• Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Ateizam (Sta mislite o tome?)
Ateizam






1006
poruka na forumu
50 416



post # 16 | 2013-05-04 , 6:18 PM

Quote (JahRastafarI93)
ma cak i ateisti kolko god govorili da ne vjeruju,vjeruju u nesto...

Necu da kazem da si odvalio glupost, ali je prilicno blizu. To je mozda tvoje misljenje, ali je pogresno, jer ateizam doslovno znaci bezboznost...









  Admin



1928
poruka na forumu
663 2820



post # 17 | 2013-05-04 , 6:21 PM

Ne bi bilo lose da svi koje zanima ova tema pogledaju dokumentarac Zeitgeist i prvi deo njega koji se odnosi na veru, dugacka je prica da ne pisem sada a koga stvarno zanima tema bacit ce pogled koga ne zanima dzabe i da pisem..

Uvod pocinje od 11 i 40 ( pogledajte uvod je sprdnja al ipak valja pogledati ) a ozbiljna prica pocinje posle 13 minuta i traje negde do 40-tog ( proverite dal vam je ukljucen CC za prevod )..



Licno verujem u nesto posle ovog fizickog postojanja posto sam ubedjen da svest kao neki oblik energije nije nesto sto moze samo da nestane sad jel to dusa ili nesto deseto ne znam ali znam da ne verujem u ovu pricu od strane verskih organizacija ni jednu rec...

Sto se tice onih teskih vernika ima par pitanja:

Zasto verujete u boga?
Zasto ste bas odabrali hriscansku ili neku drugu veru? Da li je to zato sto ste rodjeni u Srbiji, Bosni itd, ako je tako, da li shvatate da je to nesto sto vam je nametnuto da verujete? Ako vam sopstvena nacionalnost namece stavove i verovanja da li vidite sebe kao lakoumne osobe?
Ako to nije slucaj. Zasto smatrate hriscanstvo kao istinu, a druge vere ne, kad su sve religije radjene po istom sablonu, samo se neke varijacije ralikuju.
Zasto uopste postoje vise vere, ako je jedino hriscanstvo, islam, budizam istina ( zavisi koja je za vas prava ). Da li vam tu nesto nije sumnjivo? Sve religije imaju iste osnove za verovanje (nikakve).
Da ste rodjeni na drugoj geo lokaciji i naciji da li bi za vas onda druga vera bila prava?

Ako ste u stanju da vidite siru sliku onda se jasno vidi da ni jedna nije istina, odnosno da niko nije upravu.

Takodje jedan veoma kontroverzan video klip koji je izvukao neke citate iz biblije:



Jos jednom da se ponovim: "verujem u nesto posle ovog fizickog postojanja posto sam ubedjen da svest kao neki oblik energije nije nesto sto moze samo da nestane sad jel to dusa ili nesto deseto ne znam ali znam da ne verujem u ovu pricu od strane verskih organizacija ni jednu rec..."

Takodje za sve upozrenje da ne ulaze u svadje i prepirke sve dok moze da se odrzi stalozena i mirna komunikacija tema ostaje ukoliko pocnu svadje i prepucavanja tema se zakljucava....








75
poruka na forumu
18 183



post # 18 | 2013-05-04 , 7:16 PM

Quote (scorpion)
jer ateizam doslovno znaci bezboznost...


nisam rekao da vjeruju u boga ;) svaki covjek vjeruje u sebe i sebi nesto predstavlja...

