• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Psihoterapija
Psihoterapija






2137
poruka na forumu
904 4467



post # 1 | 2012-03-23 , 1:44 AM

Psihoterapija je naziv za složen međuljudski odnos između psihoterapeuta i klijenta. Podrazumeva razgovor i međusobnu emocionalnu razmenu koja predstavlja metod lečenja ponašajnih i emocionalnih poremećaja.
Psihoterapija može biti od pomoći u lečenju mnogih problema u oblasti mentalnog zdravlja, uključujući: Anksiozne poremećaje,poremećaje raspoloženja,bolesti zavisnosti,poremećaje u ishrani,poremećaje ličnosti,sizofreniju.
Verujem da vecina vas zna znacenje ovih pojmova.

S obzirom da zivimo u vremenu, gde su ljudi jednostavno prinudjeni da zive pod stresom, zbog raznih zivotnih okolnosti, pojedinci ne mogu da se samostalno izbore pa padaju u depresiju.
Poznajem ljude, kojima je strucna pomoc itekako pomogla, da sada vode potpuno normalan zivot, da su naucili da se nose sa situacijom u kojoj se nalaze, ma koliko ona bila depresivna i teska.
A naisla sam i na komentare tipa, da ljudi koji traze pomoc psihoterapeuta imaju psihicki poremecaj. Da te ljude odmah "etiketiraju" kao psihicki poremecene osobe.

Kakvo je vase misljenje o tome?
Sta mislite na koji nacin je moguce da se prebrodi depresija, stres?
Da li bi vi potrazili pomoc strucnjaka, kada bi vas zadesilo takvo stanje?


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








335
poruka na forumu
29 72



post # 2 | 2012-03-23 , 1:57 AM

Ako neko ide kod psihijatra ili psihoterapeuta, psihologa, ne znaci da je mentalno oboleo. U nasoj zemlji je tabu ici kod psihijatra/psihoterapeuta, cak se neki i smeju svojim klijentima/pacijentima... Uzas! >(

Frojd je uvideo pozitivne efekte pishoterapije, terapije razgovorom, koja je po meni nekada i mnogo znacajnija od bilo kog drugog oblika terapije, pa npr. farmakoterapija (lekovi), a dokaz za to je placebo efekat. Kome nije jasan ovaj pojam, moze mi se slobodno obratiti na pp, da ne bih sada pravio digresiju ovde.

I za kraj bih samo dodao da: "Lepa rec i gvozdena vrata otvara."


Poruku je menjao/la Bobby88 - Petak, 2012-03-23, 1:57 AM


I may be bad, but I'm perfectly good at it! :)
P.S. Ja sam samo mali zbir onoga sto mi se pre dogodilo.





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 3 | 2012-03-25 , 9:04 PM

Quote (Anchy88)
Kakvo je vase misljenje o tome? Sta mislite na koji nacin je moguce da se prebrodi depresija, stres? Da li bi vi potrazili pomoc strucnjaka, kada bi vas zadesilo takvo stanje?


Smatram da to moze samo da pomogne, jer zatvaranje u sebe ne vodi nikuda. To je kao slepa ulica.
E sada, mnogi misle da tu samo idu ludjaci kao sto Bobby rece, ili slicno, pa ljudi zaziru od toga.

Nedavno mi se desila velika tragedija, pre par godina, i isla sam. Tj. otac me je naterao, posto sam dozivela tragediju, stres, i onda pala u depresiju, i nisam htela da jedem, imala sam na visinu 174 cm samo 49kg.
I pomoglo mi je da se oporavim. Da stanem na noge. A bila sam zivi les, kostur. Videla sam cak i svoja rebra, lepa li su, kao u izgladnjelog prasica.

Najgore su prosli oni ljudi koji nisu imali s kime da pricaju, i u kome da nadju utehu.
To je nesto najgore. Meni cak i cutanje sa muzem godi, tada se najvise rauzmemo, i izjadamo bez reci.

Dakle, to nije nista strasno, i niste ludi ako odete da porazgovarate sa strucnjakom.


