Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » (Ne)Pismenost
(Ne)Pismenost






287
poruka na forumu
36 149



post # 31 | 2012-05-05 , 0:38 AM

Sad zapravo vidim da nije greška što sam se logovo na ovaj sajt... Dosta zanimljivih tema i dosta ljudi koji dijele moje mišljenje.. Ipak, u svojoj sam okolini " čudak koji voli previše da pametuje ".

Što se tiče pismenosti, mislim da gramatika odavno počiva u miru.. Ljudi sve više prate trednove, pa dolazi do (za mene) kobnih grešaka.. Onda vidim skraćenice koje zapravu nemaju neki smisao, pa se koristi sh-š, ch-ć.. ...
I da, u mom kraju (Tuzla), abeceda ne ide A, B, C...već O, B, C... U jednu ruku žalim te ljude, ali me neopisivo iritiraju...


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








2602
poruka na forumu
1597 7677



post # 32 | 2012-05-05 , 10:32 AM

taman p6sla jos da se pocnem nesvirati zbog necijih pravopisnih gresaka bitno mi da razumijem.jer i sama grijesim sto je u vecini slucajeva svjesno al ja sam lijena da prepravljam .
Evo sad mi crko flet na tel pa napamet pirem jer rvjetli kad ga sklopim a onda nemogu da pisem.

U skoli sam uvjek imala 4 ili 5 iz pismenog a 1iz gramatike ne zato rto je ne znam nego rto sam lijena da je upotrebim i pazim ja se zanerem pisuci.

A i za ime i prezime je bio nekad zakon da se pise prezime pa zarez ime.ja licno uvijek pisem ime i uvijek latinicu osim kad se trazi cirilica
Naravno ima stvari joje ni ja ne ynam napirati jer je nasa gramatika dosta teska a nisam kolektor sto zika kaze

Al u svakom slucaju prelazim na ekavicu ide brze i lakse manje slova


НИЈЕ ВАЖНО КАКВА СИЛА НАС НАПАДА,НЕГО КОЛИКУ СВЕТИЊУ БРАНИМО!!!





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 33 | 2012-05-05 , 7:47 PM

Quote (Boyana82)
A i za ime i prezime je bio nekad zakon da se pise prezime pa zarez ime.

Jeste sve do 1995. kada je izasao novi rjecnik u kojem jasno pise da prvo ide pa prezime.
Mada i danas se moze pisati prezime zarez pa ime, ali onda one na salteru rece da se nisi dobro potpisao jer ne znaju to pravilo. :)


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








2602
poruka na forumu
1597 7677



post # 34 | 2012-05-06 , 7:54 PM

ahahaha onda nije problem u onom Peric,Peri nego u onoj na salteru koja nema pojma i onom ko ju je zaposlio preko veze kako to vec ide kod nas mesar radi u banci a covjek sa 6 god fakulteta u mesnici


НИЈЕ ВАЖНО КАКВА СИЛА НАС НАПАДА,НЕГО КОЛИКУ СВЕТИЊУ БРАНИМО!!!








95
poruka na forumu
28 222



post # 35 | 2012-05-10 , 9:58 PM

Quote (sweet)
ne znanja..

Quote (sweet)
ne paznje


Pogresno...

Added (2012-05-10, 8:58 PM)
---------------------------------------------
Smatram se pismenom- moram biti, to mi je struka!

Ne iritira me kad neko grijesi, iritiraju me oni sto se prave mnogo pametni a izbacuju bombe i bljuvotine od kvazi pravogovora iz svojih usta!



Grešila sam mnogo, ljubili me svici, na zabranjeno voće po mesečini se pela.
Grešiću još više to na mene liči, svoje grehe ne dam- sa njima sam cela!





  $teX



318
poruka na forumu
9 13



post # 36 | 2012-06-12 , 8:02 PM

Ja mislim da sam pismen..i previse pamatan nego sto trebam da budem ;)








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 37 | 2012-09-07 , 11:00 AM

Mnogo je ljudi na svetu koji su nepismeni ili mnogo grese ali smatram nije pismenost sve u coveku
ima na svetu ljudi koji ne umeju da pisu koji neznaju sta je srednja skola mozda a mnogo su pametni i cak nesto izumisli
Dajbe nekome skola i fax i sta znam ako se pismeni covek ponasa kao seljak










409
poruka na forumu
50 74



post # 38 | 2012-09-07 , 1:03 PM

Duso moja, ovde je iskljucivo rijec o nepismenosti koju ne trebamo dovoditi u vezu sa pravim moralnim vrijednostima, ako to uopste vise i postoji. ;) Dodar covjek je dobar covjek, los ostaje los. Neciji izbor je da li ce se opismeniti ili nece. :)

Svi se mi ponekad ponasamo bahato prema onima za koje smatramo da to i zasluzuju. Savrsenstvo ne postoji. ;)

Ponasati se "seljacki", nikad mi nece biti jasno zasto ljudi vole koristiti ovaj "epitet", kada je seljak plemenitija vrsta od bilo kog "gradjanina". ;)

Duso moja, nista lose nisam mislila ovim postom, mala digresija, nista vise (iliti skrenuh malo s puta, uhvatila me rakija ljuta). ;)

A nepismenost je poharala skoro sve dijelove planete Zemlje, ali i dalje se okrece (samo dokad...u najavi je decembarski oporavak). ;)








63
poruka na forumu
10 58



post # 39 | 2012-09-19 , 3:19 AM

Nažalost nepismenost uzima maha , u svakodnevnom životu ...

zaista su neki ljudi u žestokoj svađi s' gramatikom ..

na VI ... :(

<_<

%)

cao


Žena, sigurna u sebe, na ulici nema potrebe da se okreće za drugim ženama.. One se okreću za njom.