Quote (Admin)
Takodje za sve upozrenje da ne ulaze u svadje i prepirke sve dok moze da se odrzi stalozena i mirna komunikacija tema ostaje ukoliko pocnu svadje i prepucavanja tema se zakljucava....


ne sekiraj se bro :D sve cu ih posamarati pocnu li se svadjati zbog gluposti :D










592
poruka na forumu
208 1412



post # 19 | 2013-05-09 , 2:08 AM

Verujem u nešto al to nije bog. Nisam religiozan mada sam čito dosta i o bibliji , kuranu i još nekim religijama u principu ista priča malo drugačije ispričana i zavijena u svoju oblandu kako kome odgovara. Čovečanstvo nije nekad ni znalo za religiju imalo je preča posla kako da preživi al kasnije su nastale mnogobožačke a iz nje jednobožačka religija :)








142
poruka na forumu
234 1993



post # 20 | 2013-05-09 , 3:00 AM

Ne mogu samo da razumijem ateiste koji kazu da su sve religije iste i da je sve to izmisljeno i da bog ne postoji a nisu procitali nijednu religijsku knjigu cijelu... a na svetu ima toliko religija i knjiga. Tek kad proucis neku religiju da vidis sta kaze ta knjiga da je procitas celu, onda mozes da kazes nesto o tome. Ako ima neki ateista da je procitao bar knjige od najvecih religija na svijetu i dalje tvrdi da je ateista onda mogu reci da je OK to sto on ne vjeruje u Boga... ali govoriti nesto o religijama samo iz onoga sto ste culi od nekoga to nema smisla... svako kad cuje nesto interpretirati ce to na svoj nacin. Zato uzmite sami i procitajte i onda ce rado svaki covjek koji vjeruje uci u raspravu sa vama.

Kad bih posmatrao sa strane... i da vidim da covjek koji je procitao Bibliju, Toru, Kur'an i pogledao mnogo naucnih emisija i teorija i tvrdi da Bog postoji... i na drugoj strani da stoji covjek koji je samo slusao naucna ubjedjenja i teorije i tvrdi da Bog ne postoji... ja bih radije vjerovao ovome koji poznaje i jedno i drugo.


Tol'ko stvari se moze raditi ustima... zasto ih trositi na pricanje?








592
poruka na forumu
208 1412



post # 21 | 2013-05-11 , 11:11 PM

Pa pazi LoveDoctor sve o religiji nemožeš pročitati jer dosta nije dostupno javnosti objavljeno, poznato ili zaboravljeno a dosta ima i iskrivljenih činjenica. Neznam ja sam pročito ove važnije i kad pogledam priče iz Tore-e, Biblije i kurana vidim nojevu priču i barku malo drugačije prepričanu al vodi poreklo iz vedskih spisa sa tibeta a i ona kozna odakle. Čito sam mitologiju i religiju severnih mnogobožačkih religija i vido neke priče koje iste kao u hinduizmu. Meni su te knjige interesantne za čitanje al kako duže čitam sve mi se čini da čitam jedno isto al drugačije interpletirano. Naučne emisije su nešto drugo i serije oko religije više ja verujem knjigi. Religija je tako osmišljena da bude dvosmislena i nejasna nema osnovane činjenice te zbog toga svako je može tumačiti onako kako mu odgovara vernik ili ateista. Suština je samo jasna da dokaz da bog postoji nema niko čovek, verski radnik ili ateista. Vernici će reći postoji jer crkva tako kaže i ja verujem da postoji, i ovi ateisti il naučnici sa TV greše dokazuju da nešto nepostoji . To ti je isto ko kad bi ti dokazivo da porše u tvojoj garaži nepostoji nekom a znaš da ga nikad nisi tamo imo :D
Neg da se vratim na knjige :p ja živim blizu bivše izdavačke kuće i fabrike za bivše ex-ju prostore dečije novine i čitam ceo život al kako duže čitam vere više nemam u religiju prosto ako verujem knjigama i ljudima koji pišu da bog postoji vidim da postoji onako kako njima odgovara jedna priča koja nastala verovatno oko vatre u kamenom dobu koja se pomalo prepričava i kiti da bi nekom odgovarala. Neko će reći ma sve to isto jer bog je jedan, al opet nemože reći de je, već veruje da je u nama oko nas iza brda i slično. Tužno jeste za religiju al je činjenica da nemogu dokazati da bog postoji već da veruju samo da postoji i to je sve. A dokazivanje da nešto nepostoji makar tvoj ferari koji nikad nisi kupio i znaš da ga nema je gubljenje vremena i čista koska koja verujem da je podstaknuta religijom :)


Poruku je menjao/la Heaven - Subota, 2013-05-11, 11:19 PM








232
poruka na forumu
1329 2114



post # 22 | 2015-06-19 , 6:02 AM

Quote Admin ()
Zasto verujete u boga?


