• Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Samoubistvo..
Samoubistvo..



  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 1 | 2012-03-27 , 8:16 PM

Citala sam podatak da godisnje se ubije oko 1500 osoba od 15 do 70 godina.
I da te osobe imaju najmanje cetri neresena ozbiljna problema, te radi toga se i odluce na taj korak.
Mnogi ljudi se odluce na tako nesto radi teskog nacina zivota, jer i sami vidimo stanja u drazvama,
pa zbog razocarenja, gubitka nama dragih osoba te kao kranji izlaz iz tih muka vide to da dignu ruku na sebe.

Potencijalne samoubice cesto mesecima pre samoubistva menjaju ponasanje, imaju poremecen san, ne druze se kao ranije i gube nadu u bolju buducnost. Te simptome moze svako da vidi.
I sama sam imala iste simptome, ali nikada nisam pomislila na tako nesto.

Da li vi poznajete nekoga? Da li opravdavate njihove razloge za to sto je ucinio ( jer mnogi to opravdaju: pa patio se)?
Da li ste ikoga sprecili u tome?
Da li pomaze samo razgovor?


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








335
poruka na forumu
29 72



post # 2 | 2012-03-27 , 8:54 PM

S obzirom u kakvim uslovima zivimo i sta nam se sve desava. ne cudi me taj podatak. Inace, tema je bas komplexna i o njoj mogu do sutra, ali trudicu se da iznesem ovde ono najbitnije, po meni.

Uglavnom se pojam samoubista ili ti suicida vezuje za dusevne bolesnike, sto i ne mora biti slucaj. Osobe koje pate od depresije (mislim na psihozu, ozbiljnu psihicku bolest, ne na nase svakodnevne depresije) uglavnom se odluce na ovaj korak. Postoje tu i drugi psihicki poremecaji koji rezultiraju suicidom. Nekada je to i izgubljena veza sa realnoscu, halucinacije i sl.

Sa druge strane, tu su zdravi ljudi, koji se odluce na ovaj korak. Situacije su raznovrsne: od nemanja osnovnih egzistencijalnih uslova, dugovi, gubitak bliske osobe, saznanje o postojanju neke neizlecive bolesti itd.

Quote (Leksi)
Da li vi poznajete nekoga? Da li opravdavate njihove razloge za to sto je ucinio ( jer mnogi to opravdaju: pa patio se)?


Iz svog kruga poznanika ne znam nikog ko se nalazio ili nalazi u ovakvoj situaciji.
Tokom svojih studija i staziranja, susretao sam se sa pacijentima, koji imaju ovaj problem.
Ne opravdavam suicidalne osobe, ali ih sasvim dobro razumem. I u celoj toj prici oni su samo sopstveni dzelati, koji izvrsavaju kaznu koju je donela porota, sudija, svedoci (citaj: roditelji, partneri, drustvo kojim smo okruzeni privatno i na radnom mestu, ako ga doticna osoba uopste i poseduje...)

Licno smatram da su te osobe u vecini slucajeva zrtve bezobzirnih roditelja, drustva u kome zive, socijalnih i ekonomskih prilika, bolesti itd.

Svedoci smo kakve su nam socioekonomske prilike, da vecina nas vodi brz zivot, prezivljavamo od danas do sutra, nemamo nikakvu razonodu, a i ako bismo je imali, nismo finansijski podobni i to mu opet dodje na isto. Nasa psiha u tom slucaju je kao kontejner u kome su deponovani neprijatni dogadjaji, koji su ustvari produkt prilika koje sam prethodno naveo i u jednom trenutku se taj kontejner prepuni i dolazi vreme da se pritisne taster za "praznjenje", ali on ne reaguje i to dalje vodi u nekim slucajevima u samoubistvo.

Quote (Leksi)
Da li pomaze samo razgovor?


Verujem da u vecini slucajeva koje zadese suicidalne osobe postoji izlaz, ali ka tom izlazu treba im neko i nesto da ih vodi, sto cesto nedostaje.

Razgovor ima veliki znacaj u resavanju ovog problema, narocito ako je medicinski propisan i strucno vodjen (psihoterapija). Ali te terapije su skupe ili ako su besplatne nema se vremena ili se dugo ceka na red...

Za kraj bih rezimirao i stavio akcenat na sistem u drzavi u kojoj zivimo, jer je to koren vecine problema, pa tako i ovog. Kada bi se malo vise vodilo racuna o integritetu licnosti, kada bi se ljudi tretirali kao ljudi, a ne kao roboti, sve bi bilo drugacije...

