• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Déjà vu (Deža vu)
Déjà vu






287
poruka na forumu
36 149



post # 1 | 2012-05-26 , 6:11 PM

Déjà vu (franc. "već viđeno"), déjà vu doživljaj ili déjà vu pojava, označava psihološku pojavu koja se izražava u smislu da se nova situacija već dogodila, viđena ili u snu doživljena. Termin je stvorio francuski filozof, parapsiholog i promotor Esperanita, Emile Boirac.
Dugo vremena ovaj se jeziv osjet pripisivao svačemu, od paranormalnih smetnji do neuroloških poremećaja. Međutim, posljednjih godina, kako se sve više znanstvenika počelo baviti tim fenomenom, proširile su se brojne teorije o déjà vu-ju koje sugeriraju da se ne radi samo o zastoju u memorijskom sustavu našeg mozga. Izvještaj psihologinje s Colorado State University, Anne M. Cleary, objavljen u Current Directions in Psychological Science, časopisu Društva psihološke znanosti, opisuje otkrića o déjà vu-ju, uključujući brojne sličnosti između déjà vu-ja i našeg shvaćanja ljudskog pamćenja prepoznavanjem.

Šta vi mislite, zbog čega nastaje ovaj fenomen, i imate li neka svoja iskustva ???


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 2 | 2012-05-30 , 2:10 PM

Cesto mi se u zivotu desavao i desava deza vu... pobegnem od same sebe kad mi se to desi, neprijatno se osecam, kao da sam tako nesto, sasvim isto vec dozivela, nekad znam sta ce se dogoditi sledecih par sekundi.... uh, ne volim taj osecaj...








478
poruka na forumu
107 311



post # 3 | 2012-06-03 , 10:36 PM

O da, cesto mi se dogadja. Krene nesto a ja unaprijed znam sta ce se dogoditi u tih par trenutaka. Ne znam objasniti to, kao da sam sanjala ili se vec desilo nekad, ma ne znam. Zbunjujuce je ali ne plasi me. :)


Poruku je menjao/la fizica - Nedelja, 2012-06-03, 10:37 PM


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 4 | 2012-12-09 , 12:41 PM

Desavalo mi se i desava mi se.
Najezila sam se od teme.
Cudno je ali me ne plasi.
Kao kad vidite nesto sto znate a niste pre videli.
Osecaj da neku ulicu i kuce u njoj vec si video i znas kako dvorista izgledaju a da znas da nikad nisi bio tamo.
Deza vu je kao da prolazite nesto sto se vec desilo.
Rasprava o temi u kojoj znate tacno sta ce biti izgovoreno kao da se desilo - a nije.
Deza vu je kada vidite osobu na ulici i ona prodje kraj vas i imate osecaj da je poznajete od nekuda a nikada pre toga je niste videli.
Sve to mi se desavalo i cudno je a ne plasi me.
Osecaj kada znas da ti se prvi put nesto desava a ti imas utisak da se vec desilo to je deza vu.


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"








718
poruka na forumu
55 286



post # 5 | 2012-12-09 , 1:35 PM

Quote (Fizica)
O da, cesto mi se dogadja

ukoliko zelis imam objasnjenje, mada tema je siruka, i nemoguca za ovaj nacin komunikacije, ukoliko te zanima da dublje istrazis ovu pojavu mozes, pisi mi na pp pa cemo onda dalje


dovoljno star da ne zameram, dovoljno mlad da ne zaboravljam








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 6 | 2014-03-15 , 3:46 PM

Mnogo puta mi se to desilo .. kao da je ta situacija se vec jednom desila .. u tom trenutku
mi nesto kao neka slika prodje kroz glavu .. ne znam tesko za objasniti ... a desi se i to


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…








16
poruka na forumu
5 56



post # 7 | 2014-03-21 , 10:29 PM

1divljak1, citao sam i ja o tome i mislim da kao sto si napisao ima veze sa zastojem u mozgu i kasnjenjem informacija,ne mislim da ima veze sa predvidjanjem buducnosti ili slicno..desava mi se cesto i nije mi ni malo neprijatno,prilicno je zanimljivo :D


But no matter how many fish in the sea. It'll be so empty, without ME!








246
poruka na forumu
78 175



post # 8 | 2014-03-28 , 9:36 PM

Desilo mi se davno.Mozda dva ili tri puta. Onda nisam nista znala o tom fenomenu i mislila sam da sam to sanjala.
Osecala sam iznenadjenje i radoznalost sta me je to snaslo. Ne dogadja mi se vise. Bas mi je zao. leti








2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 9 | 2014-04-01 , 1:13 PM

desava mi se ponekad, i moram reci da je veoma cudan osecaj secam se tacno da su se stvari desile tako potpuno isto
pa se cudim sam sebi prosto hahaha :D


FORTIS FORTUNA ADIUVAT








5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 10 | 2014-04-07 , 11:09 PM

lol


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Déjà vu (Deža vu)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]