• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Agorafobija
Agorafobija






2137
poruka na forumu
904 4467



post # 1 | 2012-11-19 , 0:44 AM

Pre nego sto postavim par pitanja u vezi teme, ukratko cu objasniti sta znaci pojam agorafobija, za sve one koji nisu upuceni, mada sam sigurna da se vecina vas susrela sa ovim pojmom. Da li iz neke price, da li iz licnog iskustva.

Agorafobija predstavlja iracionalan, fobični strah koji osoba doživljava kada se nađe na mestima za koje procenjuje da bi bekstvo bilo otežano ili nemoguće ili u kojima pomoć (druge osobe, najčešće lekara) ne bi bila dostupna u dogledno vreme. Primeri takvih situaciju su: široki bulevari, mase ljudi, ulice i trgovi, pozorišta, bioskopi, putovanja vozom ili autobusom kroz nenaseljena mesta itd. Osoba u takvim situacijama može doživeti intenzivan strah koga se plaši. Osoba se oseća bespomoćno i izbegava odlazak na takva mesta bez “sigurnog” pratioca. Ono što ovu vrstu straha čini fobijom je upravo to izbegavajuće ponašanje koje osoba praktikuje.
Ljudi koji pate od ove vrste problema uviđaju da je njihov strah iracionalan i preteran (što govori o tome da imaju očuvan kontakt sa realnošću), ali njihove emocionalne reakcije su i pored toga intenzivne, preterane i nisu u skladu sa spolja vidiljivim, objektivnim okolnostima. Razlog za to je činjenica da se osoba zapravo ne plaši samih situacija, kao nečeg objektivnog i spoljašnjeg, već se plaši sopstvenih zastrašujućih misli, ideja i osećanja koja se mogu iznenada i mimo volje pojedinca javiti u tim situacijama. Dakle, osoba se plaši nečega što je unutra a ne spolja kako to naizgled izgleda.
Kao i svaki drugi strah i ovaj strah je praćen telesnim promenama kao što su: tremor ruku ili nogu, pojačani srčani ritam, vrtoglavice ili nesvestice, otežano disanje, osećaj mučnine, bol ili pritisak u grudima, znojenje itd.

Da li ste ikada bili u slicnoj situaciji? Da li ste osetili neke od ovih simptoma na svojoj kozi? Da li ste imali prilike da razgovarate sa osobom koja pati od agorafobije?


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 2 | 2012-11-19 , 5:33 PM

Poznajem moju radnu drugaricu koja ima simptome opis teme i jedina joj je pomoc antidepresivne tablete
godinama je trazila lek u svemu ali na kraju se otkrilo da postoji samo taj .

Mislim da ta bolest ne dolazi od danas do sutra ona se skuplja u telu do trenutka kad telo kaze dosta ovdje se vrsta u tesku depresiju
ali sve sto se moze leciti je jos uvek dobro
Samo nas svet kad cuje za to odma bude jeste culi poludeo je ili sta znam
Bedno je zaista jer svi to mozemo doziveti kad vidimo ovaj danasnji tempo zivota










2137
poruka na forumu
904 4467



post # 3 | 2012-11-20 , 3:11 AM

Quote (Dusomoja)
Mislim da ta bolest ne dolazi od danas do sutra ona se skuplja u telu do trenutka kad telo kaze dosta ovdje se vrsta u tesku depresiju


Tacno tako, s obzirom da zivimo u stresnom vremenu, jednostavno nije svako psihicki jak da se nosi sa silnim problemima. Potpuno razumem, jer sam ja licno prosla kroz slicno stanje. Nije ni malo prijatno, a sve je to bio rezultat stresnih situacija koje su se izdesavale.

Naravno da sam za to, da se potrazi strucna pomoc, razgovor itekako moze da pomogne, razgovor sa prijateljem, porodicom ne moze bas uvek pomoci, kao sto moze razgovor sa strucnim licem.

Ne znam zasto se poseta psihologu uvek stavlja u negativan kontekst. To nije losa stvar. U dosta zemalja, to je sasvim normalna pojava, dok te kod nas odmah smatraju ludom osobom.
Takva ogranicena razmisljanja zaista ne mogu da shvatim.
Nikada ne treba "suditi", jer nikad ne znamo sta moze nama da se desi. Kakva muka da nas snadje.


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Agorafobija
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]