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








2137
poruka na forumu
904 4467



post # 4 | 2012-03-25 , 9:36 PM

Naaravno, da moze samo pomoci, nikako ne moze da skodi. Nazalost, postoji mnogo ogranicenih ljudi.

Rasla sam pod "staklenim zvonom", moji roditelji su se uvek trudili da mene i sestru zastite maksimalno, vremenom kako sam odrasla i kako sam postala koliko toliko samostalna, shvatila sam da nije sve tako idealno kako se cinilo. Susretala sam se sa raznim stresnim situacijama. Znam da su to radili iz dobre namere i Hvala im, ali kad sam se osamostalila, bilo mi je u pocetku tesko da se adaptiram. Ali navikla sam se vremenom.
Sto se tice psihoterapije, ja to podrzavam, nisam nikada trazila pomoc psihoterapeuta, ali sam jedan period zivota bila u depresiji. Zbog raznoraznih zivotnih okolnosti. Bilo mi je mnogo tesko, zatvorila sam se u sebe,nisam htela nigde da idem, poiskakale su mi silne sitne bubuljice po licu, jednostavno sam bila ravnodusna prema svemu.

Jednog dana sam shvatila, da to tako vise ne moze, da moram da poradim na tome, da pomognem sebi, jer sam mlada i treba da uzivam u zivotu. Jednostavno sam pocela sebe da teram da radim stvari koje sam radila, pre nego sto mi se ta situacija desila. I malo po malo, stvari su se vratile na svoje mesto, sada sam mnogo jaca i razumno izlazim na kraj sa stresnim situacijama. Potrebno je priznati da postoji problem, pokusati da ga resite, pa ukoliko ne ide, potrazite pomoc. Doduse, nije svaka situacija ista. I sada me ponekad uhvati kriza, ali kazem sebi, sve je okej, procice.

Inace, volim da citam clanke, knjige koje govore o tim temama, oduvek sam imala zelju da se bavim psihologijom.


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥








6
poruka na forumu
0 8



post # 5 | 2013-01-26 , 5:24 AM

Morena, potpuno te razumem i mene su moji roditelji na isti nacin "stitili" i onda kad odes od njih shvatis koliko je to bilo lose, I kad shvatis da moras sve sam da radis, a do juce roditelji su bili tu. Takodje sam jako stidljiva i osetljiva i slaba, pesimisticna. ALI u jednom trenu nakon bezbroj padova dodje tren kad covek ODLUCI da poradi na sebi i prestaje da bude duhovno lenj. Mozemo sve da menjamo, sve, samo treba imati volju. Od jedne takve osobe, danas sam naucila da se smejem, da budem jaca i drustvenija.
A psihoterapija... hm... ja sam isla ali su mi prepisali lekove, a smatram da nisam bila za to (nisu zeleli da se zamaraju pa je lakse dati lek)... i od tada sam i zelela da dokazem sebi da nisam za to... i nije vise bilo potrebe da idem. Dokazala sam. Covek moze sve :)


Marina








718
poruka na forumu
55 286



post # 6 | 2013-01-26 , 8:28 PM

Marinaxxx, skoro da se mogu sloziti sa tvojim postom jer:
Quote (Marinaxxx)
Mozemo sve da menjamo, sve, samo treba imati volju

da li zaista mislis da je volja dovoljna?
poznajem nekoga ko je silno zeleo da se sve promeni ali nije znao kako to da menja, znaci dzaba volja bez znanja, sada ima i znanje i nepokolebljivu volju i svakoga dana napreduje toliko brzo i toliko mnogo da me veoma cesto zbuni koliko napreduje.

kad kazes:
Quote (Marinaxxx)
mene su moji roditelji na isti nacin "stitili" i onda kad odes od njih shvatis koliko je to bilo lose, I kad shvatis da moras sve sam da radis, a do juce roditelji su bili tu

u tim recima vidim svoju zenu, ali iako bilo tako danas je zena koja nosi kucu i porodicu

Quote (Marinaxxx)
Covek moze sve

ovo potpisujem


dovoljno star da ne zameram, dovoljno mlad da ne zaboravljam


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Psihoterapija
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]