razlike su, međutim, bile veće u poslednjim godinama pre početka istraživanja.
"Budući da je skorašnja fizička aktivnost ta koja pruža zaštitu, važno je održavati je redovno, tokom čitavog života" naglašava dr Mandić.
Ona, takođe, napominje da je važno da fizički aktivni budu svi - i oni koji pate od gojaznosti, visokog pritiska i holesterola, kao i oni koji su vitki i generalno u dobrom zdravstvenom stanju.

Da li smatrate da ste dovoljno fizicki aktivni? Da li imate slobodnog vremena kako bi se posvetili nekom vidu rekreacije?


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








287
poruka na forumu
36 149



post # 2 | 2012-05-09 , 0:11 AM

Može da znači, ali i ne mora.. Srce kao srce ima svoj vijek trajanja, odnosno unaprijed mu je određeno koliko će otkucaja u toku svog vijeka da napravi.. Fizička aktivnost - ubrzani otkucaji- .. sami znate...

Ali naravno da si fizički aktive osobe zdravije u odnosu na one koje nisu.. Tijelo im je izdrživije, imunitet jači, spremniji su na izazove.. Naravno velikog uticaja ima i psiha tu, jer znate kako kažu, u zdravom tijelu-zdrav duh.. I psiha održava čovjeka na životu na jedan određeni način...

Ipak je ovo jako komplikovana i zanimljiva tema, o kojoj bi mogao dugo da pišem, ali mislim da je suvišno...


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








478
poruka na forumu
107 311



post # 3 | 2012-05-09 , 0:41 AM

Da, fizicka aktivnost produzava zivot. Covjek je stvoren za kretanje a ne za ne kretanje ali u odredjenoj mjeri. Pretjerana fizicka aktivnost opet nije dobra za sam lokomotorni sustav.
No danasnji nacin zivota donosi nesto sasvim drugo i vrlo se lako "opustiti". Skoro mozemo reci je fizicka neaktivnost bolest, jer ona i prouzrokuje neke bolesti odnosno pospjesuje ih. Npr. pretilost. Unosimo vise nego sta potrosimo, a sama prekomjerna tezina indikacija je za mnoge bolesti ili ubrzava sam proces neke bolesti.
Fizickom aktivnosti ubrzava se rad srca, protok krvi i smanjuje se rizik od kardiovaskularnih bolesti.Tu je i psiholoski ucinak. Osobe koje se krecu psihicki su zdravije.
Da ne pricam o stanju misica, tetiviva, zglobova i sl. ako se ne krecemo dovoljno, smorila bih vas..

Uglavnom, zelim reci: Krecite se! :)


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 4 | 2012-05-21 , 12:08 PM

oh od kad sam se vratila plesu, mnogo mi je lepse, zdravija, srecnija, zadovoljnija, da fizicka aktivnost u bilo kom obliku produzava zivot i pravi nam zivot kvalitetnijim, srecnijim, lepsim!








1641
poruka na forumu
171 425



post # 5 | 2012-05-22 , 7:04 PM

Plivanje i voznju bicikla obozavam :)





  $teX



318
poruka na forumu
9 13



post # 6 | 2012-05-29 , 6:55 PM

Karate 9 god sam trenira.. :)





  Sanja



968
poruka na forumu
333 2389



post # 7 | 2012-08-23 , 12:33 PM

setnja i voznja biciklom


"Ne budi nesrecan što u ovome svetu niko ne zna za tebe. Zašto,misliš da si toliko važan da bi te trebali poznavati? Kada budeš zaista tako važan, a da i ne misliš o tome, oni će znati za tebe.





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 8 | 2012-09-23 , 6:20 PM

Trenirajte nesto i umrite zdravi :) hahahah

Salim se.

Naravno da je fizicka aktivnost potrebna svima.
Prvenstveno zato sto se covek lepse oseca.
Ja sam recimo do nedavno bila mnogo aktivna.
Dan mi je pocinjao u 5h, radila ne radila. Odem na jutarnji dzoging, istusiram se, sredim stan napravim, dorucak, rucak i veceru, u medjuvremenu uvek nesto radim ili skacem, ili plesem po stanu, ali vrlo malo sedim,
to ka ne radim. A kad radim, isto ujutro odem na dzogiranje, isturam se odem na posao, vratim se,
istusiram se, spremim rucak, ili veceru, sve po zelji, i onda se odmori

Da bi covek bio zdrav mora da ima fizicku aktivnost. A ne da ima 20 godina a kao da ima 50!
To je nekultura prema telu.

