• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Mudrost...
Mudrost...






10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 1 | 2012-11-06 , 10:44 PM

Mudra osoba posmatra druge, ali posmatra sa mudroscu,ne sa neznanjem...
Ako posmatras s mudroscu,mozes mnogo nauciti..Ali ako posmatras sa neznanjem,pronalazis samo tudje mane....

Imali istine u ovo..kako vi posmatrate Mudroscu...I zasto...postoji li nacin ili defanativan odgovor???

Nekad sam posmatrala sa mudroscu i naucila da ako u zivotu uspijes drugi te nevole,ako volis i dokazes bices izigran,ako previse verujes zeznes se svaki put.

Danas posmatram sa neznanjem i nije istina da vidim samo mane tj prvo ugledam manu pa onda dobro
zivot me nije mazio kao i mnoge oko mene samo se pitam do kad ce to trajati i da li gresim ako manu prepoznajem
u ljudima ili gresim onda kad kazem dobro pa svatim ipak je ono bila mana NEZNAM .







  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 2 | 2012-11-09 , 7:42 PM

Naravno da ima.
Samo malo je onih koji to i upotrebljavaju.
A koliko mi se cini, vise je onih koji promatraju druge sa neznanjem.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 3 | 2012-11-12 , 2:55 PM

Mudrost............ hm.......... moja specijalnost sophia
ne mozemo mi posmatrati mudroscu, mozemo zudeti za mudroscu, sta to znaci,to znaci traziti istinu ne naci , spoznati istinu nego traziti istinu
mozemo teziti mudrosti, no da li mozemo posedovati mudrost?????????
da li i mozemo zaista posedovati znanje?
Znamo sta je neki pojam, recimo prst, odakle to ime.... da je prst prst,znamo da je cvet cvet ili bilo koji drugi pojam....znamo da je tu, no da li znamo njegovu pravu istinu, mozemo imati razne teorije , vidjenja tog pojma, odakle i zato bas taj naziv za tu stvar ali ne mozemo zasigurno znati sta je istina i zasto je bas tako nesto, kakvo jeste!
mudrost je zapravo traganje za istinom
Svako nase razmisljanje je zapravo mudost neko trazenje istine!
Svako mudrovanje, misljenje, razmisljanje o nekoj stvari je mudrost, trazenje, sustine, istine
i naravo i mudrost se menjala sa istorijom tj trazenje istine pa u hriscanstvu nema racionalno i logicno trazenje istine kao sto je to bilo u starih grka, vec je istina, mudrost podredjena veri i spasenju, dok u novom veku sa evolucijom prirodnih nauka, mudrost zasla u sve pore grana, pa je doslo do razdvajanja misljenja o prirodnom nastajanju stvari gde su pocele time da se bave prirodne nauke i odvojilo se nacisto od mudrosti
Danas mudrost oznacava pitanje covekove tj ljudske egzistencije, uma, stvarnosti, znanja, istine, morala, vrednosti s ciljem da se nadju odgovori o coveku i zivotu na jedan logican, kritican, dosledan, neprotivrecan nacin, sto, reci cete skoro je nemoguce
Tako da Dusomoja, gledati mane nekog drugog bica je razmisljanje o nekome, njegovim vrednostima, moralu.... itd, dakle razmisljas o nekome, necemu, mislis, mudrujes, stremis nekoj istini
A to sto nekad proizidje negativan kontekst, a toga je bilo i bice uvek!
U sto sam danas filozoski raspolozena :D








718
poruka na forumu
55 286



post # 4 | 2012-11-12 , 11:42 PM

Quote (ket)
mozemo teziti mudrosti, no da li mozemo posedovati mudrost?????????

da, ket moguce je posedovati mudrost i ne bacati bisere pred svinje.

Quote (ket)
mudrost je zapravo traganje za istinom

istinom, iz cijih ociju? postoji vise od jedne istine na ovom svetu.

Quote (ket)
Svako nase razmisljanje je zapravo mudost neko trazenje istine!

da li?

Quote (ket)
pa u hriscanstvu nema racionalno i logicno trazenje istine

imas li primer gde ga ima u danasnjem vremenu?

Quote (ket)
odvojilo se nacisto od mudrosti

sa ovim cu se u potpunosti sloziti

Quote (ket)
Danas mudrost oznacava pitanje covekove tj ljudske egzistencije, uma, stvarnosti, znanja, istine, morala, vrednosti s ciljem da se nadju odgovori o coveku i zivotu na jedan logican, kritican, dosledan, neprotivrecan nacin, sto, reci cete skoro je nemoguce


da li je za egzistenciju i moral npr. potrebno biti mudar ili je dovoljno biti kucka koja se bogato uda i prenebregne sve moralne vrednosti? time je resila pitanje egzistencije za sebe i svoje mladunce, a i moral je resila, oterala ga je od sebe .....


