• Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Narkomanija (Bolest zavisnosti)
Narkomanija






335
poruka na forumu
29 72



post # 1 | 2012-03-23 , 0:35 AM

Ova pojava je u nasem drustvu bas uzela maha. Cini mi se da u nekim slucajevima je i stvar prestiza. U svakom slucaju, predstavlja veliki problem, kako za uzivaoca psihoaktivnih supstanci, tako i za njegovo uze, pa i sire socijalno okruzenje, pa na kraju i za drustvo u celini.

Narkomanija je bolest zavisnosti i treba je tretirati kao takvu, mada se ne vode bas svi tom mantrom.

Da li je po vama osoba koja uziva opojne droge sama odgovorna za svoju bolest ili je tu ipak odgovorno neko "trece" lice? Da li mozda poznajete nekog? Da li oni u taj svet ulaze iz "neznanja"? Da li je to samo njihov privremeni beg iz surove realnosti, koji u vecini slucajeva uzima svoj danak?

Kazu: "Dala baba dinar da udje u kolo, a 5 da izadje." Mislim da je to bas slucaj kada je narkomanija u pitanju...


I may be bad, but I'm perfectly good at it! :)
P.S. Ja sam samo mali zbir onoga sto mi se pre dogodilo.





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 2 | 2012-03-25 , 9:22 PM

Quote (Bobby88)
Da li je po vama osoba koja uziva opojne droge sama odgovorna za svoju bolest ili je tu ipak odgovorno neko "trece" lice? Da li mozda poznajete nekog? Da li oni u taj svet ulaze iz "neznanja"? Da li je to samo njihov privremeni beg iz surove realnosti, koji u vecini slucajeva uzima svoj danak?


Recu svoj slucaj.
Ja sam marihuanu pocela da uzimam sama, niko me nije naterao, i to je trajalo svega pet sest dana, onda sam sela sa ocem i rekla sta sam uradila, prvo mi je rekao:
Aleksandra, glupaco jedna kako si to mogla da radis. Na svu tvoju ludost to ti ne treba.
A kad sam mu rekla da to necu vise da uradim rekao je: E sad mi dodje da ti kupim jos jedno dve tri sibice, jer pozitivno utice na tvoj mozak.
Reakciju majke ne zelim da iznosim, suvise je stresan :) Pa da vas ne uplasim :)

A vec kod moje drugarice, nije takav slucaj.
Njoj su roditelji branili da dise, pa je tako upala u lose drustvo i pocela od maruhuane da je i dan danas na heroinu, kako sam cula, odveli su je u Hrvatsku u neku komunu da se leci, ali ne verujem.

Nekad je krivo drustvo. Jer ako oni igraju basket, zasto ja da sedim, tako svako dete razmilja. Zeli da bude prihvaceno od strane drustva. A to je najgore. I treba s detetom sesti i reci mu da je rodjeno jedinstveno, i da tako mora da bude, da ne zivi za ideale, nego da nekome bude ideal, kako su i moii sa mnom.

Isto tako, smatram, da roditelji nedovoljno pricaju sa decom o tome.
Majka je moja skepticna mnogo. Najvise se toga plasila.
Cak nam je pre 10 godina kupila knjigu Mi deca sa stanice Zoo i morali smo da je citamo vise puta, kako bi nam doslo do mozga sta droga moze da uradi mladom coveku, i koliko moze da ga upropasti.
I uvek nas je edukovala o tome. Valjda zato sto se ceo zivot bavila sportom, i zna koliko je njenih sporitsta zavrsilo svoju karijeru drogiranjem.
A opet ja sam ponosna na nju, jer dok je radila kao trener rukometne ekipe zenske, mnoge devojke sa ulice je uzela da trenira, samo kako bi ih makela od tog zla, i uspela je.

Znaci, sa decom mora se razgovarati sto vise o tome, jer kao sto si i rekao narkomanija je pored prostitucije uzela najveci danak. A to se moze suzbiti, samo edukaicjom, neka mladez bude osvestena.
Ali za sve su krivi roditelji, jer oni su ti koji moraju biti 24h uz svoje dete. Da ih se dete ne plasi, da imaju odnos takav da se ne boje nista reci. Kao sto se ja ne bojim reci svojima bilo sta. Mozda ce burno reagovati, ali bas me briga, to je za moje dobro.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 3 | 2012-12-04 , 12:51 PM

