• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Pismo indijanskog poglavice. (Ovo bi trebao svako da procita. Ovako se voli priroda.)
Pismo indijanskog poglavice.



  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 1 | 2012-05-27 , 4:37 PM

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Abraham Linkoln (1809-1865) ponudio je 1854. godine da država kupi veliki deo indijanske zemlje, a indijanskom narodu je obećan rezervat. Na tu ponudu je dobio odgovor od poglavice Sietla. Ovo pismo se ubraja među najljepše i najdublje misli koje su ikada izrečene o čovjekovoj prirodi.

PISMO POGLAVICE SIETL

"Kada Veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da želi kupiti našu zemlju - previše od nas traži…

Kako može da se kupi nebo i toplina zemlje? Tako nešto sasvim nam je strano. Mi nismo vlasnici svježine vazduha i bistrine vode. Pa, kako ih možemo kupiti? Svaki je djelić ove zemlje svet mom narodu. Svaka blistava borova iglica, svako zrno pjeska na rječnom sprudu, svaki pramen izmaglice u tami šume, sveti su u mislima i u životu mog naroda. Sokovi u drveću prožeti su sjećanjima na crvenog čovJeka. Kada mrtvi bljedoliki odu u šetnju među zvjezde zaboravljaju zemlju koja im je dala život. Naši mrtvi nikad ne zaboravljaju svoju predivnu zemlju, jer ona je mati crvenog čovjeka.

Dio smo zemlje i ona je dio nas! Mirisne trave su nam sestre. Jelen, pastuH, veliki orao - braća su nam.

Stjenoviti vrhovi, sočni pašnjaci, toplo mustangovo tjelo i čovjek - sve pripada istoj porodici. Kada veliki poglavica iz Vašingtona šalje svoj glas da od nas želi da kupi našu zemlju - previše od nas traži. Veliki poglavica poručuje da će nam naći mJesto na kojem ćemo ljepo živeti. On će nam biti otac - mi njemu dJeca. Razmotrićemo tu ponudu da kupite našu zemlju. Ali, to neće biti lako. Ova nam je zemlja sveta. Ova blistava voda što teče rjekama i brzacima nije samo voda, već i krv naših predaka. Ako vam predamo zemlju morate znati da je ova voda sveta, morate reći svojoj djeci da je sveta. Da svaki odraz u bistrom jezeru kazuje događaje i uspomene iz života mog naroda. Žubor vode - glas je oca moga oca. Rjeke su naša braća - utoljuju nam žed. Rjeke nose naše kanue. Hrane nam djecu. Prodamo li vam ovu zemlju, morate se sjetiti i učiti svoju djecu da su rjeke naša, a i vaša braća. Zato rjekama morate pružiti dobrotu kakvu biste bratu pružili.

Znamo da nas bjeli čovek ne razumIJe. Njemu je jedan dio zemlje isti kao i bilo koji drugi. On je stranac što dođe noću i oduzme zemlji sve što mu treba: zemlja mu nije brat već - neprijatelj. Kada je pokori on kreće dalje. Ostavlja za sobom grobove svojih otaca i ne mari zbog toga. Oduzima zemlju svojoj djeci i nije ga briga. Grobovi njegovih otaca i zemlja što mu djecu rodi - ostaju zaboravljeni. Prema Majci - Zemlji i prema Bratu - Nebu odnosi se kao prema stvarima što mogu da se kupe, opljačakju, prodaju poput stoke ili sjajnog nakita. Njegova će pohlepa uništiti zemlju i za sobom ostaviti pravu pustoš.

Ne znam! Naš se način života razlikuje od vašeg. Od pogleda na vaše gradove crvenog čovjeka zabole oči. To je možda zato što je crveni čovjek divlji i ne razumIJe stvari. U gradovima belog čoveka nema mirnog čovJeka, nema mirnog kutka. Nema mjesta na kojem bi se čulo otvaranje lišca u proljeće ili drhtaj krila mušice. Možda zato što sam divlji - jednostavno ne shvatam. Buka mi vrijedja uši. Šta vrijedi život ako čovJek ne može čuti krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari? Ja sam crveni čovjek i ne razumijem mnogo...

