Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Za i protiv nošenja školske uniforme
Za i protiv nošenja školske uniforme



  Admin



1928
poruka na forumu
663 2820



post # 16 | 2013-09-21 , 5:01 PM

Quote (Korisnica)
Jos gluplje su mi reakcije "u moje vreme bilo je tako"-jeste-u necije vreme nije bilo ni struje i sta sad treba svi da se vratimo na to jer neko zali za svojom mladoscu?Ograniceni umovi kao terase-takvima je lako manipulisati.


Jaoj aj slazem se da svako ima svoje misljenje itd ne ulazim u to al za ovu izjavu cu samo da kazem ( posto mislim da je elena 70-to godiste ) da smo u to vreme i mi bili zapad za nekoga, sve sto danas imas ( imamo ) od puteva, fabrika, energetike znaci ama bas sve je napravljeno u to vreme tako da pusti ti ove price kako je danas bolje, nikad gore nije bilo. Zna se kome je bolje danas... :)

Osim toga niko ne kaze da ce deca zbog uniforme da budu svugde jednaka ali u skoli ce sigurno da bude bolje nego sada al kako bilo mozda jednog dana ( al na zalost sumnjam ) opet budemo imali drzavu kao u "vreme kad nije bilo ni struje" pa nam bude bilo tako "lose" :)








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 17 | 2013-09-21 , 6:12 PM

Korisnica, LaMistress, Opet vas dve na jednom mestu lele Ufatice me fobija od vas lol

Sto se tice teme :

Quote (G@le)
Jedan od glavnih razloga zašto se nošenje školskih uniformi preporučuje je taj što se distinkcije napravljene na osnovu ekonomskog statusa smanjuju na ovaj način. Ukoliko su učenici isto obučeni veća je verovatnoća da će deca suditi jedna o drugima na osnovu karaktera umesto odeće koju nose. Iz ovih razloga saradnja i timski rad među učenicima se povećava. Međutim, sa druge strane jedna od čestih zamerki je ta da se na ovaj način zauzdava kreativnost i sloboda izražavanja učenika.


Smatram da to ne bi bila losa ideja i da bi trebalo uciti decu od malena da spoznaju prave vrednosti :) Medjutim svi vrlo dobro znamo kakav je mentalitet nasih ljudi ... Garantujem da bi onda nastao opsti haos, strajkovi , borba za pravo glasa i pravo izrazavanja i slicno ...

Korisnica Tvoje misljenje je samo tvoje misljenje... mozda jesam mladja od tebe, ali ni ti nisi puno starija da za svojih da ne naglasavam sad koliko godina mozes da imas takvo misljenje skroz na ovu temu .. Elem moras da znas da sve sto smo poprimili sa Zapada i slicno mi smo sami odabrali da poprimimo ... Niko ne moze da nas natera ni na sta sto mi sami ne zelimo ... Tako da mozda ti ili pojedinci ili ne znam ni ja ko ste stali i zapitali se "da li je to pametno" ostala masa ljudi je sama odabrala da se tako ponasa.. Zasto ? To je vec dublje pitanje ljudske psihe, mada ne i toliko ljudske psihe koliko nemastine ljudi i ocaja koji ih tera da razmatraju mogucnosti Zapadnjackog zivota....

Recimo onaj sistem : Sve za 120 din :) Sigurno si videla prodavnice u gradu ... To je isto sa zapada... Ali nece te zaustaviti da ako recimo imas malo para udjes unutra i kupis nesto nekome za poklon :) To ti je ta nemastina koja te tera to da radis ;) Masu stvari si i ti poprimila samo ni ne znas da jesi....

Uniforme su genijalna stvar... Ne samo zbog toga da se deca ne bi gledala po statusu , vec i zbog toga da sama deca ne bi toliko vremena provodila razmisljajuci o tome sta ce obuci i kako "izmusti" roditelje za pare za haljine , majce i slicno , vec da se kad su u skoli posvete skoli .....