"Svi smo mi ljudi, ali malo ko je od nas covek." - E, kada bismo svi mi malo razmislili o ovome, mislim da bi se resili mnogi problemi, koji su u sve vecem porastu, pa tako i reducirala samoubistva.


Poruku je menjao/la Bobby88 - Utorak, 2012-03-27, 8:56 PM


I may be bad, but I'm perfectly good at it! :)
P.S. Ja sam samo mali zbir onoga sto mi se pre dogodilo.








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 3 | 2012-03-27 , 9:05 PM

U famili imam slucaj gde mi je rodica i to trudna se bila obesila
Na srecu muz je istrcao d avidi gde je do sad a ona se obesila za gredu kod supe
Njen muz je brzo reagovao presekao je konopac a komije presli u pomoc takodje i policija i hitna su ubrzo stigli
Poslije toga je bila 2 meseca u nekoj ustanovi za psihicke bolesnike

Kad je izisla iz bolnice znala sma mu cesto nazvati ali se nikad nisam usudila pitati ZASTO
Rodila je zdravog decaka e tad sam otisla da ju posetim jer ona zivi u Hr

Jednom prilikom smo ostale same pa sam ju uzela za ruku i rekla
Mila sta je bilo s tobom zasto si to uradila
Ona se okrenula od mene a njenu ruku sam osecala kako se trese,pogledala me ocima punim suza i rekla neznam Majo
imala sam osecaj moram to uraditi cula sam kako mi neko govori to i to

Jezila sam se na njenu pricu a pogotovo kad pogledam oziljak na njenom vratu

Sad kad je proslo 13g od tada razmisjam o njoj ostala je bez majke sa 10g
zatim presla ziveti u drugu drzavu sa bakom i dedom sa 17g ostala trudna dozivela smrt oca koji je umro sa 40g pa zatim i svekar se obesio u kuci negde mislim da je je to ono sot leksi kaze osobe se osecaju nekako mozda usamljeno mozda su u nekoj depresi koju mi ne primecujemo u glavnom
Da podrzavam sve to ne ali covek kora da nadje neko razumevanje da skupi snagu i strpljivo prica s njima

Tesko je nekoga odvratiti od tog zla ako je on vec u njega upao jer te osobe traze samocu bilo gde i ako su planirali to da urade tesko ce ga neko odgovoriti ako to nije bolnica.










2137
poruka na forumu
904 4467



post # 4 | 2012-03-27 , 10:40 PM

Po meni istovremeno i najhrabriji i najkukavicji , hrabrost dici ruku na sebe, a opet s druge strane kukavicji beg od problema. Takodje i sebican cin, jer ne razmisljaju o najblizim, o tome da su mozda jos uvek nekome potrebni. Ne znam ni da li da ih opravdam ili osudim, verujem da im nije lako, samo mi nije jasno kad neko digne ruku na sebe jer ga je ostavio ili prevario partner...
Mozda se nece neko sloziti sa mnom, ali ja mislim da ne postoji neresiv problem, vec su ljudi nespremni i ne zele da se suoce sa situacijom, ne zele da se bore, nego odustaju. Pa jel ubistvo resava stvari? Jel okej, ostaviti probleme da ih resavaju drugi?? Razumem kad neko boluje, muci se, pa zeli sebi da skrati muke, patnju..
To su psihicki labilne osobe, kojima je potreban strucna pomoc!
Mada s druge strane kontam da je to momentat, kvrcne im nesto u glavi, urade to, ne razmisljajuci...:(

Drugarica je ostala bez majke kada je imala svega tri godine, zena se obesila, a bila je trudna sa blizancima. Cula sam razne price, pre svega da je bila veliki covek, da su je svi voleli, radila je kao medicinska sestra.
Trpela je fizicko i psihicko maltretiranje od strane muza, svekrve, godinama je to trajalo, jednostavno nije vise izdrzala, evo i sad dok pisem ovo sva sam se najezila. Spremila ih je sve(imala je cetvoro dece)okupala, nahranila i uradila to. Nazalost tada nije bilo sigurne kuce, danas je drugacija situacija.
To je mnogo uticalo i na moju drugaricu i njenu sestru, i ona je sama pokusala da se otruje tabletama pre par godina, jer jednostavno nije bila psihicki stabilna, Hvala Bogu sada je udata ima malog slatkog klinca, ja se nadam da je sve u redu i da joj to nikad vise nece pasti na pamet.
Znam da je drugarica to mnogo puta pominjala, kad god je imala problem ona je govorila "ja cu se ubiti", a posto je to vec jednom pokusala, uvek me je jeza prolazila kad to kaze. Pokusavali smo joj pricom pomoci, ubediti je da je vecina problema resiva, da postoje ljudi koji je vole i kojima je potrebna. Nije vise pokusavala, ali sa takvim ljudima nikad nisi nacisto.


