• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » 10 civilizacija koje su nestale pod misterioznim okolnostima
10 civilizacija koje su nestale pod misterioznim okolnostima






124
poruka na forumu
189 1557



post # 1 | 2016-08-14 , 1:43 AM

Već stotinama godina, istraživačioktrivaju ogromne hramove okružene džunglama, ili duboke jame pune blaga koje su
nekada davno bile palate. Zbog čega su lјudi napuštali nekada napredne bogate gradove,
polјoprivredne ili trgovačke centre? Često ne saznamo odgovor.


1. Maje




Maje su verovatno klasični primer civilizacije kojaje u potpunosti nestala, sa sjajnim spomenicima, gradovima i putevima koje su progutale
centralno-američke džungle i stanovnicima koji su se rasuli po malim selima.

Iako su jezik i tradicija Maja preživeli  do današnjih dana, ova civilizacija je vrhunacdoživela tokom prvog milenijuma nove ere, sa sjajnim arhitektonskim dostignućima
i masivnim polјiprivrednim projektima koja su se nalazila u ogromnoj regiji u Jukatanu
– danas oblasti koja se proteže od Meksika do Gvatemale i Belizea.

Jedna od najvećih centralnoameričkih civilizacija,Maje su veoma masovno koristile pisanje, matematiku, usavršeni kalendar i sofisticirano
inženjerstvo za izgradnju piramida i stepenastih farmi. Kada su Maje pokorili šanski
konkvistadori  1546. Godine episkop Diegode Landa koji je došao pun etuzijazma i želјe da primora ``neznabošce`` da zaborave
svoje lažne bogove i da ih preobrati u hrišćanstvo. Nedelјama su gorele vatre i
palјeni su svitci koje su Maje generacijama pisale i čuvale.

Iako se tvrdi da je Majanska civilizacija počelamisteriozno da propada oko 900. godine, velika količina dokaza ukazuje na promenu
klime u Jukatanu, kao i na građanski rat, a to je dovelo do gladi


2.Indska dolinska civilizacija



Jedna od najvećih civilizacijaantičkog  sveta se zove jednostavno Indska ili Harapan civilizacija. Hilјadama
godina unazad, ovde je živelo oko 5 milionastanovnika, skoro 10 % svetske populacije i to u delu današnje Indije, Pakistana,
Irana i Avganistana.  Ali njihovi grandiozni putevi (sa naprednim sistemima
sa navodnjavanje i odvodnjavanje), prodavnicama metala i masivnim, višespratnim
kućama od cigala su napušteni pre oko 3000 godina. Verovatno je ova drevna civilizacija,
poput Maja, doživela velike promene u klimi i sezonama kiša, pa je stanovnicima
postalo teško da proizvedu dovolјno hrane za ovako veliku populaciju.

3.Uskršnja ostrva



Stanovnici Uskršnjih ostrva predstavlјajujoš jednu “izgublјenu” civilizaciju, proslavlјenu delom zbog svojih ogromnih zagonetnih
lјudskih glava (poznatih pod nazivom Moai) poređanih duž obale ostrva. Kako je napredna
polinežanska civlizacija nestala? Džared Dajmond jeu svakoj knjizi “Kolaps” napisao
nešto u šta većina naučnika veruje, a to je da su stanovnici Uskršnjih ostrva bili
neverovatno napredni, međutim njihove metode su bile neodržive. Tokom doba u kome
su živeli na Uskršnjim ostrvima od 700 do 1200 godine nove ere, oni su iskoristili
sve drveće i polјoprivredna dobra na ostrvu i morali da nastave dalјe. Da li su
otišli dalјe?

4.Čatal Hejuk



Često ga zovu najstarijim gradomna svetu, a bio je deo velikog utvrđenog grada i razvijene agro civilizacije koja
je cvetala pre oko 9000 do 7000 godina, na mestu današnje Anadolije. Ono što je
interesantno u vezi sa Čatal Hejukom je njegova struktura koja potpuno odskače od
gradova tog doba. Nema puteva kakvi su nama poznati, a kuće su bile slične košnicama,
izgrađene jedna do druge sa rupama u krovovima.


