• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Osamostaljivanje
Osamostaljivanje






2137
poruka na forumu
904 4467



post # 1 | 2012-03-08 , 7:54 PM

U osamostaljivanju mladih, Srbija daleko zaostaje za Evropom. Svaki drugi mladi čovek živi sa roditeljima. Psiholozi kažu da život bez sopstvenog doma koči mentalni razvoj mladog čoveka i prouzrokuje nezadovoljstvo.

U svetu je donekle normalno da mladi nakon punoletstva napustaju svoje domove i zapocinju samostalni zivot, dok je kod nas to redak slucaj. Cak se desava i da zivi vise generacija pod istim krovom.

Kakav vi stav imate po tom pitanju? Da li ste se osamostalili? Da li planirate?

Added (2012-03-08, 5:54 PM)
---------------------------------------------
Zivela sam 4 godine odvojena od roditelja tokom studiranja, s tim da sam ih redovno posecivala, jer moja mama je dosta vezana za mene i sestru i ona ne moze da zamisli da nas ne vidi duzi period :) prilike su bile takve da sam bila u mogucnosti da ih cesto posecujem. Svakako da je jedna dobra lekcija, naucis da se staras o sebi, da sam donosis odluke, da cenis neke stvari. A i imas svoju slobodu...
Samo sto je danas tesko odvojiti se od roditelja zbog finansijskih prilika...

Quote (Anchy88)
Cak se desava i da zivi vise generacija pod istim krovom.

Mnogo je tesko uklopiti razlicite poglede na svet, s obzirom da ljudi sto su stariji, sve su tezi i za saradnju, za kompromise, ne mozes ni razgovaati sa njima..ne razumeju danasnje vreme, sto je donekle i normalno, tako da jesam za to da bracni parovi ako su u mogucnosti, zapocnu samostalan zivot....

Verujem da su svi roditelji, ma koliko da im je tesko, ponosni na svoju decu koja su se osamostalila i krenula svojim putem.


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 2 | 2012-03-11 , 9:26 PM

Ja sam se odlucila za studiranje u svom gradu tako da nisam isla nigde od roditelja ali recimo da sam se mlada udala, sa 21 godinu, i ne mogu reci preko noci, ali kroz godinu dana sam odrasla. Naucila sam sve.
I najlepse je biti bez roditeljskog nadzora, jer jedino i samo tako naucices centi sebe, svoj novac, i svoje vreme.

Smatram, da danasnji roditelji mnogo grese kada svoju decu dobronamerno sputavaju, jer su misljenja: Nece se moje dete snaci! I samim tim svoje dete etiketiraju da je nesposobno, umesto da mu daju vetar u ledja.

Istina jeste, finansije su danas katastrasne, i to je jedan od osnova za dobar zivot. Ali ako si staticna osoba, i ako ne njuskas svakodnevno po gradu za neki posao, pa nece ti niko ni doci na noge da te zaposli.

Moji roditelji su oduvek ziveli sami bez roditelja, i naucili su me da je bolje i u garsonjeri iznajmljenoj nego da zivim u zajednici, tako smo i otopocela zivot. Nema nista gore nego kad je vise generacija u kuci, pa tu dolazi cesto do sukoba misljenja. A vecite svadje i do ne pricanja medjusobnog. A sto nam to treba?
Ali gde ima volje ima i rezultata.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








335
poruka na forumu
29 72



post # 3 | 2012-03-22 , 9:37 PM

Jedva cekam taj trenutak da se osamostalim, jer nema lepseg osecaja od osecaja slobode i nezavisnosti, koji upravo pruza osamostaljivanje.

Kad se samo setim svog studentskog zivota... :( Idem iz stana kad hocu, dodjem kad hocu, radim sta hocu...

Nisam ja neka osoba koja upraznjava orgije, bavi se kriminalnim radnjama i sl. pa mi smeta necije prisustvo, vec sam osoba kojoj smeta: necije zaglavljivanje u kupatilu, nalazenje tudjih vlasi/dlaka u istom, raspremanje za drugima, hrkanje (za mene je to oblik porodicnog nasilja) :D Takodje mrzim pitanja (roditelja) tipa: "Gde ides?", "Zasto?", "Sa kim?", "Do kada...?", "Ko su oni?", "Je l' bas moras to da obuces?", "Obuci se toplo?", "Kad ces da izadjes iz kupatila?" itd.


I may be bad, but I'm perfectly good at it! :)
P.S. Ja sam samo mali zbir onoga sto mi se pre dogodilo.





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 4 | 2012-03-25 , 9:30 PM

Bobby88, videces, nema nista lepse od toga da budes samostalan.
Onda ti je samo potrebna organizacija i dobar posao, cisto da pokrijes troskve.

Totalno je drugacije. Raspolazes danom kako tebi pase.

Ja bih preporucila svima osamostaljivanje jer to te i ucini covekom.