Ima dosta narkomana jer je to na zalost onima koji rasturaju drogu jako profitabilno.
Kad udjes-nema izlaska.
Ima izuzetaka koji potvrdjuju to nepisano pravilo a i oni ceo zivot moraju da se kontrolisu.
Ima raznih razloga za pocetak drogiranja,a najtuznije je kada decu bogatih roditelja dileri navuku i naprave od njih zive leseve.
Na pocetku droga kazu ima divan efekat i sve je lepo a posle dodje pakao.
Na pocetku je beg iz stvarnosti ili znatizelja a posle je nemogucnost funkcionisanja bez droge.
Ima par primera za koje znam,navescu dva brata rodjena.
Jedan je bio u srednjoj skoli sportista,lep momak,devojcice su ga obozavale,imao kola,ludele za njim i onda su dileri navukli njega na drogu jer ima imucne roditelje(princip-kad zelis da naskodis,unisti dete).
Lecili su ga gde god su mogli,silne pare dali ali nista on je kost i koza,psihicki otisao u aut.
Videla sam ga sa majkom kad je bio da da krv-neartikulisano se svadja sa njom,agresivan je verbalno.
Ima zenu koja se udala za njega jer ima stan,jer njegovi daju pare a njeno je da ga pazi i to joj odgovara.
Imaju dete koje nadam se da ce ostati zivo i zdravo.
Drugi brat,zivi sa roditeljima (ima on gde ali ne moze sam) zivcan je,nervozan,ne zna sta ce od sebe,cisti,kada vidis taj pogled to je jezivo.
Oboica nisu agresivni sto je jedino dobro.
Majka im seceras,koristi insulin i loseg je zdravlja.
Otac vodi posao,ide na pecanje,pokusava da ostane ok. da im pomogne ali smrsao je mnogo od stresa.
Razorena porodica zbog droge.


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"





  Maree



169
poruka na forumu
14 35



post # 4 | 2012-12-23 , 2:54 AM

@Leksi
Sto se tice toga marihuana nije droga, to je obicna biljka kao kada bi konzumirao neku drugu biljku tipa lalu lupam x) Samo sto ima to dejstvo na ljudski mozak, elem sto se tice toga ja sam mlad jos uvek imam 16 i po godina znam kakvo je stanje sa mojim vrsnjacima mnogo je toga ali kada pricas sa starijim osobama svi kazu da je to jedna faza detinjstva i zivota sve u svemu, krenuce i zavrsice se brzo jer brzo shvatis da imas i druge obaveze i da je zivot kratak da bi se zezao sa tim stvarima :D


Poruku je menjao/la Maree - Nedelja, 2012-12-23, 2:54 AM


Pametan covek moze da se razocara samo u sebe.
Da je zivot lep nebi se rodili placuci.
Ja sam lepak za lepotice, tema za hejtere (:








305
poruka na forumu
403 1340



post # 5 | 2012-12-23 , 3:07 AM

SAmo kukavice koje se boje zivota i tripuju da je to nesto kao lafo sto ce ih otarasiti problema ogrizaju u tim drogama,licno znam par momaka koji su strasno bili dobri momci a sada su usli u taj svet poroka i mnogo ujebana stvar...ali kazem,bavite se sportom,ne predajte se narkoticima,ne probavajte da bi se dokazali u drustvu,jer ako ti je drustvo ok ono nece od tebe zahtevati dokazivanje...ali naravno ima likova koji to rade zato sto misle da su cool i da je to neki lik ako se uradi pa tripuje da je BOG Steta,najvise takvi najbrze odu jbg...kao sto kaze,cudni su putevi Gospodnji :)


Uvek u zivotu postoji neko ko je malo losiji od tebe a uveren da je malo bolji i tada nastaju sve nevolje ! ! !








53
poruka na forumu
40 264



post # 6 | 2013-06-03 , 8:33 AM

dobro naveli ste KAKVI su ljudi koji koriste ,,neka"sredstva da su ovakvi,onakvi svako ima svoj razlog verujte da nisu svi narkomani dno danasnjeg drustva i da ih ne treba eutanazovati...ljudi 90-ih je ludnica bila u mom gradu koji je manji od jedne BG opstine dilera je bilo na svakom cosku u osn.skoli,u parku i td...ne butno ono sto me je navelo da pisem na ovu temu je to sto znam ljude koji su na dopu bili vise od pola svog zivota i---prestali,kako tako ali su se vratili iole normalnom zivotu ali su totalno diskriminisani,skorojevici bogatasi koji srze vecinu grada ne zele ljudima dati priliku da rade i normalno placaju racune,jednom recju dzaba sam ja ok kada mi drustvo u ovoj zemlji ne dozvoljava da pokazem i dokazem da mogu biti uzoran gradjanin a ne moze se svako preseliti u neki dr grad ili jos bolje drzavu!!!

