• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Zdravlje i Moda » Rak dojke
Rak dojke






10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 1 | 2012-04-19 , 8:36 AM

Rak dojke.... Bolest koja preti sve vecem broju zena. Najveci uzrok je mala informisanost, i ne redovni pregledi.Evo nekih bitnih crta koje bi svaka zena trebalo da zna:

Rak dojke je najcesci zlocudni tumor u zena. Rijetko se javlja prije 20. godine zivota, a najcesci je izmedju 55. i 70. godine zivota.
Opasnost od raka dojke je povecana u zena:
- koje su imale prvu menstruaciju prije 12. godine
- koje su imale menopauzu prije 50. godine
- koje nisu rodile ili su rodile poslije 30. godine
- u kojih je kod biopsije dojke nadjen poremecaj normalnih struktura stanica
- koje su operirane zbog raka jedne dojke (vjerojatna ucestalost raka u drugoj dojci je oko 6%)
- ako je u obitelji netko od bliskih srodnika imao rak dojke
- poslije 50. godine zivota
U zena poslije 50. godine opasnost se povecava s gojaznosti i odnosom tjelesne tezine prema visini. Zene s vlaznim cerumenom (cerumen = usna mast) sklonije su raku dojke.....................

Simptomi raka dojke:

- Bezbolni cvor u dojci je glavni znak. Vecina zena sama napipa cvor. Ponekad je cvor bolan na dodir ili pracen spontanim bolovima.
- Iscjedak iz bradavice koji je najcesce sukrvava ili krvav, a rjedje proziran ili zamucen
- Nedavno uvucena bradavica koja se ne moze izvuci. U nekih je zena bradavica prirodno uvucena, ali nije pricvrscena u tom polozaju kao kod raka dojke i moze se djelomicno izvuci.
- Osip, rane na kozi dojki i kraste na bradavici
- Ogranicena uvucenost koze iznad tumora
- Koza dojke koja slici kori od narance
- Crvenilo, oteklina, toplina i bolna osjetljivost tipicni su znakovi upalnog oblika karcinoma dojke.
- Povecani limfni cvorovi u pazusnoj jami, bolovi u ledjima ili "patoloski" prijelomi kostiju (prijelomi koji nastaju uslijed minimalnog opterecenja kosti) koji nastaju zbog presadnica (metastaza) u nekih zena mogu biti prvi znakovi raka dojke.

Da li se vi kntrolisete ?
Postoji li stah od ove bolesti i stacinit kad vam prodje glavom?







  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 2 | 2012-04-19 , 9:27 AM

Redovno se samopregledam, davno sam nasla neki cvoric ali nije bilo ni slicno tome, nestalo je kroz par meseci i taj cvoric velicine graska sam sam pronasla samopregledom. otisla kod lekara i sanirala, sad je sve ok. :)








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 3 | 2014-01-05 , 5:16 PM

Mislim da se svaka od nas redovno kontrolise dodirom
mada Mamographiju preporuciju tek posle 40-sete mislim da je to ponekad i kasno
Ja sam se bila umislila proslu g u svasta tako da su mi na tesku muku dali uputnicu
uz ono rano ti je ili pa niko u fam nije imao ali tek kad sam dobila snimak u ruke sam rekla uhhh
Dobro je da je sve ok.

Nazalost neke nemaju nikakve simptome pa odu doktoru kad je kasno .










2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 4 | 2014-01-05 , 5:25 PM

Quote Dusomoja ()
Da li se vi kntrolisete ?
Postoji li stah od ove bolesti i stacinit kad vam prodje glavom?


Imam generacijama unazad predispozicije za tu bolest nzm I idem redovno na kontrole i preglede , ispipa me ginekolog za sve pare lol Ali ono toliko mi pricaju da postoji mogucnost da i mene zahvati (posto je moju mamu, babu , prababu... ) da ono ja se vec navikla i nit se plasim nit ista :) Ako me preskoci super ako ne shta da radim sve se u zivotu desava sa razlogom ;)


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








246
poruka na forumu
78 175



post # 5 | 2014-03-02 , 1:30 PM

Negujem već nekoliko godina malu kuglicu u dojci. Počelo je od velicine graska a sada je kao visnja. Pregledali me vise puta i kazu dobrocudno i ne treba operisati. Idem na kontrole svake godine. Ali nikad se ne zna...


Forum » Opste diskusije » Zdravlje i Moda » Rak dojke
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]