Vera se prosledi s kolena na koleno,to dodje nesto kao vaspitivanje i urodjenje nekih zivotnih stvari,ciljeva,ponasanja,proslijedjeno od roditelja,staratelja koga vec...

Quote Admin ()
Zasto ste bas odabrali hriscansku ili neku drugu veru? Da li je to zato sto ste rodjeni u Srbiji, Bosni itd, ako je tako, da li shvatate da je to nesto sto vam je nametnuto da verujete? Ako vam sopstvena nacionalnost namece stavove i verovanja da li vidite sebe kao lakoumne osobe?


Rodjen sam u pravoslavnoj veroispovesti,i tokom svog odrastanja,zivljenja,smatram da se svakom desava da postavi to pitanje sebi,i kao takvo pitanje,potrazis odgovore... Ucis, (s tim sto je danas sa ovolikom kolicinom dostupnih informacija zaista izuzetno lakse doci do odgovora),i u svom zrelom dobu jasno mozes da odaberes put kojim ces ici,vjerovati ili ne vjerovati,to je Bogom dana slobodna volja ... I da ti odgovorim,ako ti je nametnuto,ne mora da znaci da to moras zadrzati kada postanes nezavisna licnost i osoba,kompletna... To je jednostavno tvoja odluka na kraju?

Quote Admin ()
Ako to nije slucaj. Zasto smatrate hriscanstvo kao istinu, a druge vere ne, kad su sve religije radjene po istom sablonu, samo se neke varijacije ralikuju.


Smatram hriscanstvo,pravoslavlje kao istinu,sa svojim znanjem drugih vjera,citanjem i proucavanjem istih. . . Oko te tvrdnje da su sve religije radjene na isti sablon,ima tu istine,ali sustinski i nije tako... Ali dalje o tome ne bih pisao jer se neko moze naci uvredjenim,povredjenim,i pocela bi da se siri neka negativa skroz tako da cu zanemariti taj deo...

Quote Admin ()
Zasto uopste postoje vise vere, ako je jedino hriscanstvo, islam, budizam istina ( zavisi koja je za vas prava ). Da li vam tu nesto nije sumnjivo? Sve religije imaju iste osnove za verovanje (nikakve).


Molim te,osnove postoje za svaku religiju,ako te nekad zanima pogledaj malo dublje i istrazi to malo bolje i videces i sam ,na osnovu klipa,dva,tri ne mozes da donosis tako grube predpostavke o necemu jako kompleksnom .... Zaista verujes da si mehanizam koji je predvidjen za jedan zivotni vek,sve sto te cini bicem,da jednostavno nestane onog dana kada taj mehanizam prestane da radi?

Quote Admin ()
Da ste rodjeni na drugoj geo lokaciji i naciji da li bi za vas onda druga vera bila prava?


Kao sto ti rekoh na pocetku,na kraju se svede da je tvoj licni izbor hoces ili neces verovati u nesto,ok ona ti je usadjena na pocetku,ali smatram da svaki covjek mora da se zapita u sta zapravo veruje i zbog cega i da ce posvetiti neki deo sebe da sazna to... To ti je primjer ljudi koji menjaju veru,koji odabiraju da ne veruju vise i ljude koji zaista veruju u to... (fanaticka vjerovanja i cinove vjere necu da komentarisem)

Postujem to sto neko ne veruje u nesto,i ocekujem da taj neko postuje moje vjerovanje...

to je isto kao sto ima ljudi koji veruju u vanzemaljce,dokaza ima i nema za tako nesto,potvrdjenih konkretnih nema jos uvek,ima samo naznake,ali oni biraju da veruju u to... Darvinova teorija,ljudi veruju da smo postali od jednoceliskog organizma,nema dokaza,predpotsavke pa opet veruju u to ;)


