• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Emocionalna inteligencija
Emocionalna inteligencija






10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 1 | 2012-08-25 , 12:23 PM

Jednostavno rečeno emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja osjećaja, njihovog jasnog identificiranja, razumijevanja, sposobnosti kontroliranja i korištenja za izražavanje misli. Samo po sebi je razumljivo koliku ulogu osjećaji imaju u nošenju sa svakodnevnim situacijama, komuniciranju s drugim osobama i najvažnije koliku oni ulogu imaju u donošenju odluka.

TEST EMOCIONALNE INTELIGENCIJE – EQ
Iskreno odgovorite na sljedećih 10 pitanja sa da ili ne.
1 - Možete li jasno izraziti svoje osjećaje u najjednostavnijoj rečenici – „Osjećam…“?

2 - Možete li prepoznati različite osjećaje?

3 - Jeste li emotivno neovisni o drugima?

4 - Možete li prepoznati zbog čega se osjećate tako kako se osjećate?

5 - Možete li uvijek kontrolirati svoje ponašanje?

6 - Jeste li sposobni zaboraviti pogreške i ostaviti iza sebe ono za čim žalite?

7 - Jeste li zadovoljni sa svojim postignućima?

8 - Iskorištavate li svoje potencijale?

9 - Misle li drugi kako imate visoko mišljenje o sebi?

10 - Prihvaćate li sebe takvima kakvi jeste?

Emocionalno inteligentni ljudi će odgovoriti s „DA“ na 8 do 10 pitanja. Vi?

Koncept EQ pojavio se 1990. godine kada su psiholozi John Mayer i Peter Salovey objavili tekst pod nazivom Emocionalna inteligencija, a svoju svjetsku afirmaciju doživio je 1995. godine kada je Daniel Goleman objavio svoj best seller s istim naslovom.

Za razliku od IQ-a, okružuje nas mnoštvo dokaza kako visoki EQ uglavnom jamči uspjeh, bilo privatno ili poslovno. Emocionalno inteligentna osoba neće se lako zbuniti, rijetko žali za svojim odlukama ili postupcima, te se vrlo dobro nosi sa stresom. Ona prihvaća izazove i ne slama se pod pritiskom, samo-ograničavajuća je, ali ima visoko samopouzdanje i zna prepoznati svoje vrijednosti. Uglavnom je zdravija i više zadovoljna životom.

Najvažnije od svega je da za razliku od IQ-a koji je definiran rođenjem, EQ se može

razvijati, može se raditi na njegovom povećanju bez obzira na godine.










11
poruka na forumu
0 0



post # 2 | 2012-08-29 , 1:28 AM

Lijepo! Citam pitanja i osmjeh mi se pojavljuje na licu...Uz duzno postovanje prema navedenim psiholozima, kad bi se na 8 pitanja , od ponudjenih 10, odgovorilo sa DA, usljedila bi analiza osobe koja bi se tretirala kao osoba visokog EGA. EGO nema veze sa Emotivnom inteligencijom :(








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 3 | 2012-09-12 , 2:44 PM

Ja nisam emocionalno inteligentna osoba :D
ja sam odgovorila na 6 pitanja sa DA %)










5153
poruka na forumu
3629 10080



post # 4 | 2014-02-10 , 1:32 AM

a
Ja sam emocionalno inteligentna osoba boze .... sad razumijem sto tako lako zaplacem %) %)


Jesi ti normalna?
-Kako za koga…


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Emocionalna inteligencija
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]