• Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Šta je to što čoveka čini "čovekom"? (Samo za filozofe)
Šta je to što čoveka čini "čovekom"?



  Gale



989
poruka na forumu
489 2507



post # 1 | 2013-05-02 , 10:43 AM

Šta čoveka čini čovekom ?
Da li on postaje pravi čovek čim se rodi ili on svojim odrastanjem izrasta u pravog čoveka ?
Koje ga to osobine izdvajaju i razlikuju od drugih bića ?
I kakvi su to opšti kriterujimi kada za nekoga kažemo ''E to je pravi čovek''. A koji su ti koji nisu pravi ljudi ?

Ne možemo generalizovati sve ljude. Svaki čovek je jedinka za sebe...ali mi sami međusobno pravimo razliku, kao i razliku u odnosu na druga bića....
Očito je da ako malo bolje razmislimo shvatamo da ništa o sebi ne znamo, sem da možda nabrojimo svoje pretke.
Mogućnost izbora u životu čoveka je nešto što ga po definiciji čini čovekom



Bože, daj mi snage da prihvatim ono što ne mogu da promenim, hrabrosti da promenim ono što mogu i mudrosti da prepoznam razliku među njima.








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 2 | 2013-05-02 , 11:04 AM

Quote (New-World)
Očito je da ako malo bolje razmislimo shvatamo da ništa o sebi ne znamo,


Ja vrlo dobro znam sebe tako isto gledam oko sebe i ocenjujem po sebi
Necu reci za nekoga dobar je covek jer mi to neko rekao NE ja cu to ocenuti.
Nemozemo globalno reci dobri i losi mi prvo krecemo od sebe svako ima na i u sebi ono nesto sto drugog fascinira

Ja iskreno mnogo cenim osobe koje imaju jak karakter,iskrenost,ozbiljnost u odredjenom momentu,humanost,
emotivnost i veliku ljubav.

Ima onih koji pricaju o tome ali u biti neznaju sta su te reci za mene je dobar covek tj osoba
svaka ona koja ima srce kojaume pruziti a ne samo uzeti.

Osoba koja ne mrzi nego pokusava razumeti naci se na mestu,osoba i prijatelj koji je tu i zna kad ga trebas

Eto ja mogu reci o sebi ono sto ja mislim a ne kako svi to misle.










2137
poruka na forumu
904 4467



post # 3 | 2013-05-12 , 4:55 AM

Svako od nas bira svoj put.
Ja biram svoj put. Da li cu ili necu biti covek.
Verujem da niko od nas nije bezgresan i da se meni desilo nekad u zivotu da nisam ispala "covek" u nekoj situaciji.

Ono sto mogu za sebe reci da nisam neko ko ce gaziti preko mrtvih do cilja, nisam zavidna, volim kad drugi imaju, normalno i kad ja imam i ljubavi i prijatelja, i zdravu i normalnu porodicu itd. Sve sto radim, radim iz srca..imam i ja bubica, ali imamo ih svi.

Quote (Ćoek)
A koji su ti koji nisu pravi ljudi ?

Svakako oni koji ne prezaju ni od cega, koji ce preko mrtvih gaziti do cilja. I koji mogu uzivati u svojoj sreci, znajuci da su nekome nacinili zlo..ima jos mnogo osobina, sad sam eto samo ovo navela..

Quote (Ćoek)
I kakvi su to opšti kriterujimi kada za nekoga kažemo ''E to je pravi čovek''.

Nema opstih kriterijuma.
Svaka osoba je jedinka za sebe i ima svoje kriterijume.
Ono sto za mene znaci "biti covek", mozda za nekog drugog nece imati isto znacenje. Sve zavisi od percepcije.

Quote (Ćoek)
shvatamo da ništa o sebi ne znamo

Pa koga bolje poznajem nego sebe :) ceo zivot se upoznajem sa sobom i upoznavacu se dok sam ziva :)


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








305
poruka na forumu
403 1340



post # 4 | 2013-05-12 , 11:27 AM

Danas nazalost to je NOVAC...


Uvek u zivotu postoji neko ko je malo losiji od tebe a uveren da je malo bolji i tada nastaju sve nevolje ! ! !








759
poruka na forumu
24 112



post # 5 | 2013-05-12 , 11:30 AM

Saosećanje, savest....