Veruje se da su stanovnici gajili sve, od pšenicedo badema van gradskih zidina, a dolazili do svojih domova preko merdevina i trotoara
koji su spajali njihove krovove. Često su ukrašavali domove lobanjama bikova, a
kosti svojih mrtvih zakopavali su ispod podova. Ova civilizacija potiče iz doba
pre gvožđa i pisma, ali je bez sumnje dovolјan dokaz za sofisticirano društvo, sa
umetnošću i rutualima, koje se veoma razvilo za 2000 godina svog postojanja. Zbog
čega su lјudi napuštali ovaj grad ostaje nepoznato.


5. Kahokija



Mnogo pre nego što su Evroplјanidošli do Severne Amerike, tzv Misisipićani su sagradili veliki grad okružen ogromnim
zemlјanim piramidama i građevinom nalik Stounhendžu od drveta koja prati kretanje
zvezda. Danas je zovu Kahokija a ostaci se i dalјe mogu videti u Ilinoisu. U svom
vrhuncu od 600 do 1400. godine, grad je obuhvatao 6 kvadrtanih milјa, a tu se nalazilo
skoro stotinu zemlјanih humki kao i ogromni trg u samom centru. Populaciju je činilo
oko 40 000 stanovnika, od kojih su neki živeli i u obližnjim selima.


Stanovnici ovog najvećeg grada tog doba u SevernojAmerici bili su umetnici, arhitekte i farmeri, a stvarali su sjajna dela od školјki,
bakra i kamena. Čak su preusmeravali deo lokalnog dela Misisipija i Ilinoisa da
bi zadovolјili potrebe za navodnjavanjem. Nije sasvim sigurno šta je to nateralo
stanovnike ovog grada da ga napuštaju od 11 veka, ali neki arheolozi kažu da je
grad oduvek imao probleme sa bolestima i glađu (nije imao sanitarni sistem), pa
su lјudi otišli ka zelenijim (i zdravijim) polјima na reci Misisipi.


6.Gobekli Tepe



Jedno od najmisterioznijih lјudskihutvrđenja ikad otkrivenih, Gobekli Tepe, je verovatno izgrađen 10 000 godina pre
n.e, a nalazi se na današnjem jugu Turske (Anadolija). Serija ukopanih, kružnih
zidova sa kamenim otiscima ili monoliti na kojima su veoma verno nacrtane životinje
je verovatno služila kao hram za nomadska plemena u ovoj oblasti. To nije bila stalna
naseobina, a moguće je da je nekoliko sveštenika živelo tu tokom cele godine.
To je najstarija stalna građevina koju su izgradili lјudi ikad pronađena i verovatno
predstavlјa vrhunac lokalne mesopotamske zajednice tog doba.Kome su se lјudi ovde
klanjali? Kada su došli? Da li su se bavili nečim drugim sem obožavanjem? Možda
nikada nećemo saznati.

7. Angkor



Većina nas je čula za magičnihram Angkor Vat u Kambodži. Ali on je bio samo mali deo ogromne urbane civilizacije
Angkor tokom carstva Kmera. Grad je doživeo procvat tokom kasnog srednjeg veka,
od 1000. do 1200. godine. a moguće da je tu živelo oko million stanovnika.
Postoji dosta dobroh razliga zašto bi Angkor propao, od rata do prirodne katastrofe.
Sada njegov veliki deo leži ispod džungle.  Grad je bio arhitektonsko čudo
sa hindu kulturom, a ostaje velika misterija koliko je zapravo lјudi tu živelo.
Pošto je mnogo puteva i kanala povezivalo regije, neki arheolozi veruju da je ovo
bio najveći grad na svetu tog doba.


8. Tirkizna planina



Iako svaki srušeni spomenik nepredstavlјa izgublјenu civilizaciju, neki od njih ipak to jesu. Takav je slučaj
sa Jamskim minaretom, velelepnom arhitektonskom građevinom sagrađenom u 10 veku
kao deo grada u Avganistanu, za koji arheološke iskopine govore da je bio kosmopolitska
oblast sa mnogo religija, uklјučujući jevreje, hrišćane i muslimane koji su živeli
zajedno u harmoniji stotinama godina. Moguće je da je neverovatni minaret bio deo
izgublјene srednjovekovne prestonice Avganistana, zvane Tirkizna planina.