dovoljno star da ne zameram, dovoljno mlad da ne zaboravljam





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 5 | 2012-11-13 , 3:19 PM

Ok, vidim da nisi razumeo, pokusala sam ukratko, hronoloski i istotijski objasniti, ali nema veze, ne zelim nikome replicirati na replike, dovoljno je ovo sto sam napisala, ko razume shvatice, mudrost i jeste traganje za istinom, kojom, zavisi od istorije, nisam pisala nista licno, vec uopsteno , svaki covek u sebi poseduje svoju istinu, ako gledas hriscanski jedna je istina, Isus , Bog, ako posmatras danasnjicu danas svako moze da izrekne svoju istinu i da veruje u to, zato i ima cega ima, nemorala i ostalog, a dao si primere istog.
Danas svako ima pravo da veruje u sta god zeli i da ima svoju istinu i vidjenje istine.
Moja objasnjenja mudrosti i istine, bile su uopstenog karaktera a ne moje vidjenje
Da si citao malo bolje shvatio bi da je nemoguce biti mudar ako ta istina, moral, vrednost nisu potkrepljeni jednom logickom, neprotivrecnom, doslednom i moralnom sledu stvari.
Probaj da ne gledas sve licno vec malo uopsteno, filozofija, mudrost nije samo crna ili bela....
i molila bih te da ne izvlacis reci iz konteksta jer onda nemaju smisla.....
I ostajem pri misljenju da je svaka nasa misao misao o svemu sto postoji ili nepostoji, i svaka nasa misao za nas moze biti korak ka mudrosti, da nisu prvi mudraci i filozofi mislili ne bi sad bilo nijedne nauke, sve i jedna nauka proistekla je iz razmisljanja i misli filozofa kao sto je recimo Pitagora i primera radi njegova pitagorema,to je samo jedan primer a ima ih milion
A ako zaista posedujes ili neko poseduje mudrost neka mi kaze, sta je pehar to svako zna, ali sta je peharstvo???????
bitak, bice, sustina? sTa je?
otkud stvarima imena, zasto je oko oko, zasto je je to sto jeste, bas takvo kakvo jeste??????
Nisu stvari bas tako jednostavne kako ih pikazujes!
Istina je mnogo, odgovora vise, pitanja jos vise, a sve zavisi iz kog ugla gledas, kako postavljas stvari i u sta verujes!
Hvala unapred na postovanju.








3268
poruka na forumu
448 1828



post # 6 | 2012-11-13 , 4:00 PM

Mudrost nije znanje, već spoznavanje.
Mudrost ne pruža znanje nego istinu.
Mudrost je općenje s Tvorcem znanja.
Mudrost je spoznavanje, a ne mnogoznalaštvo.
Mudrost čini znanje učinkovitim. Bez mudrosti ne možemo imati koristi od onoga što znamo.
Mudrost nije duboko znanje, već vrlina shvaćanja dubokog znanja o onome što jest, i o onome što treba činiti.
Mudrost je spoznaja istine, a ne znanja.

U romanu 'Siddhartha', njemačko-švicarski književnik Hermann Hesse napisao je, "Znanje se može prenijeti, ali ne mudrost." To je zato jer mudrost nije posjedovanje znanja ni vještina, nego vrlina.


Ima ta jedna vrsta nedostajanja, po meni najgora, kada dvoje ljudi sjede jedno pored drugog i nedostaje im ono što više nisu...
Nekada sam anđeo, nekada demon... ali sam uvijek 100% žena...
Nikada nemoj odustati dok ne daš sve od sebe. Bolje je pokušati i ne dobiti ništa, nego ne pokušati i uvijek se pitati šta bi bilo da si pokušao...








718
poruka na forumu
55 286



post # 7 | 2012-11-13 , 5:18 PM

Quote (ket)
dovoljno je ovo sto sam napisala, ko razume shvatice, mudrost i jeste
... i znati kada zastati, jer nije bitno dobiti bitku, vec dobiti rat, postupila si mudro, i zbog toga i zasluzila moje postovanje.


