• Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: JokerHarley  
Forum » Film, Muzika i TV » Film » Pročitati knjigu ili pogledati film po njoj... (Šta je po vama bolje?)
Pročitati knjigu ili pogledati film po njoj...



  Gale



989
poruka na forumu
489 2507



post # 1 | 2013-10-04 , 10:19 PM

Šta mislite, da li je bolje prvo pročitati knjigu ili pogledati film po njoj? Ili i jedno i drugo?

Da li ima neki film koji ste gledali, a istovremeno ste i pročitali knjigu po kojoj je radjen taj film, ili obrnuto?

Možete i navesti npr neki film koji ste dugo čekali (po nekoj knjizi), a da vas je njegova ekranizacija totalno razočarala?



Bože, daj mi snage da prihvatim ono što ne mogu da promenim, hrabrosti da promenim ono što mogu i mudrosti da prepoznam razliku među njima.








90
poruka na forumu
11 23



post # 2 | 2013-11-17 , 10:19 AM

Filmovi bazirani na knjigama koje sam čitao me na prvo gledanje me uglavnom nikada nisu razočarali, zbog iščekivanja. Kasnije, kada sumiram utiske, mnogi, da. Neki ne.
Uglavnom, uvek će film biti razočarenje ako si pročitao knjigu. Knjiga te tera da zamisliš likove, i glumci nisu uvek shodno tvojim očekivanjima. Knjiga uvek daje potpunu sliku, dok je film uvek po principu "zbij šta se može zbiti u sat i po - dva".








2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 3 | 2013-11-18 , 1:32 AM

najbolje je prvo procitaj knjigu a posle gledaj film
inace mnogi filmovi koji su snimani na osnovu knjige su cesto veoma drugaciji
jer film mora stati u neki razuman okvir plus se cesto ide na komercijalu i sl.


FORTIS FORTUNA ADIUVAT








272
poruka na forumu
399 1461



post # 4 | 2014-01-05 , 7:26 PM

Pa mislim da je najbolje prvo procitati knjigu, pa onda pogledati film. Tako ja radim. :)







  Lixx



9
poruka na forumu
3 23



post # 5 | 2014-01-28 , 12:50 PM

Prvo sam odgledala Harry Potter i zatvorenik iz Azkabana i posle procitala knjigu,radnja je ista samo sto ima i nekih dodataka koji nisu prikazani u filmu. :)








90
poruka na forumu
11 23



post # 6 | 2014-02-21 , 10:33 PM

Film će uvek biti dobro odrađen za široke narodne mase, ali ako pre toga pročitate knjigu, nije to to. Meni najsvežiji primer, knjiga i film "Anđeli i Demoni" Dena Brauna. U knjizi je komornik Karlo Ventraska, dok je na filmu Patrik MekKena, u filmu nema Maksimilijana Kolera, hašašin nije Arapin u filmu, Robert Lengdon ulazi u helikopter sa komornikom, po knjizi. U filmu nema toga. U filmu nema Miki Maus sata, jeste da ga je on spasio, i dosta mu pomogao, ali autorska prava... Vitorija Vetra je došla u šorcu i u majici u Vatikan, po knjizi. Ima još mnogo primera konkretno za tu knjigu, a da ne pričam i o drugim knjigama i adaptacijama.








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 7 | 2014-02-22 , 9:37 AM

Quote Life_is_good ()
Šta mislite, da li je bolje prvo pročitati knjigu ili pogledati film po njoj? Ili i jedno i drugo?


Neuporedivo je bolje procitati knjigu prvo, pa tek onda pogledati film. Zasto?

Knjgia je prepuna nekih detalja, cinjenica, opisa i dogadjaja, koje jedan reziser ne bi mogao smestiti u film do celosti, sem ako taj film ne bi trajao 5 i vse sati %)

Takodje dok citate mozete da mastarite i oslanjate se na opise u knjizi , kako bi stvorili radnju u svojoj glavi , onako kako vama odgovora.

