• Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Novi jezik na Balkanu
Novi jezik na Balkanu






10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 1 | 2013-03-11 , 11:52 PM

Danas slusam na TV-u kako vecina stanovnika Crne Gore izjavljuje da govori Srpskim jezikom (mislim 62%),dok manji broj njih se ponosi svoim novonastalim Crnogorskim jezikom.

Vecina njih govori kako Srpskim jezikom pricaju od rodjenja i da je to njihov maternji jezik,dok pak drugi pricaju da govore crnogorskim jezikom,iako ga uce iz rijecnika koji se mogu kupiti na trafikama.

Tako isto je u Bosni pre je bilo cela YU je pricala srpsko-hrvatcki ili hrv-srp
danas se deli na sr.hr i bosanski.

Smatrate li da je ok da i Crna gora i Bosna imaju svoj jezik?
iako je on isti kao i do sad.
Sta vi mislite o tim novim jezicima?
Da li oni zaista postoje i u cemu je razlika ako izbacimo samo ekavicu i ijekavicu u cemu je ta razlika?







  Impi



2339
poruka na forumu
2336 14126



post # 2 | 2013-03-12 , 0:17 AM

besneti - bjesnjeti i bijesnjeti - nadji razliku u istom znacenju xaxaxaxaxaxaxax Dva izvora jednog jezika (ekavica i ijekavica)

Srpski jezik je prvi put implicitno kodificirao Sveti Sava. Najizrazitije njegovo djelo u tom smislu predstavlja Karejski tipik. On je prvi napravio oštar rez od staroslavenske norme prema srpskoslavenskoj jezičkoj normi. Izbacio je iz upotrebe nazalne samoglasnike, koji su do tog vremena već dali svoje nenazalne reflekse. Kako su se poluglasnici do tog vremena ujednačili, on je izbacio znak za poluglasnika zadnjeg reda (debelo jer) i ostavio samo znak za poluglasnik prednjeg reda (tanko jer), koje je označavalo poluglasnik srednjeg reda.

Sljedeća reforma odvila se u Srbiji za vrijeme despota Stefana Lazarevića. Nju je obavio Konstantin Filozof (napomena: ovog Konstantina ne treba miješati sa Ćirilom, koga su također zvali Konstantinom Filozofom), a ta je ortografija poznata kao resavska škola. Ovaj pravopisni model odlikuje nazadnost u odnosu na Savin, što je, vjerovatno, bila posljedica bugarskog obrazovanja Konstantina Filozofa. Bez fonoloških potreba uveden je ponovno znak za tvrdi poluglasnik, kao i određeni broj drugih pravopisnih pravila, čiji je cilj bio da se standardni srpskoslavenski jezik po svojim osobinama približi tadašnjoj bugarskoj normi.

Tokom razdoblja između 16. i 18. vijeka pismenost Srba je gotovo zamrla, a jedini značajan ostatak stare srednjovjekovne kulture nalazio se u manastiru Rača. Predstavnici te škole nazvani su račani. Najznačajniji predstavnik račana bio je Gavril Stefanović Venclović. On je imao jasno izraženu dvojezičnost u svom pisanju: sakralne knjige je pisao po pravopisu resavske škole, dok je propovjedi pisao narodnim jezikom, začuđujuće sličnim pravopisu i azbuci koje je sačinio Vuk Stefanović Karadžić više od vijeka poslije njega.

U nedostatku srpskoslavenskih knjiga poslije Velike seobe u južne i istočne djelove Austrijskog carstva (prije svega u današnju Vojvodinu), ali i u zabludi da je ruskoslavenski jezik stariji od srpskoslavenskog, svećenstvo je prihvatanjem ruske pomoći za svoj zvanični jezik uzelo ruskoslavenski jezik, odnosno rusku redakciju staroslavenskog jezika. Taj jezik je i danas ostao zvaničan jezik Srpske pravoslavne crkve, a imao je velikog uticaja na tadašnji svjetovni jezik. Danas se taj jezik naziva crkvenoslavenskim jezikom.

Kao odraz na zbivanja u sakralnoj jezičkoj normi nastao je svjetovni jezik, koji je bio mješavina vojvođanskih dijalekata, ruskoslavenskog i ruskog jezika: slavenosrpski jezik. Na tom je jeziku tokom 18. i 19. vijeka stvorena osnova za savremenu srpsku kulturu.