Niko njima nece ukinuti slobodu da izlaze i da se druze, da budu kreativni , da se lepo oblace , da se zaljubljuju i slicno :D Ali da se zna da je skola skola , i da je to obrazovana javna ustanova gde se uci , a ne striptiz bar koji dodjes da posetis i prosetas svoju novu odecu (ili polugole stomake) i da molis profesore za ocenu.... U skoli su svi jednaki i mogu da se strpe tih 6 h u uniformama , i da uce.. A posle kraja skolskog dana niko im nista ne brani da rade... :)

Kod nas je problem sto se vise ni ne vidi razlika izmedju obrazovanih ustanova (bilo kojih) i zabavnih ustanova... Dal isli u grad ili u skolu ili na izlet ili ne znam ni ja gde deca se svuda isto oblace i to namecu neku svoju modu ... U redu , hajde tu modu pokupe sa tv-a i slicno , ne mozes im sad sve zabraniti i ukinuti , ali mozes ih nauciti da moraju da se postuju odredjene ustanove....

I nema pljuvanja ni po amerima ni ni po kome..Ne zato sto ih ja volim i branim i slicno , vec zato sto nisu oni glavni krivci , vec mi i nas mentalitet i to koliko mi dozvoljavamo sta i ko da utice na nas... Po meni su i roditelji krivi dosta jer potrebno je toj deci odmah od malena dati do znanja o pravilima ponasanja i o tome sta treba da cene , sta ne treba da dozvole da ih neko drugi povuce... kako treba svoje misljenje i svoj stav da oforme koji se nece zasnivati na misljenjima drugih .... :) Mada danasnji rodtelji (nista licno nemam protiv njih) su suvise okupirani time da obezbezbede uslove za opstajanje , i manje vremena imaju za svoju decu... To naravno zavisi od roditelja do roditelja opet ponavljam nista licno ....Ja imam majku koja je odgajila 4oro dece i koja je uvek imala vremena za nas i koja nas je ucila od malena sta da cenimo .. i nas 4oro smo sad svesni svega oko nas... Imamo svoje misljenje.... i ne damo da neko utice na nas... i da nas dotakne sta drugi ljudi misle o nasem oblacenju i slicno...

I licno mislim da je moja generacija bila poslednja normalna generacija sto se tice oblacenja, druzenja, gledanja po statusu, ucenja... Druzim se i sa mladjima i tacno se oseti ta razlika.....Gde oni od 1og razreda imaju mobilne telefone, tablete, firmiranu odecu, nike patike , slusaju rep i skupljaju zargon sa ulice... Drski su sa svojim roditeljima (koji ne umeju da ih obuzdaju pa im popustaju da ih ne bi izgubili skroz) i imaju svu sloboduuu ... I pogledajte kako zavrsavaju na kraju.....

Zato smatram da su uniforme dobre... makar tih par sati u skoli da svi budu jednaki ... i da vise paznje obrate na ucenje... i da stvore sliku o tome sta ih interesuje u zivotu i sta mogu dalje da upisu i cime da se bave u buducnosti.... :)

I necu da cujem komentar na ovo moje da nema buducnosti u Srbiji ili gde vec , jer imalo bi kad bi se svi potrudili , a ne kad bi cekali da nam sve padne sa neba i kukali usput.....To sve zavisi od pojedinca koliko se ko trudi da uspe u zivotu , a koliko vremena potrosi okrivljujuci druge za svoju nesrecu i nemastinu :)


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 18 | 2013-09-21 , 11:25 PM

KinderBueno^^,
reci cu samo da odavno ne procitah bolji komentar ovde svaka cast.


FORTIS FORTUNA ADIUVAT








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 19 | 2013-09-21 , 11:43 PM

Quote (vega777)
KinderBueno^^, reci cu samo da odavno ne procitah bolji komentar ovde svaka cast.


stid ma ja samo kazem kako vidim sve stvari :) Moje misljenje je moje misljenje naravno :) I svako ima pravo na svoje misljenje :)

Ali smatram da nemamo nista od toga da konstantno krivimo nekog drugog pa cak i ako jeste kriv , nego da nastavimo sa svojim zivotom i borimo se da nama bude bolje :)

Od kukanja smo uvek na istom :)


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 20 | 2013-09-22 , 1:34 AM

U Srbiji je ideja uniformi cist kretenizam.

Nicije oblacenje nikome nije problem,problem su fizicki nasilna deca i ona mentalno nasilna koja ismejavaju decu koja nemaju-to ne menja uniforma jer celokupno drustvo i beznadje ove zemlje dovodi nas do problematicnog ponasanja dece.

Zna se ko gde zivi,zna se ko kako zivi,ko ima para,ko ne to se vidi i uniforma ne bi promenila nista u odnosu dece koja imaju prema deci koja nemaju.

