• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Izrečeno "u afektu" ?
Izrečeno "u afektu" ?






287
poruka na forumu
36 149



post # 1 | 2012-08-18 , 11:22 PM

Svima se, vjerojatno, ponekad dogode situacije kad nešto izjavimo "u afektu". Odnosno, ta je "izlika" najčešća u situacijama kada u emocijama nabijenoj situaciji kažemo nešto što ili ne mislimo ili ne želimo misliti.

Kako se nosite sa ovom famoznom pojavom ?

Da li poslije ovoga ostajete pri svojoj riječi, ili ipak kažete IZVINJAVAM SE ?

Da li ste nekada bili povrijeđeni jer je druga strana nešto izjavila u afektu ?

Da li ste oprostili neku izjavu znajući da je ona izrečena po afektom ?


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








1600
poruka na forumu
60 489



post # 2 | 2012-08-18 , 11:26 PM

Često mi se desi!


I never got to say "I Love You" as much as I wanted to. :)








421
poruka na forumu
65 124



post # 3 | 2012-08-19 , 1:01 AM

Svakom se desilo da nekome nesto kaze u afektu.
Afekt je stanje brzeg jezika od mozga.
Nema tog coveka koji moze ceo zivot da se kontrolise toliko da u situacijama gde su opasne provokacije ostane miran, u slucaju da poticu od nekoga van porodicnog kruga.
Ali ako su u pitanju porodica i voljene osobe, momci, devojke, desilo mi se mozda svega par puta u zivotu.
Mozak mi je brzi od jezika i vodim racuna sta cu kome da kazem cak i kada su burne svadje.
Nikoga ne vredjam i ne upadam u stanje licnosti bez svesti koja tek posle izrecenog (mozda) postaje svesna svojih reci ili dela.
Nemam lepo misljenje prema tim osobama jer danas mogu nesto ruzno da ti kazu i posle da se kaju ali sutra mogu nesto i da ti urade a tada je kasno za kajanje.

Quote (1divljak1)
Da li poslije ovoga ostajete pri svojoj riječi, ili ipak kažete IZVINJAVAM SE ?


Izvinim se. Nisam gord i ne teram besmisleni inat ako shvatim da sam pogresio.

Quote (1divljak1)
Da li ste nekada bili povrijeđeni jer je druga strana nešto izjavila u afektu ?


Ne vredja me toliko ono sto je izreceno vec samo stanje afekta, to manjkanje svesti o tome sa kim pricas i kakve posledice donosi takav razgovor. Odsustvo osecaja odgovornosti je ono sto me pogadja.


Quote (1divljak1)
Da li ste oprostili neku izjavu znajući da je ona izrečena po afektom ?


Jesam mnogo puta jer ljudski je prastati ali dobro je i pruziti drugu sansu i popricati sa tom osobom o tome sto je rekla i kako to moze da ispravi.





  Impi



2339
poruka na forumu
2336 14126



post # 4 | 2012-08-19 , 1:06 AM

posle pljuvanja nema lizanja tako sam naucio








478
poruka na forumu
107 311



post # 5 | 2012-08-19 , 11:56 PM

Quote (1divljak1)
Kako se nosite sa ovom famoznom pojavom ?

Imam dobru kontrolu sto se ovog tice,mogu prilicno dugo izdrzati dok me netko ne izbaci iz takta.
Kad izgubim kontrolu pa izlanem ono sto ne treba ni tada to nije u smislu da vrijedjam nekog, omalovazavam, ponizavam,nazivam pogrdnim imenima i sl. sto mnogi rade.
Zadnji put kada mi se to desilo (a ne dogadja se cesto) rekla sam jednoj osobi sve ono sto sam mislila i inace o njoj i njenom "radu".
Provocirala me na vise nacina i duze vrijeme. Suzdrzavala sam se, nastavila je,pokusala sam joj lijepo objasniti neke stvari ali ona i dalje po svom.
Doslo je do zesce svadje,pukla sam i istresla joj sve ono sto inace nebih ali nista uvredljivo niti ponizavajuce nego samo ono sto stvarno mislim.Odrzala sam joj malu "bukvicu".
Ona je koristila malo drugaciji rijecnik od mog, ali nije me uvrijedila nimalo.
Poslje mi je bilo zao jer je ona prilicno starija od mene i nisam trebala bas sve ono da joj kazem ali...to je taj afekt.