Tokom prve polovine 19. vijeka, uz pomoć tadašnjih vrhunskih filologa, kao što su braća Grimm, austrijskih vlasti, Vuk Stefanović Karadžić je napravio reformu pisma i pravopisa, praveći veliki rez između dotadašnje slavenosrpske kulture i novog standarda. Uz neznatne izmjene, ta je norma i danas standardni srpski jezik, a uz prilagođavanje i dogovor hrvatskim filolozima toga doba i standardni hrvatski jezik.

Dijalekatska osnova tog standarda bila je istočno-hercegovačka, ijekavska. Jednostavnom zamjenom diftonga "ie" sa ekavskim "e" stvorena je i druga, u tadašnjoj Srbiji i jugoistočnoj Austriji, kao centrima srpske kulture, prihvatljivija ekavska norma.

Vukov Pravopis je 1868. godine uveden zvanično u Srbiji. Između prvog i drugog svjetskog rata dogovorom hrvatskih i srpskih lingvista promjenjena su dva pravopisa. 1960. godine napisan je i ozvaničen Pravopis srpskohrvatskog jezika, dok je 1993. godine prerađeni Pravopis iz 1960. godine objavljen kao Pravopis srpskoga jezika, a ozvaničen 1995. godine. Pravopis iz 1993. godine je i danas konstitutivan u Srbiji i Crnoj Gori i u Bosni i Hercegovini.

tako da novi postoje kao i da ne postoje :)








1641
poruka na forumu
171 425



post # 3 | 2013-03-12 , 1:02 AM

Nek svako govori kako mu je volja .Sporazumecemo se gestikulirati .....bas ako nas neko NE RAZUME . Suvise je ovaj Balkan krvario .Istoriju ostavite istoricarima nek mlataraju .

Dokazite bar vi mladi da zlo na ovom prostoru nestaje i da ga vise nece biti.








3268
poruka na forumu
448 1828



post # 4 | 2013-03-12 , 1:14 AM

mislim da je svaki komentar suvisan


Ima ta jedna vrsta nedostajanja, po meni najgora, kada dvoje ljudi sjede jedno pored drugog i nedostaje im ono što više nisu...
Nekada sam anđeo, nekada demon... ali sam uvijek 100% žena...
Nikada nemoj odustati dok ne daš sve od sebe. Bolje je pokušati i ne dobiti ništa, nego ne pokušati i uvijek se pitati šta bi bilo da si pokušao...








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 5 | 2013-03-12 , 2:22 AM

eh sad bitno je da se mi razumijemo i da zanmo komunicirati a kako igovara koju rijec eh sad ,...to je stvar necija druga.. jos i sa tim da se misim kako se prica u nasoj drzavi da zbunjen ..ima i dovoljno drugih stvari za razmatranje jos o tome ...

rekla ja
Quote (Incredible)
"SJEKIRA","SJUTRA","SJEVER"
ti si mene razumio i ja tebe..

Quote (Impi)
besneti - bjesnjeti i bijesnjeti - nadji razliku u istom znacenju xaxaxaxaxaxaxax Dva izvora jednog jezika (ekavica i ijekavica)


razlika je ekavici i ijekavici :D :D


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 6 | 2013-03-12 , 1:46 PM

Kretenizam.
Zeli Crna Gora da se distancira od Srbije i prepravljaju Vuka Karadzica zbog ulaska u EU,NATO.
Ako im toliko smetamo neka se vrate svi Djetici iz Srbije u Crnu Goru i sve u redu a ne ovo-smetaju im Srbi,prepravljaju Vuka,smetaju im nase Crkve a dolaze masovno da zive u Srbiji.
Ne mrzim nikoga dakle nije ovo govor mrznje vec reakcija zdravog razuma.


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"








2620
poruka na forumu
330 2814



post # 7 | 2013-03-12 , 2:17 PM

Kad Crnogorci ne bi izmisljali nesto oni ne bi postojali.