Znam da neki vole uniformisanost a za mene su oni ograniceni ljudi jer smatram da se kreativnost ispoljava kroz razlicitost i razmisljanje svojom glavom a ne jednoumlje .

Na zalost mi kao drustvo prelazimo iz Komunizma direktno u Kapitalizam i ovaj perio tranzicije je jako gadan za sve roditelje koji rintaju kao konji vecina da bi osnovno obezbedila deci,neki puknu mentalno,izivljavaju se na deci i deca to prenesu u skolu ili deca zele pare "kao svi iz drustva" matorci ih nemaju i onda se okrecu losim stvarima u zivotu jer vide kako su njihovi matorci kao uzorni gradjani prosli.

Sve pocinje od kompletnog drustva i idiotski je misliti da bi uniforma nesto promenila jer ne bi-deca su se uvek odvajala.


Poruku je menjao/la Korisnica - Nedelja, 2013-09-22, 1:45 AM


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 21 | 2013-09-22 , 2:03 AM

Korisnica, U redu draga u pravu si , evo :) Hajde sad svi lepo da se zavucemo u coskove i da placemo nad svojom sudbinom . I pustimo decu da se ponasaju kako zele.. I da ih pustimo da dolaze u skolu kako zele.. I da imaju svu slobodu izrazavanja i oblacenja i svega.. :)

Da okrivljujemo zapad.. Da okrivljujemo Kapitalizam i komunizam i sve zivo :) I da kukamo kako nemamo para , da osudjujemo i da nista ne preduzmemo jer "nasi matorci nisu imali uspeha ko uzorni gradjani i necemo imati ni mi"

I nemojmo nauciti nasu decu da se ponasaju normalno u skolama i da postuju i prijatelje i sve.. Nego ih naucimo da postanu siledzije i da se izivljavaju na onima sto imaju ili nemaju puno para jer eto mi nismo imali srece ili necemo imati nikad ...

I onda ja mislim da ce nam zivot biti lepsi :)


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 22 | 2013-09-22 , 2:14 AM

Uzroci ponasanja dece su potpuno jasni i to ne moze da se resi preko noci niti su svi roditelji bili dovoljno jaki mentalno da prezive devedesete a onda i bombardovanje 99.-te da bi danas mogli da se posvete deci kada se jedva bore za finansijsko prezivljavanje porodice i za prevazilazenje svojim trauma i starahova izazvanih prezivljavanjem u Srbiji.

I ne,u zemlji Srbiji gde vec vise od 20 godina nista ne valja,ne funkcionise i hronicno se nema para nece nista da promene uniforme u skolama kada deca vide beznadje na svakom koraku.

I nije to kukanje jer sve nabrojano ima posledice danas i one su najvidljivije bas na omladini.

Deci je dovoljno da vide da neka tamo Soraja ide na Ibicu,neka Sandra Afrika ima gliser,neka Anastasija Budjic zivi u centru BG-a u svom stanu a ljudi koji su ucili,radili i zalagali se za svoje obrazovanje imaju platu 200 evra (ako i imaju posao) i shvate u kom uzasu treba prezivljavati.

Deca uglavnom upadnu u lose drustvo iz ocajanja,zelje za boljim a onda zaglave zauvek-to je sve do jadne zemlje u kojoj odrastamo gde ili ces da radis sta ne treba i imas ili ces mirno da spavas i prezivljavas jedva.

Realno kada pogledaju se stvari trebalo bi taj deo nasilnih klinaca staviti u posebne skole da ne maltretiraju normalnu decu a ne uvoditi uniforme koje nista ne znace.

E,da,uzgred,taj bolji zivot u Srbiji zbog kog bi deca trebala da budu mirna i kao da se uce da to postoji je samo serija sa RTS-a,nista drugo.

Ceo sistem je pogresan i treba menjati druge stvari a ne uniformisati djake.


Poruku je menjao/la Korisnica - Nedelja, 2013-09-22, 10:41 AM


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"





  Admin



1928
poruka na forumu
663 2820



post # 23 | 2013-09-22 , 2:29 AM

Korisnica, ti si totalno promasila temu i pises o nekim bezveze stvarima kojima nije mesto u ovoj temi, normalno da nece da sve ispravi ali to je samo jedna od stvari koje treba da se urade, jedna tacka na bolje pa onda jos jedna itd a ovako kada se na svaku promenu odgovori sa to je glupost nikada ni nece biti bolje.