dovoljno star da ne zameram, dovoljno mlad da ne zaboravljam





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 8 | 2012-11-13 , 5:28 PM

hvala, i ja postujem tvoje misljenje, nema problema ruza








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 9 | 2012-12-31 , 4:29 PM

Zimi, kada padne snijeg, ljudi većinom hodaju po putevima gdje je netko već prošao. Možda će zvučati čudno ili glupo, ali ja eto jednostavno ne mogu koračati po nečijim tuđim stopama. Zamislite samo: prohladno je veče i neki muškarac odluči zaprositi svoju djevojku. Pozove ju da se nađu u parku i dogovore vrijeme no međutim zbog gužve u prometu on kasni, a ona stoji tamo sama i razočarana. Nakon dugog čekanja, sa suzama na licu okrene se i otrči kući. I onda nailazim ja i sa svojim krupnim stopama prekrijem one njene malene tragove u snijegu. Nakon toga stiže taj tip i svjestan da kasni pokušava razaznati u kojem je smjeru pošla žena koju je još večeras trebao zvati svojom zaručnicom, ali u snijegu se ne nadziru njezine stope. I što će on? Otići će kući misleći da se ona nije ni pojavila i tko zna kada će opet skupiti hrabrosti da ju pita takvo što. Eto, vidite da ima smisla. Zato ja više volim hodati po netaknutom snijegu. Dobro, ne samo zato. Više zbog toga jer se nadam da će se netko u tamo nekom gradu u neko kasno noćno doba odlučiti malo prošetati pa će prepoznati moje stope na uglu svoje ulice. No neće morati pratiti moje tragove u snijegu jer taj netko dobro zna gdje će me naći. I možda stigne kasno pa se ne uspijemo sresti, ali barem će znati da sam bio tu. Pitate se kako će znati? Sve klupe su prekrivene snijegom jedino klupa pod kestenom izgleda kao da je proljeće. ;) :* :* :* :*



Zagrli život i ljude oko sebe...Malo traži,mnogo pružaj...
Obrati pažnju na sitnice...jer one kriju velika blaga!
i Daj ne ponašaj se kao dijete,nego probuditi DIJETE U SEBI
:)










287
poruka na forumu
36 149



post # 10 | 2012-12-31 , 5:48 PM

Znati o mudrosti, biti mudar... Sve je to lijepo. ALi valja mudrost upotrijebiti kroz život, balansirati mudro unutrašnje potrebe i spoljnja ograničenja. Danas samo mudri uspijevaju, jer ljudi su postali surovi jedni prema drugima.
" Jer stranci su stranci. Nikada ne znaš ko je na ulici genijalac a ko potpuni luđak, ko je lopov a ko radnik, ko je bogataš a ko je siromah. Niti znaš kakve im se misli vrzmaju glavom, ko planira na spavanje a ko u provod, ko planira praviti ručak a ko jesti brzu hranu, ko je učenik a ko profesor.
Danas, ne možeš biti siguran ni da si u vlastitim cipelama. "- ovo je dio iz jednog mog teksta, recimo stvar kojom se ja vodim, da bi pazio na sebe, jer ako se pustiš ljudima i pokažeš im sve svoje slabosti, samljeće te, progutati. A valja biti mudar pa to sve izbjeći.


Zadovoljstvo je gledati umjetnika dok radi ono što najbolje zna, ali je neprocjenjivo stvarati umjetnost vlastitim rukama !!!








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 11 | 2012-12-31 , 7:50 PM



"Glupa žena može odoljeti inteligentnom muškarcu, ali potrebna je izuzetno inteligentna žena da bi odoljela idiotu."










1641
poruka na forumu
171 425



post # 12 | 2013-01-17 , 0:01 AM

Pred nekima bi i djavo pocrveneo al avaj takav je zivot








387
poruka na forumu
34 201



post # 13 | 2013-01-17 , 2:00 AM

Quote (devils_angel)
To je zato jer mudrost nije posjedovanje znanja ni vještina, nego vrlina.


Quote (1divljak1)
ALi valja mudrost upotrijebiti kroz život, balansirati mudro unutrašnje potrebe i spoljnja ograničenja. Danas samo mudri uspijevaju, jer ljudi su postali surovi jedni prema drugima.

Quote (1divljak1)
A valja biti mudar pa to sve izbjeći.


da ;) :)


vecina ljudi misli da intelekt cini coveka velikim,ali nisu u pravu,to je karakter.ajnstajn








235
poruka na forumu
101 568



post # 14 | 2013-01-18 , 9:13 AM

Kola mudrosti -dvoja ludosti .
Ne možeš stalno biti mudar . Mudrost donosi razum ,hladna glava mudro razmišlja . A mi smo satkani od emocija . Emocije čine ludosti . Neko bi rekao i gluposti . Ali hajde da ih zovemo ludostima .
Mudrost može biti istina . Ali svaka istina ima dva kraja . Jedan-tvoj ,jedan -moj . Ako smo mudri da se nađemo na sredini ,tada smo na pravom putu . Ako svako zateže svoj kraj ,mudrost mora pući i ostaje i meni i tebi ludost .
Kažu stari ljudi ( a mnogo sam pričao sa njima -od doktora do seljaka ) : Strpljenje je majka mudrosti !
Narod je davno rekao : Strpljen -spašen.
Nekome je mudrost jednaka snalaženju ,lukavosti...
Svako ima svoju mudrost . Ono što je meni mudro ,drugome je možda suludo .
A meni se nekako čini da je najmudrije poštovati svakog . Saslušati svakog . Polemisati sa svakim . Tražiti zlatnu sredinu .
Tražiti zlatni razum i zlatno srce .
I stopiti se sa njima .








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 15 | 2013-01-18 , 5:51 PM

Isto je, svi mi kazu, isto je
gdje je puklo jednom, tu ce ponovo
isto je, i ja kazem, isto je
ko ne valja sebi, nece nikome ;)




Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Mudrost...
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]