• Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Razlika između morala i nemorala !? (Koje je zapravo vaše mišljenje ?)
Razlika između morala i nemorala !?






287
poruka na forumu
36 149



post # 1 | 2012-05-05 , 7:33 PM

Da li zbilja moralnost samo proizilazi iz straha od vječne kazne i želje za vječnom nagradom? Može li se zbilja moral svesti na tako primitivan temelj?

Pojam morala kod čovjeka se mijenja sa njim samim. Kako čovjek sazrijeva, tako mijenja poimanje morala. Ono što mu je prije bio nemoralan čin, sada mu postaje moralan.

Ali koja je zapravo razlika između morala i nemorala.. Da li postoji granica između ova dva čina ?


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 2 | 2012-05-05 , 7:41 PM

Sad kao da si me pitao koja je razlika izmedju politike i mafije. :)

Granica je mala. Cak i neprimetna.
Ali danas je moralno biti nemoralan, jer time si veca faca u drustvu.

Da si ovo pitanje postavio nasim roditeljima oni bi tacno znali razliku, ali kako
ja da znam razliku, kada zivim u nemoralnom svetu? Ako se istaknem kao moralna bicu freak,
a ako sam nemoralna, bicu najgora, zato biram pozitivnu nulu. :)


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








287
poruka na forumu
36 149



post # 3 | 2012-05-05 , 7:47 PM

Quote (Leksi)
Sad kao da si me pitao koja je razlika izmedju politike i mafije.



Tačno, nema baš neke razlike tu...

Quote (Leksi)
zato biram pozitivnu nulu.


A šta je za tebe zapravo pizitivna nula ? :D


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 4 | 2012-05-05 , 7:51 PM

Quote (1divljak1)
A šta je za tebe zapravo pizitivna nula ?

Pozitivna nula za mene je sto znam razliku izmedju dobrog i loseg, odnosno moralnog i nemoralnog.
Moralno je otici s prijateljima na pice, ali nemoralno je te prijatelje otrovati, jer su rekli da sledeci put zele da idu sami. :)

Moja pozitivna nula je ona, sto znam sta hocu, ali malo bolje znam sta mi steti i sta necu.
A mnogi to danas ni svesni nisu.

Jedno je biti kulturan i odgojen, a drugo je biti moralan. :)

Ja za sebe smatram, da sam zlatna sredina, ili bas ta pozitivna nula.
:)


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








287
poruka na forumu
36 149



post # 5 | 2012-05-05 , 10:21 PM

Quote (Leksi)
Moja pozitivna nula je ona, sto znam sta hocu, ali malo bolje znam sta mi steti i sta necu.
A mnogi to danas ni svesni nisu.


Like it Leksi :D

Fino si to rekla, i zaista, mnogi nisu svjesni toga.. Problem je zapravo u tome što se ljudi (prvenstveno mladi) vode većinom, i ne razmišljaju svojom glavom, već prate trendove i modu.. A to im je zapravo put koji vodi dalje od onog što se naziva biti ČOVJEK.


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








2137
poruka na forumu
904 4467



post # 6 | 2012-05-08 , 1:23 AM

Realno svako ima drugacije vidjenje pojma morala i pojma nemorala. Tako da je tesko naci neku granicu izmedju morala i nemorala. Svako odgovara za svoje postupke tako da, ja prvenstveno radim stvari za koje ja smatram da su moralne, e sad sto ce neko drugi reci da to nije moralno, mene savrseno ne zanima.

Sta je za mene moralno?
Za mene je moralno kada uradim, kazem neke stvari, nakon kojih ne osecam grizu savest, osecaj krivice, osecaj nekog unutrasnjeg nemira i sl.
A o tome sta smatram nemoralnim, mogla bih pisati danima, jer se kod nas u zemlji toliko desava nemoralnih stvari, da covek prosto ne moze da ne primeti. Nazalost malo njih u danasnje vreme moze da ostane potpuno "cist" pred sobom i pred ljudima.

Kao sto rece Leksi, smatram da sam dovoljno zrela, da umem da napravim razliku izmedju dobrog i loseg, e sad ko sam ja da procenjujem da li sam moralna, nemoralna ili zlatna sredina :)

Recimo da sve dok sam ja "cista" sama pred sobom, mogu reci da sam moralna :)

Quote (1divljak1)
Fino si to rekla, i zaista, mnogi nisu svjesni toga.. Problem je zapravo u tome što se ljudi (prvenstveno mladi) vode većinom, i ne razmišljaju svojom glavom, već prate trendove i modu.. A to im je zapravo put koji vodi dalje od onog što se naziva biti ČOVJEK.

A nikad mi nece biti jasni oni, koje cine stvari po svaku cenu, zarad nekog statusa u drustvu. Mislim da treba da budemo jedinstveni, svoji, a ne necija kopija.


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








287
poruka na forumu
36 149



post # 7 | 2012-05-08 , 1:27 AM

Quote (Anchy88)
A nikad mi nece biti jasni oni, koje cine stvari po svaku cenu, zarad nekog statusa u drustvu. Mislim da treba da budemo jedinstveni, svoji, a ne necija kopija.


