• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Biti Velikodusan ili Egoista
Biti Velikodusan ili Egoista






10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 1 | 2016-02-26 , 1:24 PM

Uglavnom su nas sve učili da treba da pomažemo drugima, da se trudimo oko svih, da budemo nesebični. Grdili su nas na prve znake sebičluka, govorili nam da ono što imamo treba da podelimo sa bratom, sestrom, drugaricom, da ne čekamo da nas zamole za pomoć, već da sami pritrčimo kad vidimo da nekom nešto treba... S druge strane, ima slučajeva kada se "polomimo" da pomognemo, a ljudi ne umeju ni "hvala" da kažu, o nekom pomaganju nama da i ne govorimo. Premda smo makar negde načuli da bi trebalo pomagati zato što to želimo, a ne zato što očekujemo nagradu, ipak se glupo osećamo ako se onaj kome smo pomogli ne potrudi čak ni da pokaže da mu je ta pomoć nešto značila. Upitamo se: čemu sve to?
Na osnovu ovoga zelim da vas pitam...da li i koliko pomazete drugima....da li ste dobrica/velikodusna...egoista ili pripadate zlatnoj sredini....???







  Byk



64
poruka na forumu
16 103



post # 2 | 2016-02-26 , 1:57 PM

Pa ja ako mogu, normalno da cu pomoci. Ne zato sto trazim "hvala" ili da mi se uzvrati, jednostavno se ja bolje osecam. Jednom sam video nekog pijanca, lezi pored trotoara u snegu. Pogigao sam ga i nosio 2 bloka do kuce. Nisam ga nikad video posle toga, nisam mu ni ulazio u kucu, porodica izasla i ja ga predao njima. Nisam ni sebican, volim da delim, cesto dajem zadnje nekome pa i ono sto meni treba ili sam trazio dugo vremena. Eto, prvi post u temi :D






Serbia
56
poruka na forumu
0 20



post # 3 | 2016-02-26 , 4:01 PM

Ja se trudim uvek svima da pomognem u okviru svojih mogucnosti, ali u poslednje vreme mi se smucilo da pomazem, jer su ljudi postali (ili su oduvek bili) nezahvalni, i bez iskazivanja zahvalnosti, kao da je sav moj trud bio za dzabe...Onda se ja osecam lose, kao da sam nesto pogresno uradio...






BMW FREAK
835
poruka na forumu
458 1859



post # 4 | 2016-02-26 , 4:55 PM

Ja sam prije pomagao svima i sakom i kapom, sada sam to svukao samo na najbolje prijatelje i rodbinu, iako nekad mi i rodbina bude preko glave ali eto radi krvnih veza ne mogu da zaobidjem, pomazemo medjusobno.
Imao sam situaciju prije oko godinu dana, imam rodjaka koji apsolutno covjek nijednog jedinog papira nije imao da postoji a ima godina kao i ja, roditelji zapustili sve, skola uvijek stela bila, zamislite 20 godina imati nemati rodnog lista :D Puko mi film slusajuci njegove kako bice, konsultovao se sa par ljudi koji rade kod nas u CIPS-u, koji se bave vadjenjem dokumenata, kakva bi bila procedura, fino ga strpao u kola, pravac mjesto rodjenja i vadjenje, vozali su nas, platio sam sve, ali nije mi zao, sad moze zivjeti ko normalan covjek, izaci iz zemlje, otici negdje, ne bojati se i biti u strahu da ga policija zaustavi a on ni dokumenta da nema, zahvalan je nekad mu dodje i suzu da pusti, pronasao i posao i radi cak se i nudio da mi vrati novac, gorivo za placanje svih ostalih stvari, sto sam odbio, jer me to ne interesuje.

A da desavalo se i da ljudi ne znaju biti zahvalni, pomagao sam i ja strancima potpunim, bilo je situacija gdje sam pomogao jednom poznaniku, bio je zaduzen da organizuje kod nas basket 3x3, medjutim trebao mu je veliki kombi jer kedija kojeg je imao nije bio dovoljno velik za neke stvari, ja se ponudim uzmem od rodjaka koji zaradjuje od tog kombija da mi da na par dana da sredimo sve, pomognem mu, on od toga znaci placen da uradi ja nista trazio nisam, reko mi hvala na fejsu :D a kad ga sretnem, uoci me i gleda tamo neke zgrade, okrece glavu, strasno.




Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Biti Velikodusan ili Egoista
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]