Sve vise je onih koji su se uvukli u stan, iz raznoraznih razloga, i misle kako je to cool.
Pa nasi roditelji, bake i dece, su vecito bili u nekoj akciji. I verujem da su se bolje osecali.

Smatram da svako od nas moze da izdvoji sat vremena da proseta! Ako nista drugo!


Poruku je menjao/la Leksi - Nedelja, 2012-09-23, 6:21 PM


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








196
poruka na forumu
17 310



post # 9 | 2013-08-04 , 6:23 AM

Treniram realni aikido 8 godina, poceo sam da se bavim street workout-om :))










2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 10 | 2014-05-24 , 7:33 PM

odlicno :D taj sam hahahahha
salu na stranu nemora se uvek vezbati tipa teretana ili slicno ali bar setnja od sat vremena mnogo ce znaciti ionako je sve vise gojaznih u svetu pre svega zbog neativnosti :)


FORTIS FORTUNA ADIUVAT








256
poruka na forumu
33 238



post # 11 | 2014-05-25 , 7:55 AM

ma jok. Cigarete to rade. ccc





  Dea92



1186
poruka na forumu
856 5488



post # 12 | 2014-05-25 , 9:08 AM

Sto se mene licno tice praktikujem trcanje ali posto jos nisam krenula odradim svaki dan po sat vremena trening, i uvek se osecam bolje izbacim negativnu energiju na taj nacin, relaksiram i onda uvek bolje spavam :D

Smatram da je fizicka aktivnost svima potrebna, iako covek zeli nace uvek vremena za sebe barem da proseta ako nista drugo ;)


Poruku je menjao/la Dea92 - Nedelja, 2014-05-25, 9:13 AM


I dusa i telo sve je CRNO BELO, za ostalo nek nas ČUVA BOG ♥

Zagrli i poljubi me sada,
ostani bar noćas sa mnom do kraja,
gromovi nek lome nebo mog grada,
nek padaju letnje kiše po nama.... ♥♥♥♥♥

N♥♥♥








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 13 | 2014-06-08 , 8:36 PM



Mislim da je ova fizicka aktivnost za sad najbolja hahhahha .. :D svi trcalii .. ccc

Quote Dea92 ()
Smatram da je fizicka aktivnost svima potrebna, iako covek zeli nace uvek vremena za sebe barem da proseta ako nista drugo


Bas tako... :D gj

Sto se mene tice... ili.. setam ili na svoje biciklo .. i to to :D ;)


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…








2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 14 | 2014-07-05 , 10:52 AM

LAstrumfi, to je prava stvar za tebe hahaha :p
ja sam stalno u pokretu po ceo dan pa mi je ponekad tako dosadno da i uvece odradim trening ali nema odustajanja
ne sme se gubiti ritam :) :D


FORTIS FORTUNA ADIUVAT





  Muhy

Federacija Bosne i Hercegovine, USK
485
poruka na forumu
410 2331



post # 15 | 2016-01-04 , 10:53 PM

Quote Fizica ()
Da, fizicka aktivnost produzava zivot. Covjek je stvoren za kretanje a ne za ne kretanje ali u odredjenoj mjeri. Pretjerana fizicka aktivnost opet nije dobra za sam lokomotorni sustav.
No danasnji nacin zivota donosi nesto sasvim drugo i vrlo se lako "opustiti". Skoro mozemo reci je fizicka neaktivnost bolest, jer ona i prouzrokuje neke bolesti odnosno pospjesuje ih. Npr. pretilost. Unosimo vise nego sta potrosimo, a sama prekomjerna tezina indikacija je za mnoge bolesti ili ubrzava sam proces neke bolesti.
Fizickom aktivnosti ubrzava se rad srca, protok krvi i smanjuje se rizik od kardiovaskularnih bolesti.Tu je i psiholoski ucinak. Osobe koje se krecu psihicki su zdravije.
Da ne pricam o stanju misica, tetiviva, zglobova i sl. ako se ne krecemo dovoljno, smorila bih vas..

Uglavnom, zelim reci: Krecite se!


Ima istine :)
Što se mene tiče, ja sam uvek u pokretu. Uvek nešto radim i pravim :)


.....


Forum » Opste diskusije » Zdravlje i Moda » Fizička aktivnost produžava život
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]