Najlakse je kukati meni se to ne svidja i cekati da neki cikica od jednom pukne prstima i kada se probudimo da sve bude reseno ali boze moj ni slucajno da se nesto promeni u nacinu zivota to je zlo za zapada i to su izjave koji mnogi govore na svaki predlog da se nesto promeni...

Ali da stavimo tacku na ovo i ostavimo temu drugim clanovima, mi smo nase misljenje izneli i necemo da je pretvaramo u raspravu. Neko moze da se slaze a neko i da se ne slaze od nas je ovo mislim skroz dovoljno ostali neka nastave :)








592
poruka na forumu
208 1412



post # 24 | 2013-09-22 , 2:53 AM

Kod nas ok sve bilo dok nosismo te uniforme (bismo razvijena i bogata zemlja za ostale), sad vidim nešto na zapad, razvijenije i bogatije zemlje se pozivamo. Pa ako ćemo tom linijom. U americi svaka iole bolja i bogatija škola sprovodi praksu uniformi, dok neke škole u getu nose po slobodi izbora.
Sad neznam koko tu se sputava kreativnost jer odatle obično izlaze obrazovni i talentovani ljudi koji doživljavaju uspeh na raznim poljima od umetnosti, sporta, nauke i sličnoga. Modni dizajneri ispoljavaju kreativnost ne odećom koju nose već kreacijama koje drugi nose i misle da odeća čini čoveka a ne njegova inteligencija :D








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 25 | 2013-09-22 , 11:07 AM

Quote (Admin)
Korisnica, ti si totalno promasila temu i pises o nekim bezveze stvarima kojima nije mesto u ovoj temi, normalno da nece da sve ispravi ali to je samo jedna od stvari koje treba da se urade, jedna tacka na bolje pa onda jos jedna itd a ovako kada se na svaku promenu odgovori sa to je glupost nikada ni nece biti bolje.


Nisam jer sve te stavke vode jedna drugoj u sustini i treba da se rese bitne stvari a ne da se ogranicava kreativnost dece zato sto nema sistema koji bi zastitio decu koja nemaju od maltretiranja dece koja imaju.I u vreme tih uniforma bilo je maltretiranja siromasne dece samo nije bilo ovako-bile su tuce i tada ali pesnicenja ferke a ne da se vade nozevi,pistolji itd.I bilo je drugacije vreme-sigurnije i znalo se sta te ceka ako se sazna da si nasilan.Ne mogu se metode iz starog vremena prebacivati u danasnje.

Quote (Admin)
Najlakse je kukati meni se to ne svidja i cekati da neki cikica od jednom pukne prstima i kada se probudimo da sve bude reseno ali boze moj ni slucajno da se nesto promeni u nacinu zivota to je zlo za zapada i to su izjave koji mnogi govore na svaki predlog da se nesto promeni...


Ja sam do detalja objasnila zasto smo tu gde smo i zasto uniforme ne resavaju nista-u ovim okolnostima zasto su glupost.Promene u nacinu zivota bi bile dobre i za to nam zapad ne treba-treba ovde nesto da se menja ali to ne znaci vracanje u proslost.Na tom zapadu vladaju uniformisanost-imas radno odelo i imas pidzamu-i jednoumlje-tako da to pokusavaju da nam podvale pocevsi od dece ali nece im uspeti.Nema izlazaka,provoda,zezanja vec rad i spavanje-nema zivota normalnog.Da sjajne ideje dolaze sa zapada svi bi to pozdravili.Ovako ne jer mislimo svojom glavom nismo masa koja ne ume da misli.

Quote (Admin)
Ali da stavimo tacku na ovo i ostavimo temu drugim clanovima, mi smo nase misljenje izneli i necemo da je pretvaramo u raspravu. Neko moze da se slaze a neko i da se ne slaze od nas je ovo mislim skroz dovoljno ostali neka nastave


Bila sam sigurna da poente tema ovakvih i slicnih tema jesu rasprave.Inace volim da diskutujem o zanimljivim temama a ovo je jedna od njih jer ljudi i u realnom zivotu ne vide svi koja je ovo navlakusa i cemu vodi vec uglavnom gledaju povrsno a kamoli na netu.

Iako mi se cini da si pristrasan jer volis zapad i ne vidis da su uniforme klincima samo pocetak losih stvari-nema problema,sa administracijom nema rasprave.