Added (2013-06-03, 7:33 AM)
---------------------------------------------
ne treba ljude etiketirati









1203
poruka na forumu
58 815



post # 7 | 2013-06-05 , 2:35 PM

Ako oni misle da je to dobro za njih izvolte ;;)








592
poruka na forumu
208 1412



post # 8 | 2013-06-13 , 10:10 PM

Pa ako je svuda bolest zavisnosti i u medicini, kod nas nemože biti bolest nezavisnosti xd
Šta sad tera pojedinačni slučaj u to pitanje je jer može biti svašta i mnogo faktora. Moja keva pokojna nazivala starog narkomanom jer puši cigare :D I to ima neka podela od alkosa, ovih što puše marikuanu i oni teških što se bodu u venu :)








3907
poruka na forumu
677 4248



post # 9 | 2013-06-14 , 1:30 AM

Leksi roditelji koji su 24 sata uz dete prave od deteta bolesnika mentalnog koji nije sposoban za zivot bez roditelja.
Dete koje zna da 24h moze da se osloni na podrsku roditelja je poput Jetija-svi su culi da postoji,niko ne zna gde.
Roditelji bi trebali da budu tu da objasne deci zasto ne treba da se drogiraju jer kod direktnih zabrana proradi kontra-efekat i iz inata to urade.
Nema 'lakih' i 'teskih' droga,ne znam ko vas laze da to postoji jer taj laze prvo sebe a onda sve ostale koji se tese da nisu narkomani ako mesaju tablete i alkohol,puse marihuanu,piju caj od maka itd. tako umirujuci savest.
Droga je droga,svaki konzument je narkoman.


"Ee pa pomoli se Bogu .. da ti da mir.. i da ti pokaze pravi put.. kreni dalje u zivotu s glavom gore .. i bit ce sve oke ! nemoj imati crne misli ne krvi sebe za nista.. ja verujem u tebe !"








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 10 | 2017-04-23 , 10:15 PM

Kriviti drugog cu samo u onom slucaju ako mi neko nesto podvali.

Znaci poslije zavrsim u BolnicU i otkriju konzumirala sam drogu e tad krivim nekog ali pitanje je znam li koga.

Neznam da li uopste umem prokomentarisati ovu temu jer smatram mozemo svi pametovati ali iskreno ce ili moze reci samo onaj koji je bio u tom svetu.








Massachusetts, Boston
220
poruka na forumu
93 624



post # 11 | 2017-04-24 , 10:15 PM

Daj bre ljudi izbrisite ove komentare, nemoj te se dzabe brukati.
Sve sto pisete ovde, nisu stvari koje ste vi videli svojim ocima, nego ste culi od nekih doktora ili preko interneta...
Ja vise ne znam koju sam drogu probao i sta je sve to proslo kroz moje telo. A i dalje sam ziv i zdrav i nisam navucen. 
Tako da, ljudi kad budete imali uzivo susret sa ovim stvarima, onda nesto pricajte.


Pozelite mi srecu.








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 12 | 2017-04-25 , 7:29 AM

Quote Burazengijaa ()
Daj bre ljudi izbrisite ove komentare, nemoj te se dzabe brukati. Sve sto pisete ovde, nisu stvari koje ste vi videli svojim ocima, nego ste culi od nekih doktora ili preko interneta... Ja vise ne znam koju sam drogu probao i sta je sve to proslo kroz moje telo. A i dalje sam ziv i zdrav i nisam navucen. Tako da, ljudi kad budete imali uzivo susret sa ovim stvarima, onda nesto pricajte.
Pred kim se mi to brukamo da nije pred tobom ?
Ja apsolutno ne pisem ono o cemu se ne razumem niti zelim videti stvari tvoim ocima.
Kao prvo da jesi to sto kazes  nebi ti tako pisao veruj mi jer se oni ne izjasnjavaju tako kao Hvala.
Drugo i drogeras zna da je greska i nece reklamirati pred maloletnima kao sto ti cinis jer je pogresno
Imala sam susret uzivo gledala godinama i druzila se sa nekom ko nikad nije pricao o drogi ko se nikad nije falio samo se zalio za novac i da mu nije dobro.
Znaci zato sam gore i rekla u predhodnoj mozemo pametovati i mogu nam samo oni reci ali nece nam oni reci vec samo oni i to mozda koji su se resili problema droga.

I zelis nam tu pricati kako si konzumirao i prestao ili kako jos uvek konzumiras?
BEZ LJUTNJE MOLIM FORUM I JE TU ZA SVAKOJAKE DISKISIJE !!!!!







  Marko

Zidamo kule a zaboravljamo temelj
380
poruka na forumu
236 1471



post # 13 | 2017-04-25 , 8:06 AM

Burazengijaa, Vidi brate, nije bas sve tako. Ja sam svasta probao, dosta toga i nisam, ali opijati ne deluju na svakog isto. Evo par primera....

Marihuana je jedna divna kreacija koja je za postovanje. Imam drugara koji svaki put kad pusi, nije mu dobro, povraca, prebledi. Bukvalno umire sat vremena dok se mi smejemo i igramo.