Quote (1divljak1)
Da li poslije ovoga ostajete pri svojoj riječi, ili ipak kažete IZVINJAVAM SE ?

Ispricam se ako se ispostavi da sam zakljucila nesto prebrzo,odnosno krivo i na temelju tog rekla nesto u afektu sto mislim u tom trenu ali nisam u pravu zbog krive procjene.
Eh,onome tko skuzi recenicu iznad od prve odmah saljem reputaciju. lol

Quote (1divljak1)
Da li ste nekada bili povrijeđeni jer je druga strana nešto izjavila u afektu ?

Jesam, posebno dok sam bila mladja, sada me vise ne pogadja toliko. Prije bih rekla da me sokira sto sve netko moze izgovoriti, nacin na koji to govori, kako moze potpuno izgubiti kontrolu nad samim sobom,ne birati rijeci i bas nimalo ne razmisljati.
A ovisi i tko govori. Postoje jedna-dvije osobe na cije sam "afekte" i "isprike" navikla odavno pa me ne dira ni jedno ni drugo, ali sokira me iznova svaki put,to da.

Quote (1divljak1)
Da li ste oprostili neku izjavu znajući da je ona izrečena po afektom ?

Jesam, oprostila sam ih mnogo ali ipak tu ostaje neki utisak o tim osobama, posebno ako se tako nesto ponavlja i taj utisak tesko mogu promijeniti. Pruzam "drugu priliku", trecu,cetvrtu...ne znam ni ja koju sve ne.


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 6 | 2012-08-21 , 5:21 PM

Sve reci koje kazem u afektu su one koje u sustini i mislimo samo se bojimo naglas reci.

Kontrole nemam, kad se svadjam kazem sve sto sleduje tog nekog. I ne biram reci. :)
Povredjena nisam bila, jer samo od strane oca te reci mogu da imaju tezinu i da me povrede, a od
svih drugih to mi je kao na jedno uslo na drugo uho izaslo :)

Uvek ostajem pri svojoj reci. Nikada se ne izvinim jer smatram, da sam onda ja ta koja je pogresila a nije.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








2137
poruka na forumu
904 4467



post # 7 | 2012-08-22 , 0:41 AM

Ja nemam tih problema, jer kada se svadjam, dosta sam smirena, nije mi brzi jezik od pameti, nisam od onih osoba koje tokom svadje vredjaju, svasta kazu cisto da bi povredili drugu stranu, lepo obrazlozim sta mislim, e sad ako se taj neko pronadje i nadje uvredjen sto kaze Leksi, to mu je sto mu je, to zaista i mislim, tako da ne mogu da se izvinjavam za nesto sto mislim.


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








718
poruka na forumu
55 286



post # 8 | 2012-08-22 , 5:20 PM

Quote (Morena)
Ja nemam tih problema, jer kada se svadjam, dosta sam smirena, nije mi brzi jezik od pameti, nisam od onih osoba koje tokom svadje vredjaju, svasta kazu cisto da bi povredili drugu stranu, lepo obrazlozim sta mislim, e sad ako se taj neko pronadje i nadje uvredjen sto kaze Leksi, to mu je sto mu je, to zaista i mislim, tako da ne mogu da se izvinjavam za nesto sto mislim.

"znas rekao sam to i to u afektu" je samo izvlacenje za slabice jer kao sto i morena kaze smireno kazem sta imam, obuzdam sebe i treba biti jak da bi obuzdao sebe, svoj jezik ili sake..... a sa ostalima nemam sta ni da razgovaram ili taj razgovor vidim kao bacanje bisera pred svinje i krajnje nesvrsishodno razbacivanje energije.


dovoljno star da ne zameram, dovoljno mlad da ne zaboravljam





  Sanja



968
poruka na forumu
333 2389



post # 9 | 2012-08-23 , 11:57 AM

ponekad mi se desi,mogu rec izvini ako sam ja pogresila,povredile su me neke reci da


"Ne budi nesrecan što u ovome svetu niko ne zna za tebe. Zašto,misliš da si toliko važan da bi te trebali poznavati? Kada budeš zaista tako važan, a da i ne misliš o tome, oni će znati za tebe.





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 10 | 2012-09-19 , 1:55 AM

Danas sam imala takvu situaciju, i ne zalim za izgovorene reci.
Lepse je kad se kazu naglas :)


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Izrečeno "u afektu" ?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]