Indijanac voli zvuk vjetra kada se poigrava površinom močvara. I miris povjetarca osvježen popodnevnom kišom ili borovinom.

Najveće blago crvenog čovjeka je vazduh. Sve živo dJeli isti dah - životinja, drvo i čovjek. Svima je taj dah potreban. Beli čovjek kao da ne opaža taj dah koji udiše. Poput nekog ko je dugo na samrti, ne osjeća smrad. Prodamo li vam zemlju morate da se sjetite da vam je vazduh dragocjen, da vazduh djeli svoj dah sa svim životom koji održava. Vjetar što je mome djedu dao prvi dah - prihvatiće i njegov poslednji izdah. Ako vam prodamo zemlju, morate je čuvati kao svetinju. Kao mJesto na kojem će i bjeli čovek moći da udahne vjetar zaslađen mirisom poljskog cvjeća. Razmortićemo vašu ponudu da kupite zemlju. Odlučimo li da pristanemo, zahtjevaćemo da ispunite ovaj uslov: bjeli čovjek moraće da se ponaša prema životinjama ovog kraja kako prema svojoj braći! Divlji sam i ne razumijem drugačiji život. VidIo sam po prerijama hiljade bizona koje je bjeli čovek ubio, pucajući iz jurećeg "vatrenog konja". Divlji sam i ne razumijem kako gvozdeni konj iz kojeg suklja dim može biti važniji od živog bizona, kojeg mi ubijamo samo da bismo preživjeli. Šta je čovjek bez životinje? Kad bi životinje nestale, čovjek bi umro od velike usamljenosti duha. Šta god zadesi životinje, ubrzo snađe i čovjeka. Sve je u svjetu povezano.

Moraćete učiti svoju djecu da im je pod nogama pepeo naših djedova. Da bi poštovali zemlju, reći ćete im da je zemlja bogata životom naših predaka. Moraćete da učite vašu decu, isto kao što i mi učimo našu - da nam je zemlja mati. Šta snađe zemlju - snađe i njenu decu. Pljuje li čovek na zemlju - pljuje na sebe samoga. Zemlja ne pripada čoveku - čovek pripada zemlji. To dobro znamo. Sve je u međusobnoj vezi, kao što je porodica krvlju sjedinjena. Sve je povezano. Nije čovjek tvorac razboja života, već je samo vlakno u njemu. Što učini sa razbojem - čini sa sobom. Čak ni bJeli čovek čiji Bog istupi i govori s njime kao prijatelj sa prijateljem, neće izbjeći zajedničku sudbinu. Možda smo ipak braća. Videćemo!

Jedino znam sigurno, a to će bjeli čovjek jednom morati da shvati: naš Bog je isti Bog. Možete misliti da njega možete posjedovati, kao što se spremate da uzmete cjelu našu zemlju. Ali, nećete! On je Bog ljudi i njegova je milost jednaka i za crvenog i za bjelog čoveka. Ova je zemlja njemu sve. Oskrnavite li je, isto je kao kad prezrete njegovog stvoritelja. BJelog će čoveka nestati, možda i prIJe ostalih plemena. Prljate sami svoj ležaj i jedne noći udavićete se u sopstvenom izmetu. U svom nastojanju gorićete u ognju Boga koji vas je doveo ovamo i s' nekom neobjašnjivom namjerom dao vam vlast nad ovom zemljom i crvenim čovjekom. Takva sudbina se nama čini bjednom.

Ne razumem zašto se ubija bizon? Zašto se krote divlji konji? Zašto je u dubini šume toliko ljudskog smrada? Zašto je pogled na zelene brjegove pocjepan žicama što govore? Gdje su jeleni?

Nema ih više. Gdje je orao? Odletio. Pravom življenju je kraj. Počinje borba za opstanak..."