Brat od najboljeg drugara, lik je iz Francuske, pusi travu pa savija. Doso u Srbiju preko leta. Hteli smo da ga upoznamo sa ljudima na nasim prostorima, da oseti kako je ovde za zivot. Otisli na Lovefest, zezanje, sve po PS - u. Smrkali smo zajedno spid, i postao je agresivan, razbio ajfon 6, i umesto da idem na zurku, ostao sam sa njim i pazio da ne napravi neko sranje. Skoro cujem pricu da dobio batine u Francuskoj, da ima problem sa drogom i njegova majka ne zna sta da radi tamo sa njim, a nema oca.

Tako da burazeru, nisi bas u pravu. Ja sam za to, naravno, da se svi drogiraju i da vode ljubav, ali oni koji probaju, i vide da im to nije to, treba da prestanu i okrenu se alkoholu, jer je najgore biti strejt.








Massachusetts, Boston
220
poruka na forumu
93 624



post # 14 | 2017-04-27 , 4:40 PM

Quote Dusomoja ()
Pred kim se mi to brukamo da nije pred tobom ?Ja apsolutno ne pisem ono o cemu se ne razumem niti zelim videti stvari tvoim ocima.
Kao prvo da jesi to sto kazes  nebi ti tako pisao veruj mi jer se oni ne izjasnjavaju tako kao Hvala.
Drugo i drogeras zna da je greska i nece reklamirati pred maloletnima kao sto ti cinis jer je pogresno
Imala sam susret uzivo gledala godinama i druzila se sa nekom ko nikad nije pricao o drogi ko se nikad nije falio samo se zalio za novac i da mu nije dobro.
Znaci zato sam gore i rekla u predhodnoj mozemo pametovati i mogu nam samo oni reci ali nece nam oni reci vec samo oni i to mozda koji su se resili problema droga.

I zelis nam tu pricati kako si konzumirao i prestao ili kako jos uvek konzumiras?
BEZ LJUTNJE MOLIM FORUM I JE TU ZA SVAKOJAKE DISKISIJE !!!!!


Hahahaha jebi ga ja se stvarno ne stidim sebe, ti nisi ni svesna kroz sta sam ja prosao za samo 20 godina zivota. 
Koliko sam ja primetio ti si jedna od onih koji misle da je vutra droga hahaha, evo ja to konstantno pusim vec 6 godina i ziv sam. Ne kazem da je zdravo i da deca treba da se drogiraju, naravno sve to ostavlja ogromnu posledicu na organizam. Meni su ostali neki tikovi, pa sam imao problem sa naglim mrsavljenjem i svasta jos. Ali sam kroz sve to dobro prolazio jer sam uz to konstantno trenirao.
I jos vidim da ti mislis da sam ja herion probao, ali nisam opusteno. Samo ljudi ne znaju da je heroin jedna od najluksuznijih droga, beli heroin cist 100% koji je dostupan samo ljudima kao sto su Justin Bieber i tako tii...
Quote Marko ()
Burazengijaa, Vidi brate, nije bas sve tako. Ja sam svasta probao, dosta toga i nisam, ali opijati ne deluju na svakog isto. Evo par primera....Marihuana je jedna divna kreacija koja je za postovanje. Imam drugara koji svaki put kad pusi, nije mu dobro, povraca, prebledi. Bukvalno umire sat vremena dok se mi smejemo i igramo.

Brat od najboljeg drugara, lik je iz Francuske, pusi travu pa savija. Doso u Srbiju preko leta. Hteli smo da ga upoznamo sa ljudima na nasim prostorima, da oseti kako je ovde za zivot. Otisli na Lovefest, zezanje, sve po PS - u. Smrkali smo zajedno spid, i postao je agresivan, razbio ajfon 6, i umesto da idem na zurku, ostao sam sa njim i pazio da ne napravi neko sranje. Skoro cujem pricu da dobio batine u Francuskoj, da ima problem sa drogom i njegova majka ne zna sta da radi tamo sa njim, a nema oca.

Tako da burazeru, nisi bas u pravu. Ja sam za to, naravno, da se svi drogiraju i da vode ljubav, ali oni koji probaju, i vide da im to nije to, treba da prestanu i okrenu se alkoholu, jer je najgore biti strejt.

Pa ne brate ovde ima ljudi koji misle da je vutra heroin. I da ako to probas jednom overices, bices navucen i tako to... taj spid je najgadnija stvar na svetu, samo utice na agresiju. Ako je neko kog ne volis u tvojoj blizini, ja sam imao istu scenu sa tim.
Pa onda price za kokain, bone, eside, pecurke, mdmu... Od svega toga se umire, na tone toga je proslo kroz mene i sta?


Pozelite mi srecu.






BMW FREAK
835
poruka na forumu
458 1859



post # 15 | 2017-04-27 , 4:47 PM

Blago nama, sta je narkomana :D




Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Narkomanija (Bolest zavisnosti)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]