Znam da sutra bude odlucivanje o tome ko je za ko protiv prva bih bila protiv i bila za kreativnost a ne jednoumlje.

Ako sutra mali umetnik hoce da nosi zelenu odecu u skolu i treba da je nosi,ako neki streber zeli da nosi odelo i treba da ga nosi,ako rokerki,hoperi hoce u tom "zonu da se oblace i treba tako da se oblace-a ne da se u ime dece odlucuje.

Svi smo mi ovde isli u skolu i odlicno znamo da su uniforme glupost jer niti resavaju niti sprecavaju ista sem kreativnosti i slobode izbora u oblacanju.


Poruku je menjao/la Korisnica - Nedelja, 2013-09-22, 11:36 AM


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"





  Admin



1928
poruka na forumu
663 2820



post # 26 | 2013-09-22 , 12:28 PM

Quote (Korisnica)
Ako sutra mali umetnik hoce da nosi zelenu odecu u skolu i treba da je nosi,ako neki streber zeli da nosi odelo i treba da ga nosi,ako rokerki,hoperi hoce u tom "zonu da se oblace i treba tako da se oblace-a ne da se u ime dece odlucuje.

Svi smo mi ovde isli u skolu i odlicno znamo da su uniforme glupost jer niti resavaju niti sprecavaju ista sem kreativnosti i slobode izbora u oblacanju.


Boze moj ako neko dete sutra hoce da dodje sa lancima u skolu i ubije nekoga drugoga ko smo mi da sprecavamo neciju kreativnost. Takodje jedini tvoj argumenat je da se deca ogranicavaju sto uopste nije argumenat s obzirom da su u pitanju deca i treba da se ogranicavaju. Ni odrasli ne mogu da rade bas sve sta hoce a ne deca.

Quote (Korisnica)
Iako mi se cini da si pristrasan jer volis zapad i ne vidis da su uniforme klincima samo pocetak losih stvari-nema problema,sa administracijom nema rasprave.


O pristranosti bolje da ne pocinjemo s obzirom da si samo do sada u ovoj temi indirektvno sagovornike koji nemaju isto misljenje kao ti nazvala: debilima, retardima, kretenima, idiotima, ogranicenima, ispranog mozga itd sto neko "nepristran" ne bi nikada dozvolio sebi. Ja jos nisam video da je neko reko da su oni koji se protive nosenju uniformi u skole "debili, retardi, ispranog mozga ili da su zadrti, zatucani, fanatici itd" a nije da nisu mogli...

Da ne pocinjem o toj prici "zli zapad" i kako je zapad kriv za bas sve lose u zivotu ( naravno mi smo ko po fabrickim podesavanjima vecito nevini i ugrozeni o poznate li price ) al zato ne smeta zapadni internet, zapadni mobilni, zapadni filmovi, zapadna kola, zapadne pare itd da ne idem u krajnost, mislim da se razumemo zato je najbolje i da ostavimo ovu temu ostalima dok se ne ode predaleko.








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 27 | 2013-09-22 , 12:51 PM

Sve sto sam napisala ovde rekla bi i uzivo svima koji imaju takve stavove.

Vazi,neka temu komentarisu drugi :* .


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"








70
poruka na forumu
68 307



post # 28 | 2013-09-22 , 2:24 PM

Ja sam protiv :D al mi cemo ih za par dana morati nositi zbunjen








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 29 | 2013-09-22 , 8:56 PM

Quote (G@le)
Jedan od glavnih razloga zašto se nošenje školskih uniformi preporučuje je taj što se distinkcije napravljene na osnovu ekonomskog statusa smanjuju na ovaj način. Ukoliko su učenici isto obučeni veća je verovatnoća da će deca suditi jedna o drugima na osnovu karaktera umesto odeće koju nose. Iz ovih razloga saradnja i timski rad među učenicima se povećava.


slazem se sa ovim i sa Admin, Dusomoja, bravo :D

Quote (LaMistress)
a i moji roditelji su nosili kecelje u skoli tj uniforme a nisu ziveli na zapadu,znaci da nam zapat to ne potura,pre Tito rezim :D

+1


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…








54
poruka na forumu
2 19



post # 30 | 2013-09-22 , 9:40 PM

Za.Licno bi mi bilo lakse,jer ne bih morala da trosim vreme,na razmisljanje,o odeci za sutra,i da li je ispeglana.
cao


So what if you can see,the dark inside of me?


Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » Za i protiv nošenja školske uniforme
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]