Poruku je menjao/la Incredible - Petak, 2015-06-19, 6:16 AM


"A ja, ja sam sve ono sto nikad ne biste ni predpostavili.
I nisam, ama bas nista od onog sto bi se moglo reci o meni na prvi pogled"

Acta non Verba





  Muhy

Federacija Bosne i Hercegovine, USK
485
poruka na forumu
410 2331



post # 23 | 2016-01-01 , 9:01 PM

Reč ateizam u prevodu znači bezbožnost. Znaci vrsta ne verske ideologije koja negira postojanje svih božanstava od politeizma, pa do Boga samog tj. monoteizma. Prvi put se koristio u kasnom 18 stoljeću negirajući postojanje bilo kakvog božanstva :)


.....








2
poruka na forumu
0 0



post # 24 | 2016-07-20 , 3:23 PM

Ateizam u doslovnom prevodu znaci odsustvo boga/bozanstava i to je to,a-odricni prefiks a grcki teos-bez boga,i to je to.Sto se tice ogranicenosti,mislim da se ogranicenost ogleda kod onog koji tvrdi `samo je moje istinito i pravo` bez proucavanja i edukovanja o drugom.Mi i jesmo ateisti jer smo proucili vise religija,iscitali razna stiva.
Sto se tice Pingvina
Quote
Једна ствар је рећи да још нисам уверен да Бог постоји а друга је критиковати хришћанску "верзију" Бога
Tu jesi u pravu da su to potpuno dve razlicite stvari jer verovatno mislis na pasivne ateiste koji cesto vise stete od samih religija.Antiteizam je aktivno suprostavljanje teizmu,i stoga kritikuje se svaki.
Quote
У већи случајева лакше ми је причати са паганима и сатанистима него са атеистима.
Naravno da ti je lakse,jer ces sa njima ipak imati neke dodirljive tacke,dok sa ateistima neces.


Poruku je menjao/la NibirU - Sreda, 2016-07-20, 3:38 PM








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 25 | 2016-07-25 , 6:37 PM

Vjerujem u Boga jer mislim da stvarno nesto postoji sto je iznad nas.Nisam bas neki zaludjenik ili pretjerani vjernik ali vjerujem uglavnom a postujem tudje.Svako ima to pravo i slobodu da vjeruje u sta hoce.Ne slazem se sa ateizmom ali kao sto sam rekla svako ima pravo da vjeruje ili ne vjeruje.


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








10
poruka na forumu
10 132



post # 26 | 2016-08-07 , 2:01 AM

Vise preferiram Agnosticizam bocka brows
Ateizam-samo kazes rijec i stampedo "religioznih" se sjuri na tebe
Agnosticizam...dok nadju u Vujakliji il jos gore Vukajliji...imas vremena da umaknes brows2 brows2 ccc


"Black is such a happy color"