Recimo nekad bi mi se desilo da se toliko zagrejem za neku knjigu da mi je zao otici do kupatila , jer osecam da sam prekinula film u svojoj glavi .. Iako mogu posle da nastavim , nebitno je to , vec cinjenica , da dok citamo knjige , em sto dopunjavamo svoj recnik, em smo sami reziseri u svojoj glavi i izdvajamo bitno od nebitnog.

Film je skracena verzija knjige koja treba da obuhvati sustinu radnje , neke osnovne dijaloge ili monologe, medjutim to je necija druga zamisao , nije nasa i u tome nema cari . Mada film je lepo videti recimo i uporediti reziserovo vidjenje radnje i sopstveno.

Nekad se desi da se poklope, ali cesto se desi da se mimoidju i da se nerviramo , jer smatramo da su neke bitne stvari preskocene :D


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








121
poruka na forumu
479 4165



post # 8 | 2014-03-14 , 9:37 PM

Veoma mnogo knjiga sam pročitala i takodje odgledala snimljene filmove po nekim knjigama. Moje mišljenje je da ipak prvo pročitate knjigu. Jedan od tih primera je i knjiga Dan Brown, "Da Vinci Code". Naravno, za njegove knjige potrebno je imati neko predznanje iz oblasti religije da bi se razumele.


"Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati" Jovan Jovanović Zmaj








186
poruka na forumu
321 1340



post # 9 | 2014-03-19 , 5:52 PM

mi djeca sa kolodvora zo .. nemam kritike srce








246
poruka na forumu
78 175



post # 10 | 2014-03-27 , 3:22 PM

Uvek dajem prednost knjizi. Ali onda ne treba gledati film. hehe








543
poruka na forumu
1516 4731



post # 11 | 2014-03-27 , 4:54 PM

Procitala sam knjigu Vampirski dnevnici.. a i gledam tu seriju. Nazalost kod mene je mogla ostati samo 3/4 sata pa sam je procitala sa 5 na 9 :D knjiga je totalno drugacija od serije znaci ... :o
A neki dan sam u skolskoj knjiznici slucajno ugledala knjigu Slatke male lazljivice i sad je citam ...knjiga je znaci predobraaa *__* srce Slazem se sa Majom, u knjizi su detalji, opisi i to ..duzi i bolje je procitati knjigu da


Poruku je menjao/la SamoJustinova - Cetvrtak, 2014-03-27, 4:55 PM


Mogu ja da sanjam snove sve dok si ti glavna uloga. Da.








5
poruka na forumu
0 0



post # 12 | 2014-07-28 , 6:34 PM

Orkanski visovi (wuthering heights). I knjiga i film su fantasticni.








63
poruka na forumu
50 166



post # 13 | 2014-07-28 , 9:24 PM

Uvek mi je bolje da procitam knjigu ,jer u njoj su detalji daleko bolji ,tj. svako ih stvara u svojoj glavi onako kako to on zamislja...
Film sa druge strane mi je takodje dobar ,ali samo ako je kvalitetno uradjen i ima kvalitetne glumce da "iznesu" odredjene uloge /u prevodu: ako je ulozena ogromna kolicina novca/...To je moje misljenje ,u svakom slucaju prvo knjiga ,a onda film /mada kako kada ,nekada tek po filmu saznam da postoji knjiga ,pa je uzmem ,procitam i obicno mi knjiga ipak bude bolji dozivljaj/.Toliko i Pozzz..... :* cao


Muz je kao Puz - ali ja ga volim bez obzira na sve !








278
poruka na forumu
43 244



post # 14 | 2014-08-23 , 1:47 PM

ljubitelji knjiga će uvek pročitati prvo knjigu.
Mada film ima svoje prednosti
Ja lično,poslednjih godina zbog nedostatka slobodnog vremena,
prvo odgledam film,pa tek onda,u nekim slučajevima,pročitam knjigu.


Ako želite da budete nešto posebno-budite ono što jeste!








5
poruka na forumu
0 0



post # 15 | 2015-01-03 , 1:20 AM

Evo primjera razlike između filma i knjige: ZVJEZDANI JURIŠNICI
Ima sličnog ali se priče u 70-80% razlikuju


Konstantin Horvat


Forum » Film, Muzika i TV » Film » Pročitati knjigu ili pogledati film po njoj... (Šta je po vama bolje?)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]