• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Tehnicki deo » Internet » Pravopis na Internetu - digitalni pravopis (Osnove pravopisa na forumu, socijalnim mrežama i sl.)
Pravopis na Internetu - digitalni pravopis



  Gale



989
poruka na forumu
489 2507



post # 1 | 2013-08-17 , 12:56 PM

PRAVOPIS



Ukoliko ne poznajete digitalni pravopis, mnogi ljudi će vas doživljavati kao ne baš obrazovanu osobu, šta god da ste napisali.

Poznavanje pravopisa jedno je od osnovnih merila obrazovanja i kvaliteta svake osobe.

Novi mediji i razvoj mobilne telefonije doneli su nam fantastične mogućnosti brze i intenzivne komunikacije. Problem je u tome što danas malo ko prilikom pisanja SMS poruka, mejlova, blogova ili četovanja vodi računa o pravopisu. Zato ne bi bilo bolje obnoviti ili usvojiti neka pravila !

Zarez:
Primer, jedne recenice - ISPRAVNO
Primer , jedne recenice - NEISPRAVNO
Primer ,jedne recenice -NEISPRAVNO

Tacka:
Primer. -ISPRAVNO
Primer . - NEISPRAVNO
Primer .Recenice - NEISPRAVNO

Tacka i smajli:
Primer. :) - ISPRAVNO
Primer :) - NEISPRAVNO

Nabrajanje:
jedan,
dva,
tri.

ISPRAVNO

Jedan, dva, tri. - DOZVOLJENO.
Jedan,dva,tri. - NEISPRAVNO.
Jedan ,dva ,tri. - NEISPRAVNO.
Jedan , dva , tri. - NEISPRAVNO.

Citati:
Ona je rekla: "Volim da čitam" - ISPRAVNO
Ona je rekla: "Volim da čitam" - DOZVOLJENO
Ona je rekla: Volim da čitam - NEISPRAVNO

Posle uzvičnika, upitnika, dve tačke, tačke zareza, tri tačke.

Dragi čitaoci! Radi se o sledećem: ova pravila nismo učili u školi; stoga ih neko slučajno zna, neko ne zna. U svakom slučaju, brzo se nauče... zar ne? Nije teško. - ISPRAVNO

Dragi čitaoci!Radi se o sledećem:ova pravila nismo učili u školi;stoga ih neko slučajno zna,neko ne zna.U svakom slučaju,brzo se nauče...zar ne?Nije teško. - NEISPRAVNO

Pre otvorenog i posle zatvorenog navodnika. Isto važi i za zagrade.

Učenici Osnovne škole "Sveti Sava" iz Kikinde osvojili su 220 bodova (od mogućih 250) na takmičenju iz srpskog jezika i jezičke kulture. - ISPRAVNO

Učenici Osnovne škole"Sveti Sava"iz Kikinde osvojili su 220 bodova(od mogućih 250)na takmičenju iz srpskog jezika i jezičke kulture. - NEISPRAVNO

Napomena: Ako posle zatvorenog navodnika ili zagrade ide još jedan znak interpukcije, ne stavlja se razmak između njih.

Šta je sa srednjom crtom?

Zavisi za šta je koristimo. Ako je koristimo da razdvojimo delove rečenice, razmak ide pre i posle crtice. Ako je spojnica, ide bez razmaka. Na primer:

Krajem 70-ih godina u UN-u je bila održana konferencija povodom autoputa Beograd-Zagreb. - ISPRAVNO

A onda se pojavio niko drugi do - Čak Noris. - ISPRAVNO

A kosa crta?

Zapamtite prosto: Ako razdvajamo dve reči, ide bez razmaka, ako razdvajamo fraze od nekoliko reči, ide razmak.