♥ ♥ ♥Pravog muškarca, s' kojim ćete trajati, nećete prepoznati po izgledu, po diplomi, po inteligenciji. Onog pravog prepoznaćete po načinu kako vas drži za ruku, kako vas ljubi, kako vas grli - ni prečvrsto da ostanete bez daha, a ni prelabavo da nestanete bez traga. Pravi vas drži taman onako kako treba, da znate čiji ste.."
Dj.B. ♥ ♥ ♥

♥ Ljubav je jedina stvar na svetu koja se umnožava samo onda kada se deli ! ♥





  ket



787
poruka na forumu
157 663



post # 5 | 2012-04-08 , 11:43 PM

Nijedan razlog nije dovoljan za tako nesto...








478
poruka na forumu
107 311



post # 6 | 2012-04-09 , 0:00 AM

ja nemam rijeci na ovo što ste napisali samo tuga tuga i suze. Nitko i ništa nije vrijedno toga da netko digne ruku na sebe. Uvijek postoje vrata za izlaz samo ih treba pronaci


https://www.youtube.com/watch?v=mNL6XTS8AZo








161
poruka na forumu
269 674



post # 7 | 2012-04-17 , 8:07 PM

samoubistvo mi je ono sto cu zadnje da uradim u zivotu...jest da mi nekad nadode da se ubijem...ali sve se moze pretrpjeti :)







  BMW



3820
poruka na forumu
98 692



post # 8 | 2012-04-18 , 2:00 PM

ket, da u pravu si


''Ko rano rani, cijeli dan mu se spava''

''Pazi kome poklanjaš sebe,svoju ljubav i svoje povjerenje,jer,svi smo mi ljudi,ali rijetko ko je čovjek.''








421
poruka na forumu
65 124



post # 9 | 2012-04-18 , 2:43 PM

Znam za mnogo slucajeva gde se potencijalne samoubice nakljukaju tabletama ili prerezu vene pa odmah nakon toga pozovu nekoga iz straha od smrti, govoreci kako ne zele da umru. Neki budu spaseni a neki na zalost ne.
Mnogi od njih traze samo paznju. Neki su jednostavno slabijeg karaktera a neki namuceni ceo zivot.
Koji god da je razlog, slazem se sa Anchy88, da je to sebican cin, a posebno ako imas nekoga iza sebe, kao sto su deca. Tu nema opravdanja!
Na kraju, kada bih se ja odlucio na takav cin (a odlucio bih se samo kada bi oko mene bila gomila zombija koja preti da zarazi ceo svet a ja drzim bombu ogromne snage), pre nego sto bih to uradio, prvo bih pronasao koliko god mogu zlotvora, ubica i silovatelja(...), koji su na slobodi. Prvo bih njih eliminisao pa bih se tada roknuo, pre nego sto me policija uhvati. Barem da ucinim nesto dobro za ovaj svet.

Added (2012-04-18, 1:43 PM)
---------------------------------------------
Slazem se sa fizica, da uvek postoje vrata za izlaz, samo ih treba pronaci.
Da mene neko maltretira ceo zivot, pa pre bih njega roknuo nego sebe jer bi taj neko posle mene trazio novu zrtvu.


Poruku je menjao/la Deluxe - Sreda, 2012-04-18, 3:37 PM








235
poruka na forumu
101 568



post # 10 | 2012-04-23 , 4:54 PM

Quote (fizica)
Nitko i ništa nije vrijedno toga da netko digne ruku na sebe. Uvijek postoje vrata za izlaz samo ih treba pronaci

Odlicno receno...

Moj skolski drug je izvrsio samoubistvo,sredinom osamdesetih. Nikad ne bih mogao da otkrijem zasto. Bio je djak generacije,zajedno smo sluzili vojsku,zaposlio se rano ,bio cuvar u ljubljanskoj banci u BG i na poslu se ubio. Niko ne zna zasto.
Drugi primer,iz rata: Opkoljeni neprijateljem, nas devet,pod stalnom paljbom i psihozom da ce nas muciti ako nas uhvate,drugar do mene nateze pusku i puca sebi u glavu. Jos uvek nosim tu sliku u glavi. Pola sata kasnije,nasi se probijaju i razbijaju obruc i svi smo se izvukli bez ogrebotine,samo njega vise nema.
Treci primer iz zivota: rodjeni brat moje skolske,zapao je u velike dugove na poker aparatima i jedne veceri na poslu izvrsi samoubistvo.