Najbolje su žene koje nisu svesne svoje lepote. Kada ih posmatrate, a one to osete, porumene iako više nisu devojčice. Traže mrlju po haljini ili brišu maskaru ispod očiju jer misle da ih zbog toga gledate tako. Najlepše žene su najjednostavnije. ♥








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 8 | 2013-03-13 , 3:59 PM

Ala vera za diskusije vidim ja Crnogorci mnogo nadrljali ajde sad malo na Bosance :D

Evo ja cu vam dati primer kao rodjena bosaka :D iako tamo nisam ni odrasla niti cu kad ziveti

U Bosni je uvek narod bio mesan kao i u drugim drzavama tako je u Bosni i pre rata zivele 3 Nacije
Eh sad ovako :)

Poslije rata ljudi iz bosne koji su katolici kazu mi hrvati pravoslavci kazu mi srbi a muslimani kazu mi Bosanci :D
Zar nije to smesno malo a svi Bosanci i to rodjeni :)
Pre smo pricali svi sr-hr jezikom sad odjednom Bosna ima 3 jezika.
Ali eto uvazeno je

Ako pitam nekog ovdje odakle si kaze iz hr ili sr pitam koji grad kaze Zenica ili Bugojno ili Banjaluka :D :D
Pa ljudi zar je sramota reci da si Bosanac NIJE NARAVNO za mene barem ne iako svabe danas smatraju da u bosni zive samo Muslimani
Nisu oni krivi sto tako misle nego mi kao narod jer pojedinci a cak i veoma velik dio kaze iz hr ili sr tako svabo misli nema druge vere vise u Bosni

Sad u Bosni ima i Bosanski jezik a u cemu se razlikuje stvarno neznam ali kako god ja mislim ovako ako imaju sr i hr sto nebi i Bosanci.
Mada nebi sad da vredjam ikoga ali smatram da ima mnogo turskih reci taj bosancki jezik a mozda i sanjam al dobro
Od turske je i onako ostalo(Jastuk,Casaf,dzezva,Ibrik,Pendzer,Kapija, itd)To kosistimo svi ako se ne varam
Ja cu biti zahvalna ako mi neko pojasne razliku u tom Bosanckom jeziku pre i sad .

E tako isto Crna Gora ona je odvojena od Srbije vecina su Srbi kako vidim po vasem pisanju.
Ali ima i ona manjina sto nisu Srbi zar ne e oni mozda zele taj jezik neznam

Pa dodaju u recniku one reijeci kao NIJESAM i sta znam koje jos i eto jezika danas nije nista cudno samo netreba narod ocrnjivati tako oni su posebna vrsta mnogi vicevi o njima pisani isto kao i o nama Bosancima pa ako :D vidite da smo polularni narod :D :D

Nevolim cuti kad neko kaze globalno Bosanci vaki naki ili cr ili hr i sr nije istima u svakom narodu ima losih i dobrih zar ne
Zato sam ja da ako se uvazi naravno nek ima i Crna gora svoj jezik
Sad ocekujem da ce biti atntat Majo ti nemas pojma :D :D :D







  Admin



1928
poruka na forumu
663 2820



post # 9 | 2013-03-13 , 4:51 PM

Ma sve je to isti qc samo sad pojedinci izvoljevaju i izmisljaju neke reci na silu da bi se razlikovali...

Englezi su to najbolje resili imas engleski jezik ali podeljen na GB, US i AU sto u stvari oznacava samo dijalekt i nista vise, eto recimo ja kad sam prvi puta radio sa ljudima sa juga Srbije ( Leskovac itd ) nisam mogao da verujem da smo iz iste drzave 70% nisam razumeo kad pocnu brzo da pricaju izmedju sebe al sam se posle navikao..