Jer nisi svoj covek, sve dok roditelji imaju udio u tvojim zivotnim odlukama :)


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








478
poruka na forumu
107 311



post # 5 | 2012-04-20 , 4:13 PM

Odselila sam od roditelja s 23 godine (iz nekih razloga...) i bas mi je lijepo :p
Volim ih naravno ali nikad se nebih vratila.
Ovako radim sta zelim, kako zelim i kad zelim. Kako napravim tako imam.
Imam svoj "mir".
:)


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo





  Sanja



968
poruka na forumu
333 2389



post # 6 | 2012-04-25 , 3:16 PM

Leksi, slazem se :)


"Ne budi nesrecan što u ovome svetu niko ne zna za tebe. Zašto,misliš da si toliko važan da bi te trebali poznavati? Kada budeš zaista tako važan, a da i ne misliš o tome, oni će znati za tebe.








95
poruka na forumu
28 222



post # 7 | 2012-05-10 , 11:43 PM

...pozeljno, mozda i neophodno, ali danas pretezno misaona imenica!

Od devetnaeste sam samostalna, mada nikada finansijski apsolutno.

Radim dva posla, pa ne stizem... strasno!


Grešila sam mnogo, ljubili me svici, na zabranjeno voće po mesečini se pela.
Grešiću još više to na mene liči, svoje grehe ne dam- sa njima sam cela!








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 8 | 2012-12-23 , 4:44 PM

U Srbiji za vecinu mladih misaona imenica jer biti samostalan znaci sam brinuti o svojim finansijama i celom zivotu.


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"








718
poruka na forumu
55 286



post # 9 | 2012-12-23 , 5:12 PM

(Leksi)
videces, nema nista lepse od toga da budes samostalan.
Onda ti je samo potrebna organizacija i dobar posao, cisto da pokrijes troskve.

Totalno je drugacije. Raspolazes danom kako tebi pase.

Ja bih preporucila svima osamostaljivanje jer to te i ucini covekom.

Jer nisi svoj covek, sve dok roditelji imaju udio u tvojim zivotnim odlukama :)

potpisujem!!!

odrasti, prestani se kriti iza mame i tate, nece te oni stititi doveka, a onda ....
odrasti covece, da si trebao da budes pod maminim patronatom nikada ne bi izasao iz nje ......
rodjeni smo da budemo jedinke za sebe, i evoluiramo kada se osamostaljujemo.


dovoljno star da ne zameram, dovoljno mlad da ne zaboravljam








421
poruka na forumu
65 124



post # 10 | 2012-12-23 , 6:14 PM

(Morena)
Da li ste se osamostalili? Da li planirate?

Mislim ko ne planira?! Samo osobe koje se plase odvajanja od mamine suknje. Svi bi voleli da se osamostale.
(Morena)
Zivela sam 4 godine odvojena od roditelja tokom studiranja

Ja sam bio odvojen deset godina jer sam i srednju i fakultet pohadjao u drugom gradu tako da sam naucio vesto da se snalazim.
(Morena)
tako da jesam za to da bracni parovi ako su u mogucnosti, zapocnu samostalan zivot...

Pa obicno je situacija da bracni par prvo napravi dete pa posle razmislja kako ce da obezbede i njemu i sebi normalan zivot. Mnogima je tamo nesto brze od pameti (ako je uopste imaju).
(Leksi)
Ali ako si staticna osoba, i ako ne njuskas svakodnevno po gradu za neki posao, pa nece ti niko ni doci na noge da te zaposli.

Bas to!

Kada sam se vratio sa studiranja, pre dve godine, odmah sam nasao posao, kakav-takav. I dok sam studirao, radio sam sve i svasta tako da sam minimizirao troskove svojim roditeljima za skolovanje. Imam svoj dinar i sam finansiram sebe a jos i ucestvujem i za ukupan kucni budzet posto trenutno zivim pod istim krovom sa roditeljima ali daleko od toga da zavisim od njih jer im ni u kom smislu nisam na grbaci.
Na prolece dobijam stan a oni odlaze da zive u drugoj kuci. Lep je osecaj kada imas svoju slobodu ali je takodje ruzan osecaj kada sam uzivas u njoj jer to vise nije uzivanje. Brzo dosadi.
Zato, po meni, jedini smisao osamostaljivanja je nalazenje lepse polovine i stvaranje nove zajednice (nije neophodno) ili neki veci sukob ili mali prostor...
Elem, najbolje bi bilo da svako ima svoj krov nad glavom i da svi imaju sve sto pozele i da svako stvori porodicu i bude zdrav i da ima para ali zivimo u takvom svetu koji je daleko daleko od savrsenstva a mi ljudi cinimo tu razdaljinu jos vecom svojim postupcima.


Poruku je menjao/la Deluxe - Ponedeljak, 2012-12-24, 10:46 AM








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 11 | 2013-01-10 , 9:22 PM

Po meni smisao osamostaljivanja je to da zivis sam kako zelis i da niko ne sme ni da pomisli da ti popuje zbog toga jer sam brines o sebi.


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Osamostaljivanje
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]