386
poruka na forumu
90 1169



post # 40 | 2013-01-17 , 7:37 PM

Ooooo da susretao sam se sa osobama koje su nepismene,na najgori moguci nacin sam prisustvovao dogadjaju,gde osoba npr. nezna da cita ili nezna Azbuku,a tek padezi majko moja....O pravilnom govoru i da ne pricamo <_< <_<







  Ashat



33
poruka na forumu
10 18



post # 41 | 2013-01-19 , 3:19 PM

Ja sam rodena i odrastla u Njemackoj.

Kod kuce se i danas govori nasi a ne njemacki (sto se odigrava jednom u mjesecu na nedeljnom rucku) ali moram priznati, da sam jako daleko od pravile gramatike sto se tice naseg jezika.
U stvari sam sretna da mogu da razumijem i da mene mogu drugi razumjeti.

Svjesna sam, da su moji textovi punih gresaka i pokusavam drzat te greske u maloj kolicini sto mi uvijek ne uspijeva.

Za to molim na izvinjenje


Voljeti nekog,a ne biti s njim
isto je kao biti kažnjen,a ne biti
KRIV!








387
poruka na forumu
34 201



post # 42 | 2013-01-19 , 5:06 PM

Quote (Leksi)
Da li mislite da ste dovoljno pismeni?

dovoljno,jesam,mada smatram da su pismeni samo lektori srpskog jezika,mozda i po koji pisac.

Quote (Leksi)
Da li vam smeta nepismenost koja se provlaci kroz nasu svakodnevnicu kako na drustvenim mrezema, tako i na forumima?

ne narocito.desi mi se da ne mogu da razumem,pa onda,ako imam vremena i volje,pokusam da desifrujem,a ako nemam,jednostavno ne procitam.svaka osoba samu sebe izgradjuje i nadogradjuje i po gramatickim nedostacima se vidi koliko je nekome stalo da sebe opismeni,jer ne uci se samo dok ides u skolu...ja,licno,namerno pravim jednu banalnu gresku:ne pisem velika slova,jer mi je tako lakse(naravno,samo na forumu i ponekad na mail-u).trudim se da ne gresim,ali mi se i to desi :)
Quote (Leksi)
Treba li se ponositi time, kad neko napise: nemoze, nesmem, dali, nebih, i imena ljudi malim slovom, i tome slicno?

mislim da neko ko tako pise ne razmislja o ponosu,jednostavno ne obracaju paznju na takve stvari i nije im stalo do pravilnog pisanja %)
naravno,iz svega ovoga,izuzimam nase "strance" :D


vecina ljudi misli da intelekt cini coveka velikim,ali nisu u pravu,to je karakter.ajnstajn








1641
poruka na forumu
171 425



post # 43 | 2013-01-20 , 0:06 AM

Licna karta svakoga od nas








314
poruka na forumu
15 192



post # 44 | 2013-02-28 , 1:04 PM

Zašto se ograničavati samo na ljude koji se nalaze po forumima ili nekim drugim društvenim mrežama?
Većina ljudi dođe ovdje da se odmori i pretežno uopšte ne razmišlja kako i šta će napisati , mislim na gramatiku, nego odmara svoje moždane vijuge od neke svakodnevnice.
Najveća sramota je nepismenost ljudi koji se nalaze na visokim položajima i sprovode neke zakone,a ni sami ne znaju da ih tumače :)
Žalosno je kad pijem jutarnju kafu , prije nego ću krenuti na fakultet, i vidim koliko nepismenih novinara ima,a rade na uvaženim televizijskim stanicama.







  Orion



203
poruka na forumu
228 1631



post # 45 | 2013-02-28 , 2:55 PM

volim kad je netko gramaticki pismen ili se trudi bit...
manje pismene osobe slabo citam, tipa -kaces doc, os mljeko xd

pazim na izrazacanje :D , omakne mi se naravno nekad neka -ne hrvatska rijec-
zbog cega dobijem kritike....ugl od mentora.... xd

tko zna sav hrvatski jezik perfektno nek baci kamen :D


╔═══╗ ♪
║███║ ♫ [ ғʀᴇᴅᴅɪᴇ ᴍᴇʀᴄᴜʀʏ - A kind of magiC ]
║ (●) ♫
╚═══╝♪♪ ▄ █ ▄ █ ▄ ▄ █ ▄ █ ▄ █
ᴍɪɴ●- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - ●ᴍᴀx


Forum » Opste diskusije » Nauka i Obrazovanje » (Ne)Pismenost
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]