  usama



2
poruka na forumu
0 0



post # 27 | 2017-07-21 , 2:04 AM

Za vrijeme jedne diskusije rečeno mi je:“Ti nisi slobodan.”“Zašto?” – upitao sam.“Da li vjeruješ u postojanje Boga?” – rekao je on.“Da, vjerujem.”“Da li postiš i da li se moliš Bogu?”“Da.”“Pa, onda ti nisi slobodan.”Nakon toga sam ja njega upitao: “Kako možeš da kažeš da ja ne razmišljam slobodno?”“Zato što vjeruješ u besmislice koje uopšte ne postoje“, rekao mi je on.
“A ti? U šta ti vjeruješ? Šta ti misliš ko je stvorio univerzum i život?” – upitao sam ga.“Priroda!”“Ali šta je to priroda?”“To je neograničena tajna sila čije se manifestacije mogu doživjeti organima čula”, odgovorio je on.Na to sam mu rekao: “Razumio sam tvoj odgovor kao nešto čime me želiš spriječiti da vjerujem u nepoznatu silu jer želiš da vjerujem u neku drugu, isto tako nepoznatu silu.  Ali, pitanje je:  Zašto bi se ja odrekao moga Boga zbog nekog drugog, isto tako nepoznatog, ali lažnog boga, naročito kad sam u Njemu pronašao mir, spokojstvo i udobnost, dok tvoj lažni bog priroda ne odgovara na moje molitve niti mi pruža udobnost?”Ovo je ukratko slučaj modernista (“slobodoumnih ljudi“) koji vole da pričaju o slobodi mišljenja.  Za njih je sloboda mišljenja sinonim za slobodu odricanja od Jednog Boga.  Međutim, ovo nije sloboda mišljenja već sloboda ateizma.  Pitanje je: Da li su sloboda mišljenja i ateizam jedna te ista stvar, i da li je ateizam stvaran i neophodan preduslov za slobodu mišljenja? Zavedeni historijom evropskog liberalizma, oni zanemaruju činjenicu da, ako su određene okolnosti nametnule širenje ateizma u Evropi, to ne znači da bi se ista stvar trebala desiti svuda u svijetu.Nema sumnje da je imidž hrišćanstva, predstavljen srednjovjekovnom evropskom crkvom koja je suzbijala nauku, mučila naučnike i širila laži o Božijem govoru, otjeralo slobodoumne ljude u ateizam. Intelektualci Evrope su morali da biraju između dva nepomirljiva stava: prirodno vjerovanje u Boga ili vjerovanje u teorijske i praktične naučne činjenice.Evropski intelektualci su u prirodi pronašli djelomično sklonište od te dileme.  Dakle, rekli su crkvi: „Ne treba nam vaš bog u čije ime ste nas porobili, nametnuli nam ogromne zahtijeve i podvrgli nas tiranskoj diktaturi i praznovjerju. Vjerovanjem u vašeg boga, mi bi smo vodili asketski život pustinjaka i samotnjaka. Stoga, mi odbijamo da izvršimo vaša naređenja. Mi ćemo, dakle, imati novog boga koji posjeduje većinu kvaliteta vašeg boga, ali koji nema crkvu da nas podjarmljuje, niti da nam nameće bilo kakve moralne, intelektualne ili materijalističke obaveze, kao što to vaš bog čini.“U islamu ne postoji ni jedna jedina stvar koja bi intelektualce otjerala u ateizam. Tu nema dilema koje dovode naše mišljenje u nedoumicu. Postoji samo jedan Bog! On je stvorio sva bića, i svi ćemo se vratiti Njemu. Ovo je jasan i jednostavan koncept u koji će i naturalisti (prirodnjaci) i ateisti teško moći da posumnjaju.






ССД
43
poruka na forumu
80 1330



post # 28 | 2017-11-13 , 0:24 AM

Клинци, само да вам кажем да је ово врло озбиљна тема и да се не спрдате сос њојзи!
Ниједан ...ИЗАМ не ваља!





  buuuu



16
poruka na forumu
15 141



post # 29 | 2017-12-14 , 1:55 AM

Osobno sam bio napustio vjeru. poslije sam došao u situaciju da sam počeo propitivat prirodu stvarnosti i imao sam sreću da sam upoznao Boga osobno. Tako da znam kako je bit na obje strane i razumijem ljude koji ne znaju a moraju zauzet neki stav. vjera je samo prvi korak u odnosu s Bogom. Znači moraš vjerovat da bi poduzeo nešto oko toga i konačno realizirao da ti se Bog otkrije da stekneš znanje o Bogu i čovjeku. Bit ateist znači ne poduzimat ništa. ateist i vjernik vjeruju da nema, odnosno da ima Boga. Osobno preporučujem treću opciju, UVJERI SE SAM. Ali ipak korak na tom putu je trunčica vjere. ŠTETA JE DRŽAT STAV DA NEMA BOGA NA OSNOVU PONUĐENIH DEZINFORMACIJA KAD MOŽEŠ PROVJERIT, NOŠTA NE KOŠTA. :)


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Ateizam (Sta mislite o tome?)
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]