Sta da vam kazem...
Nemate pojma koliko je potrebno snage da dignes ruku na sebe.
A sa druge strane,treba da iscrpis sve mogucnosti za izlaz,jer... ubiti se mozes i sutra,ako izlaz drugi ne postoji...
Ako vidite nekog u problemu,pomozite ... Budite prijatelj i covek... Nikad ne znate sta moze da se desi ako nekoga prepustite samo svojoj sudbini. Mnogo puta je samo i savet dovoljan...





  Sanja



968
poruka na forumu
333 2389



post # 11 | 2012-04-25 , 3:10 PM

poznajem,neopravdavam,jer uvek ima resenja i za ono najcrnje sto nekoga moze da snadje


"Ne budi nesrecan što u ovome svetu niko ne zna za tebe. Zašto,misliš da si toliko važan da bi te trebali poznavati? Kada budeš zaista tako važan, a da i ne misliš o tome, oni će znati za tebe.








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 12 | 2012-07-09 , 10:20 AM

Quote (fizica)
Nitko i ništa nije vrijedno toga da netko digne ruku na sebe. Uvijek postoje vrata za izlaz samo ih treba pronaci

Bravo!!!!
Samo nekim osobama je potreban neko ko ce im ta vrata d apokaze
a zasto?
Zato sto nisu sposobne same,zato sto su izgubili samopoverenje,zato sto misle nema dalje
a u biti iako duboko u sebi znaju kontra prepustaju se kraju
Smatram kad bi se svi malo promenili lakse bi bilo kad bi svi malo obratili paznju vise na druge nego samo sebe lakse bi bilo
Tad bi mozda shvatili da nas komsija koji stanuje preko puta treba nekog za razgovor za podrsku
Ali mi smo samo ljudi koji zivimo u vecitój hektici pa dodje dan kad nemoze telo dalje
Tad prolazi svasta glavom ali smatram bas tad treba da odemo u masu sveta u drustvo gde bi dosli do drugih misli ili potraziti nekoga s kim mozemo porazgovarati .
Lako je nama sve reci ali oni koji su dosli do tog stupnja samo oni znaju sta je u njihovoj glavi i glas koji im govori uradi.










759
poruka na forumu
24 112



post # 13 | 2012-07-12 , 1:10 AM

Samoubistvo je u neku ruku egoisticno. U vecini slucajeva okoncaju sebi zivot da bi se oslobodili neke boli i tuge neke nevolje ! Olaksati sebi a stvoriti bol i tugu svojim bliznjima.... mmm.... nzm ! To je neko moje povrsno misljenje !








7
poruka na forumu
5 12



post # 14 | 2012-10-18 , 7:24 PM

Samoubistvo kao tema je jako siroka gledano sa stanovnista psihologije.Neki ljudi u tome vide resenje za svoje muke i probleme.Vernici to smatraju grehom bez razmatranja razloga samoubistva.Ja sam ateista i nemam tacno odradjen stav prema samoubistvu ali mislim da ipak treba pokusati naci neko drugo resenje.Zivot je jedan(nema raja ni pakla niti zivota posle smrti)i treba ga ziveti u potpunosti.Po meni jedina opravdana samoubistva su kada se neko ubije zbog bolesti,ako ne moze da se izleci ili ako ne moze vise da je izdrzi.Znam kako je to jer se moj deda ubio(obesio) zato sto je imao rak jetre koji nije mogao da se izleci.Sve u svemu vecina ljudi koji izvrse samoubistvo ima jak razlog za to ali ipak mislim da samoubistvo nije jedino resenje.Pored ovih nacina samoubistva postoje i casna samoubistva.To su samoubistva koja su samuraji izvrsavali da bi sacuvali cast.I danas vojne specijalce uce da umru casno i izvrse samoubistvo pre nego da se predaju(ako nema drugog izlaza).Ipak retko ko moze da izvrsi samoubistvo jer je za to potrebna strasno velika snaga volje ili psihicki poremecaj.Veoma velik broj ljudi pomisli na samoubistvo,mali deo pokusa ali jako jako mali deo stvarno izvrsi samoubistvo. http://www.blic.rs/data....4887039








718
poruka na forumu
55 286



post # 15 | 2012-10-18 , 7:45 PM

Quote (ket)
Nijedan razlog nije dovoljan za tako nesto...

NE slazem se. kukavicluk je dovoljan razlog da neko "pobegne" gde mu je lakse


dovoljno star da ne zameram, dovoljno mlad da ne zaboravljam


Forum » Opste diskusije » Psihologija, drustvo i religija » Samoubistvo..
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]