To je to samo dijalekt i nista vise al ne bi Balkanci bili Balkanci da se ne izvoljevali i svi smo u globalu isti stalno nesto mudrujemo :)








592
poruka na forumu
208 1412



post # 10 | 2013-04-22 , 2:47 AM

Recimo Kaiš, opasač, pantalodržač lol Sve isto al balkanski narodi su taki umišljeni i misle da su posebni iznad svih, al ustvari kad pogledam kinu kao naciju staru milenijumima a imaju na hiljde slova koje većinom razumeju svatim da smo primitivni, mali i sitni ne samo države sa područja balkana već cela evropa :D Bilo koja naša nacija CG, RS,BH,HR...može stane u jedan prosečan malo veći grad ( neki u predgrađe), ko kad bi amerikanac iz Hjustona otišo u Denver a ono tamo drugi jezik i pismo bi trebalo da ima :D


Poruku je menjao/la Alice-In-Chain - Ponedeljak, 2013-04-22, 2:53 AM








142
poruka na forumu
234 1993



post # 11 | 2013-04-22 , 5:30 AM

Ja ovako gledam na to...
Ako se drzava zove Crna Gora neka im se i jezik zove Crnogorski to je njihova stvar neka ga nazivaju kako hoce... sta ako vodi porijeklo od srpskog jezika i slicno sa ostalim jezicima na ovim prostorima... njihova drzava neka rade sta hoce i neka se nazivaju kako hoce pa prema tome i jezik njihova stvar... ne vidim nikakv razlog zasto bi nekom srbinu smetalo sto oni u svojoj drzavi tako zele jer to su sad 2 posebne drzave.
Ista stvar kao i sa mnogo ostalih novonastalih drzava od jugoslavije...
Dosta jezika vodi porijeklo od latinskog pa se nijedan jezik danas ne zove latinski nego imaju svoje neke nove nazive...
Meni je glupo ovo odvajanje sad sto svi hoce svoju drzavu... jbte imam osjecaj npr da idem od splita do beograda da cu proci kroz 5-6 drzava a prije je bila samo jedna... ali eto vec kad imaju tu svoju drzavu neka se zovu kako hoce njihova stvar. mene to ne zanima ni najmanje :) bitno je da se mozemo razumijetia naziv jezika to je najmanje bitno :D


Tol'ko stvari se moze raditi ustima... zasto ih trositi na pricanje?








36
poruka na forumu
2 10



post # 12 | 2013-05-17 , 1:01 AM

kretenizam je staviti Hrvatski prevod ispod Srpskog filma....ljudska glupost nema granica











314
poruka na forumu
456 4349



post # 13 | 2013-05-17 , 1:19 AM

Ehhh, sta rade sa jezikom danas politicari, to je bruka, Vuk Karadzic se prevrce u grobu! :)

Zavrsila sam filoloski fakultet i dosta sam ucila o tome, i vise nego dovoljno! :)

Lingvistika je nauka o jeziku i govoru i da bi se jedan jezik podijelio potrebno je imati sociolingvisticku osnovu, koju naravno "nasi" politicari nemaju, tako da njihova podjela jezika je neosnovana!

Na nasim prostorima postoji: štokavsko ,čakavsko i kajkavsko narecje i postoje 3 dijalekta: ekavica , ijekavica i ikavica.
Dijalektizacija jezika je izvrsena na osnovu refleksa staroslovenskog slova "ě"- jat , koje je dalo razlicite izgovore na odredjenim prostorima, inace to slovo potice jos i iz praslovenskog jezika, u staroslovenskom se naziva "jat" , u staroruskom "jota" i sl...

Da ne duzim, ne slazem se sa politickom podjelom jezika. Inace, mrzim politiku, u crno su nas zavili politicari i niko drugi! :)










75
poruka na forumu
18 183



post # 14 | 2013-05-17 , 1:26 PM

kaze srpski,hrvatski,bosanski,srbijanski,crnogorski!?!?!? alo WTF!? nije goofno neg se ker pokakio lol

ljudi unormalite se,vuk je stvorio jedno pismo,jedno imamo od prije bitno je da se razumijemo a sad da se raja svadja kojim jezikom prica pfff...







  bane



326
poruka na forumu
87 477



post # 15 | 2013-05-17 , 3:36 PM

ovo je suvisno i komentarisat...ja se nemam sta stidit svog jezika...rodjen sam u srbiji,zivim u BiH,tacnije u Republici Srpskoj...u ovom mestu gde ja zivim,ima samo poneki hrvat,i naravno razumemo se...tu i tamo ima neka rec koju izgovaraju drugacije,ali u sustini isto je znacenje...


Živi život,kao da ti je poslednji dan...

Come to the cabaret of desire :)


Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Novi jezik na Balkanu
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]