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








478
poruka na forumu
107 311



post # 2 | 2012-05-27 , 11:02 PM

Leksi, Hvala na ovome.Procitala sam u jednom dahu, predivno i istovremeno pretuzno.
Razmisljam...tuzna sam...
Gazimo sve pred sobom, a nismo svjesni da gazimo sami sebe...ili ne zelimo biti toga svjesni?
Osvjestit cemo se,samo tada ce biti prekasno.


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 3 | 2012-05-27 , 11:21 PM

fizica, delim tvoje misljenje.
Nema na cemu. Ja imam to u komjuteru, i citam svaki dan.
Jos bih dodala, to da ma koliko mi bili nesvesni, ta nasa nesvesnost ce se odraziti na nasu decu.
Jer oni su kao spuzve. Sve upijaju. Trebalo bi makar da se radi njih promenimo. Ali...


Poruku je menjao/la Leksi - Nedelja, 2012-05-27, 11:21 PM


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








478
poruka na forumu
107 311



post # 4 | 2012-05-28 , 4:37 PM

Leksi, ...ali prvo treba da progledamo, da prestanemo biti slijepi,zatupljeni,oholi,nemarni i bezobzirni prema onome sta je dio nas i ciji smo mi dio.Prema onome sta nam daje zivot,da ne grizemo ruku koja nas hrani...
Da pogledamo malo dalje od nosa,da se osvrnemo oko sebe i opalimo si samarcinu.
Djeca uce ono sto dozivljavaju,no bojim se da je vec kasno za promjene. A mi i dalje gazimo,ne osvrcemo se...
Izuzetaka ima,no premalo da bi se nesto promjenilo.
Nadam se da grijesim.


Poruku je menjao/la fizica - Ponedeljak, 2012-05-28, 4:53 PM


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 5 | 2012-05-28 , 7:43 PM

fizica, ne gresis. Sve je tako kako si rekla.
Jer ako se ne ponasamo prema zemlji onako kako treba, necemo ni imati zdrave plodove.
Lako je nesto unistiti, zagaditi,ali je teze odrzavati nesto cistim.
Ljudi su lenji, ne umeju ni vlastitu kucu drzati cistom, a tek svoje dvoriste. A to je jadno.
Ako mi ne pormenimo sebe, nece se nista promeniti.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








478
poruka na forumu
107 311



post # 6 | 2012-05-29 , 4:12 PM

Leksi, Jos samo da covjecanstvo to shvati...ma gdje bi nam bio kraj.Ali nece...


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 7 | 2012-05-29 , 9:47 PM

fizica, upravo tako. Nije da ne mogu, nego nece. :)
Imam jos dosta toga pametnog u kompjuteru, kad pronadjem, opet cu postaviti.
A ovo je vredno svake minute koja se utrosi da se procita.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








478
poruka na forumu
107 311



post # 8 | 2012-08-27 , 11:10 PM

Postavljaj, evo biljezim se za citanje :)
Quote (Leksi)
A ovo je vredno svake minute koja se utrosi da se procita.

Stvarno jest. da

Added (2012-08-27, 10:10 PM)
---------------------------------------------
Prije 20 godina jedno dijete je nesto reklo, slusao je cijeli svijet ali nitko nije cuo...


Poruku je menjao/la Fizica - Ponedeljak, 2012-08-27, 11:13 PM


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 9 | 2012-08-29 , 3:15 AM

Fizica, gledala sam to. :) Prelep govor. Svi su kontatovali ali nisu shvatili. Valja su u soku i dan danas.
Pogledaj govor Carli Caplina iz filma Veliki dikator. Mnogo poucan govor. Ako ne nadjes na you tube, nacu ti ja.
:* :* :*


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








478
poruka na forumu
107 311



post # 10 | 2012-08-30 , 10:29 PM

Quote (Leksi)
gledala sam to.

Nisam ni sumnjala. :)

Quote (Leksi)
Valja su u soku i dan danas.