Ako vam ona/on kaže da zovete kasnije, pozovite za ne manje od 1/2 sata. - ISPRAVNO

Engleski jezik / English language - ISPRAVNO

Ostalo je još nešto jako važno, možda najvažnije od svega. Nije vezano za pravopis, već za kulturu ponašanja. A to je:

Kada kucate velikim slovima (CAPS LOCK), to je isto kao da vičete na sagovornika. :)


Fajlovi: 2505327.jpg (44.0 Kb)

Poruku je menjao/la G@le - Subota, 2013-08-17, 12:59 PM



Bože, daj mi snage da prihvatim ono što ne mogu da promenim, hrabrosti da promenim ono što mogu i mudrosti da prepoznam razliku među njima.








640
poruka na forumu
67 157



post # 2 | 2013-08-23 , 7:56 PM

Pravila iz maternjeg jezika koja se izučavaju u osnovnoj školi. Ništa posebno teško, ali, ipak, svjedoči o nemarnosti, lijenosti i nekulturi izražavanja većine.










196
poruka na forumu
17 310



post # 3 | 2013-08-27 , 11:59 PM

Bas sam imao raspravu na temu gramatike pre neki dan! Drugarica je tvrdila da se ,, sa mnom '' pise zajedno, a ja sam tvrdio da se pise odvojedno. Ja ne budem lenj, uhvatim malo gramatiku, prelistam i vidim da sam bio upravu :) .
Zato sto je meni pravilnije da se kaze...
sa mnom
sa tobom ( Ipak, ne mozes napisati satobom, ili stobom )
sa njom... itd..


Poruku je menjao/la Sage - Sreda, 2013-08-28, 0:01 AM










5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 4 | 2013-11-15 , 0:55 AM

Quote G@le ()
to je isto kao da vičete na sagovornika.

Sad znam sto mi stalo govre nemoj vikati lol


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…





  Muhy

Federacija Bosne i Hercegovine, USK
485
poruka na forumu
410 2331



post # 5 | 2013-12-08 , 2:03 PM

Retko kad grešim sa pravopisom da


.....





  ace1



1597
poruka na forumu
756 1986



post # 6 | 2013-12-08 , 11:20 PM

Quote hrabri_mali_toster ()
Citati:
Ona je rekla: "Volim da čitam" - ISPRAVNO
Ona je rekla: "Volim da čitam" - DOZVOLJENO


a sta je tu razlicno u ova dve? ja nisam mogao ukapirati? :D










592
poruka na forumu
208 1412



post # 7 | 2013-12-09 , 11:28 AM

Dal na netu il realu bitno u zadnje vreme je da neko razume šta si napisao. Suština je da maternji jezici u našem regionu više nikom nisu tolko ni važni. Roditelji više forsiraju decu da uče engleski il neki strani jezik koji će im trebati zbog zaposlenja il uopšte da bi razumeli nešto sa neta što im treba.
Da je Vuk Karadžić živ u naše vreme od pisanja naše gramatike verovatno bi lipso od gladi i moro se okrene prevođenju nečega ne bi li zaradio neki dinar i prehranio porodicu :)








90
poruka na forumu
11 23



post # 8 | 2013-12-09 , 11:49 AM

Quote hrabri_mali_toster ()
Citati:
Ona je rekla: "Volim da čitam" - ISPRAVNO
Ona je rekla: "Volim da čitam" - DOZVOLJENO
Ona je rekla: Volim da čitam - NEISPRAVNO


Ako govorimo o našem pravopisu, upravni govor ne počinje gornjim navodnicima, već donjim, dok je u engleskom jeziku obavezno započeti i završiti upravni govor gornjim navodnicima. :)






VIUK
7
poruka na forumu
9 -12



post # 9 | 2016-11-09 , 0:10 AM

Први пост би требало да сви прочитају пре него седну за рачунар!


Незнање није оправдање!


Forum » Tehnicki deo » Internet » Pravopis na Internetu - digitalni pravopis (Osnove pravopisa na forumu, socijalnim mrežama i sl.)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]