I ja to mislim, ali kako to reći njima ?


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








2137
poruka na forumu
904 4467



post # 8 | 2012-05-08 , 1:35 AM

Quote (1divljak1)
I ja to mislim, ali kako to reći njima ?

Znas kako, ne bavim se tudjim zivotima i iskrena da budem, takve osobe zalim, ali svako ima pravo da zivi svoj zivot na svoj nacin, ako se nekome svidja da bude ono sto duboko u sebi nije, ja nema tu sta da se petljam i da ispravljam "krive Drine" :)


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








287
poruka na forumu
36 149



post # 9 | 2012-05-08 , 1:38 AM

Quote (Anchy88)
ne bavim se tudjim zivotima


Ni ja, ovo je bilo retoričko pitanje..
Ne volim da se petljam sa nižim nivoima inteligencije :D


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








2137
poruka na forumu
904 4467



post # 10 | 2012-05-08 , 1:51 AM

Quote (1divljak1)
Ni ja, ovo je bilo retoričko pitanje..

Pitanje je bilo na moj komentar, pa sam odgovorila, no nije ni bitno, bitno da svako ima svoje misljenje, da postuje tudje i sve okej ;)


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








2602
poruka na forumu
1597 7677



post # 11 | 2012-05-08 , 1:00 PM

ja sam moralno nemoralna trudim se da zajebem nekog a da on to ne primjeti il bar ne odmah hahahaha blago meni sa mnom


НИЈЕ ВАЖНО КАКВА СИЛА НАС НАПАДА,НЕГО КОЛИКУ СВЕТИЊУ БРАНИМО!!!





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 12 | 2012-05-16 , 6:11 PM

Moral ...? hm teska tema... mnogo moze da se pise o njoj, pokusacu ukratko... %)
Moral- imamo ga u sebi pre rodjenja, imamo predispoziciju o tome,(kao i sve-matematika, fizika, astonomija...) kada se rodimo vaspitanje i kucni odgoj bi trebali da neguju taj moral habitusom tj stecenim stanjem svesti, (ustaljivanjem navika, habitus-navika, obicaj)ako toga nema izvorni moral coveka se gubi i on prelazi u stanje nemoralne svesti ne razlikujuci dobro od loseg i postaje nemoralan...
Jedino nisam nacisto sa sobom da li je zlo u coveku predisponirano, sta je prvo nastalo... dobro ili zlo.... veoma kompleksna i teska tema.... %)


Poruku je menjao/la ket - Cetvrtak, 2012-05-17, 11:16 AM








287
poruka na forumu
36 149



post # 13 | 2012-05-16 , 9:59 PM

Quote (ket)
sta je prvo nastalo... dobro ili zlo....


Nemoguće za odgovoriti.. Isto je sa onim, šta je prvo nastalo, jaje ili koka...


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 14 | 2012-05-17 , 9:05 AM

Quote (1divljak1)
Nemoguće za odgovoriti.. Isto je sa onim, šta je prvo nastalo, jaje ili koka...

hm... pa nije bas tako jednostavnoo...jeste nemoguce odgovoriti, barem meni ali nije tako jednostavno kao koka i jaje... velike polemike su se vodile po pitanju dobra i zla od kad je svet nastao. Najvise su se vodile rasprave u doba Tome Akvinskog i Avgustina... po njima je zlo odsustvo dobra, neposedovanje dobra. Zatim pise Toma Akviski u svojoj "Drzavi Bozijoj" da su pre sveta postojali dobri andjeli (koliko se secam... davno je bilo kad sam je citala...) da su neki otkazali poslusnost i da su "pali" i presli na zlu stranu- po tome se moze zakljuciti da je i zlo nastalo kad i dobro, zatim sledece pitanje koje su filozofi postavljali otkud zlo u svetu kad je Bog dobar... vidis... veoma kompleksna tema ali preozbiljna za forum... ali ako zelis mozemo razmisljati i pisati o tome, mozemo nastaviti sa "filozofiranjem" ... ;)
A naravno, to svakako ima i veze sa pojmovima morala i nemorala... usko povezano.


Poruku je menjao/la ket - Cetvrtak, 2012-05-17, 11:17 AM








50
poruka na forumu
39 167



post # 15 | 2012-06-02 , 7:59 PM

Ne moguce je odgovoriti tacno ili netacno na ovo pitanje.Za svakoga je drugaciji pojma reci moral i nemoral.Sto je nekome normalno,neko drugi se gadi i obrnuto.Jedan od slicnih primera je to da ljudi ne razlikuju perverziju od vulgarnosti.Kada bi postojao samo jedan covek koji bi sa sigurnoscu mogao da tvrdi sta je tacno,svi bi ziveli u boljem svetu.Na primer,ljudi bi zenu,koja je spavala sa muskarcem za 200 000 evra,osudili i pljuvali po njoj,a Bog,koji zna da je ona to uradila,jer njoj te pare trebaju za lecenje svog bolesnog deteta,nju bi mozda nagradio zbog svoje borbe i pozrtvovanosti.Mislim da svaka prica iam dve strane.Uvek.


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Razlika između morala i nemorala !? (Koje je zapravo vaše mišljenje ?)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]