Na ovo sam odvalila od smijeha iako zapravo uopce nije smijesno...
Sve me sram sto sam ovo napisala.Mislim to da mi je smijesno.
Ma nisu u soku nego su...ne znam sto su.

Vidjela sam i taj Charliev govor. da Njega takodjer svi slusali ali nitko nije cuo bas kao Severn.
Moze se reci da oni spadaju u onu skupinu izuzetaka koju smo spomenule ranije.

Citala sam dosta o Severn. Nakon onog govora nastavila je sa svojim radom, pokusala je da promijeni nesto,da potakne ljude na nesto, pokrenula je vlastitu organizaciju no s godinama je shvatila da jednostavno nema smisla.
Ljudi su slijepi i gluhi pored zdravih ociju i usiju.Jednostavno nije ih briga dok god je njima "dobro".
2002 godine rekla je ovo:
"Kad si mali, nije teško vjerovati da možete promijeniti svijet. Sjećam se svojeg oduševljenja kada sam se, u dobi od 12 godina, obratila delegatima na Summitu. "Ja sam samo dijete," - rekla sam im - "ali znam da bi, kad bi se sav novac koji se troši na rat, trošio na pronalaženje ekoloških rješenja i zaustavljanje siromaštva, ovaj svijet bio prekrasno mjesto. U školi nas učite da se ne tučemo, da mirno rješavamo probleme, da poštujemo druge, da počistimo za sobom, da ne nanosimo bol drugim stvorenjima, da dijelimo, da ne budemo pohlepni. Zašto onda ne izađete van i učinite to što nama govorite? Vi odrasli kažete da nas volite, ali izazivam vas, molim vas, neka vaša djela odražavaju vaše riječi." Govorila sam šest minuta i zaradila ovacije pristunih. Neki su delegati čak i plakali. Mislila sam da sam možda dotakla neke od njih, da moj govor može stvarno potaknuti djelovanje. Sada, toliko godina kasnije, nakon što sam prisustvovala brojnim konferencijama, nisam sigurna što je postignuto. Moje povjerenje u ljude na vlasti i u moć glasa svakog pojedinca, duboko je poljuljano.“

Jos dobro ako joj je samo poljuljano.


Poruku je menjao/la Fizica - Cetvrtak, 2012-08-30, 10:30 PM


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 11 | 2012-09-01 , 0:09 AM

Fizika moja, da je poljuljano nesto bi se i uradilo, ali nije.
Na nasu zalost.
Dzaba nekom fakulteti, dzaba nekom inteligencija, dzaba nekom pamet, ako on to ne zna da iskoristi.
Znas i sama kako se kaze: Dzaba seljacini novac kad se ne zna obuci. (Ne mislim na ljude koji zive na selu).

Kako u svetu ludila, u svetu potcenjivanja, omalovazavanja, bahacenja, nesto pokrenuti?
Kako u svetu glumljena neke sile, moci, i kvazi mafije nesto pokrenuti?
Kad je sve oko nas mafija, da li ona prava ili kvazi, vise ni sama ne znam.

Ali znam, da je puno maminih princeza sponzorusa, i tatinih sinova neradnika naradjano (a jesam se izrazila naradjano) ili da kazem nakoceno, pre bi dolikovalo, da bi svet imao potporu. Previse.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








399
poruka na forumu
155 997



post # 12 | 2013-04-27 , 12:36 PM

Quote (Leksi)
Zemlja ne pripada čoveku - čovek pripada zemlji. To dobro znamo. Sve je u međusobnoj vezi, kao što je porodica krvlju sjedinjena. Sve je povezano. Nije čovjek tvorac razboja života, već je samo vlakno u njemu. Što učini sa razbojem - čini sa sobom.

u tome je problem što čovek misli da mora posedovati sve, i u stanju smo sve da uništimo..


Koliko me je ko tražio, toliko me je i otkrio. Koliko me otkrio, toliko me je zaslužio. I dajem sve, tek kada ima ko da sve i ponese..


Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Pismo indijanskog poglavice. (Ovo bi trebao svako da procita. Ovako se voli priroda.)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]