1203
poruka na forumu
58 815



post # 6 | 2013-05-28 , 7:06 PM

Dusa i srce :)








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 7 | 2013-06-10 , 8:58 PM

Covecnost.
Kada nemas za hranu a neko podeli zadnju pastetu i zadnje parce hleba sa tobom.
Empatija.Saosecanje.Razumevanje.
Kada ti je lose i neko sedne kraj tebe,cuti,da ti do znanja da je tu za tebe samim tim postupkom a kad tvrdis da si dobro da bi ga zastitio i da ga ne opterecujes kaze da zna da ti je lose i da zna da neces da ga opterecujes a da je tu za tebe.
Covecnost je jedna od najbitnijih osobina coveka.


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"








2620
poruka na forumu
330 2814



post # 8 | 2013-06-10 , 10:00 PM

Vidi ovako, nisam neki filozof ali imam teoriju. :D
Ti se rodis kao ljudsko bice, kasnije biras svoj put.
Sad sve zavisi sta izaberes. :) Mada ovih dana sve radi kes, tako da pravog coveka retko gde ima. :)


Najbolje su žene koje nisu svesne svoje lepote. Kada ih posmatrate, a one to osete, porumene iako više nisu devojčice. Traže mrlju po haljini ili brišu maskaru ispod očiju jer misle da ih zbog toga gledate tako. Najlepše žene su najjednostavnije. ♥





  Impi



2339
poruka na forumu
2336 14126



post # 9 | 2013-06-10 , 10:41 PM

samo dusa , bez nje je klasicna zivotinja rodjena kao biljojed a transvormisana u mesozdera %) cudo prirode , ali hvala bogu na dusi i taj 21 gram ;)








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 10 | 2013-06-22 , 1:57 AM

Cini ga karakter jedna strana a ne vise
Covek moze da ima duso dobro kao bog ali ta ista dusa ne odgovara svima
on prvo treba da je covek za sebe da se izbori za titulu cenjenog coveka kod samog sebe da bi ga drugi tako gledali.
Treba biti otvoren,mudar,velika doza ljubavi,razum,strpljenje,humanost,hrabrost
to je ono sto ne poseduju mnogi a kazu jasam covek
da istina je kao zivo bice s nazivom covek ali to je sve ako nemas glavne opcije










4
poruka na forumu
0 0



post # 11 | 2013-06-30 , 3:29 PM

Moral. Sve ostalo su instinkti......


Res, Non verba!








1203
poruka na forumu
58 815



post # 12 | 2013-06-30 , 3:47 PM

Srce...bez srca smo samo masine ;)








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 13 | 2013-09-09 , 11:32 PM

Karakter,Dusa,Osecaj za druge,ljubav a ne mrznja.










2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 14 | 2013-09-10 , 6:40 PM

Quote (Impi)
samo dusa , bez nje je klasicna zivotinja rodjena kao biljojed a transformisana u mesozdera cudo prirode , ali hvala bogu na dusi i taj 21 gram


+1

Kad se rodimo svi smo mi isti :) Ne razmisljamo, ne osecamo , sve nam je novo , nepoznato i istrazujemo jos , sto sebe , sto okolinu .. Tad nemamo svet ni sta volimo , ni sta mrzimo... Majka il otac su ti koji nam bude svest o svetu i uce nas da budemo ljudi..makar onaj uvodni deo :) (kao shto su Tarzana ucili majmuni lol )

Coveka od zivotinje razdvaja ta svest ... Svest koja razlikuje dobro od loseg, ruzno od lepog, pametno od pogresnog.. To zivotinja nema.. ona ima samo nagone koji su produkt hormona e sad dal to bili losi ili dobri , zivotinja nema tu "svest" da je urazumi :D


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 15 | 2013-09-16 , 0:28 AM

Čovjekom se ne radjamo -čovjekom postajemo??

. Čovjek je danas rijetko ko, rijetko gdje se taj isti čovjek može sresti, čak i vidjeti. O njemu se slobodno može snimati opstanak.. serija koju smo kontam svi slatko gledali prije rata. Kažem opstanak a mislim na sve one negativnosti koje svakodnevno viđam oko sebe, no sjetim se i nekih lijepih stvari, sjetim se pojedinaca koji ne žale sebe da pomogli bi drugome, sjetim se svih njih i onda pomislim da nada još nije pokopana...osjećam se čovjekom kada pomažem ljudima.

Na kraju se pitam koliko ljudi zaista ima oko nas, koliko ima svjesnih, odgovornih, hrabrih, a samim tim i dostojanstvenih ljudi koji se još uvijek osjećaju kao ljudi,...

Added (2013-09-15, 11:28 PM)
---------------------------------------------



Jesi ti normalna?
-Kako za koga…


Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Šta je to što čoveka čini "čovekom"? (Samo za filozofe)
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]