9. Nija



Danas pusto mesto u pustinjiTaklamakan u pokrajini Sikjang u Kini, 1600 godina pre, Nija je bila razvijeni grad
u oazi duž čuvenog Puta svile. Protekla dva veka, arheolozi su otkrili nebrojena
blaga u prašnjavim, uništenim ostacima nečega što je bio velelepan grad pun drvenih
kuća i hramova. Na neki način, Nija je relikvija izgublјene civilizacije ranog Puta
svile, trgovački čvor koji je povezivao Kinu sa Centralnom Azijom, Afrikom
i Evropom. Mnogi su putovali Putem svile, od bogatih trgovaca i religioznih hodočasnika
do mudraca i naučnika, razmenjujući ideje i stvarajući kompleksnu, prosvećenu kukturu
gde god je Put Svile od 6500 kilometara prolazio.


Ruta je doživela mnoge promene, ali njena važnostkao trgovačkog puta je nestala nakon raspada Mongolske imperije u 14 veku. Nakon
toga su korišćeni pomorski putevi za trgovinu sa Kinom.


10. Nabta Plaja


Od 8 do polovine 7 veka pre n.e.je doživela uspon neverovatna urbana zajednica na mestu gde se danas nalazi egipatski
deo Sahare. Ljudi koji su ovde živeli pripitomili su goveda, bavili se polјoprivredom,
grnčarijom,a ostavili za sobom kamene krugove kao dokaz da je ova civilizacija imala
i astronome! Arheolozi veruju da je narod Nabta Plaje bio prethodnik civilizacije
velikih gradova na Nilu koji su nikli u Egiptu hilјadama godina kasnije. Iako se
Nabta danas nalazi u pustinjskom delu, nikla je u vreme kada su se menjale šeme
monsuna, pa je ovaj deo bio na jezeru što je omogućilo razvoj napredne kulture.


Poruku je menjao/la Atina1 - Nedelja, 2016-08-14, 1:44 AM


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 2 | 2016-08-14 , 2:07 AM

I opet pogodak tetka,ali kad sam procitala da si prvo Maje stavila pa se sjetila poruke danas,ma zestoko sam se ismijala. :lol:
Stvarno interesantan tekst opet,kao sto sam ti vec rekla obozavam sve sto ima veze sa drevnim civilizacijama i njihovim nacinom zivota a i sam nestanak njihov je uzrokovan mnogim faktorima.


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








124
poruka na forumu
189 1557



post # 3 | 2016-08-14 , 2:22 AM

Ili MAJE  na prvo mesto ili niko :lol:
sta cu kad si tako blesava  i moja pa eto i maje na prvom mestu

P.S. Lucifer je i dalje moj :p


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 4 | 2016-08-14 , 2:24 AM

Hahaha e nemas pojma koliko mi je drago sto si to uradila. :hug:
Sad ti rado prepustam Lucifera :lol:
Ja se sada samo pitam kako nisam cula za ovu jednu civilizaciju sto si navela a ja toliko citam o tome,evo nikako mi nije jasno. :o


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








124
poruka na forumu
189 1557



post # 5 | 2016-08-14 , 2:29 AM

Mozda zato sto sto ja o tome citam duze nego sto ti imas godina ;)
Zato tetke i sluze da decu nauce po nesto :*


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 6 | 2016-08-14 , 2:31 AM

E skidam kapu,vala sto jest jest.Zato si mi tu da jos nesto novo saznam,bez tetke nigdje. :D :*
Ja citam o ovome godinama,a o Atlantidi tek,sta sam sve procitala kontam da vise ne mogu naci neke detalje koje vec nisam sagledala. lol


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 7 | 2016-08-14 , 10:36 AM

Maje su na prvom mestu ruze lol vala i ja se osecam nekad izgubljeno :lol:

Ne volim istoriju , i ne volem cinjenice godine, datume, bitke, narode, i slicno, al alal ti vera , naterala si me da procitam ceo tekst i da zaista razmisljam o tome sto sam procitala :o :*


Poruku je menjao/la Nutella92 - Nedelja, 2016-08-14, 10:36 AM


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








124
poruka na forumu
189 1557



post # 8 | 2016-08-14 , 11:18 AM

Nutella92 bolji komopliment i komentar nisi mogla da das. Neko ko nevoli tu tematiku, a procita i odusevi se, znaci da je clanak bio dobar.
Obecavam jos tako zanimljivih clanaka :)


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 9 | 2016-08-14 , 11:21 AM

Nutella92, Jesi li vidjela zeno moja,svugdje vas ima lol Ja kad sam procitala ovo prvo Maje odmah me na tebe podsjetilo i morala sam sve da procitam lol brows2 cmok hug


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








124
poruka na forumu
189 1557



post # 10 | 2016-08-14 , 11:39 AM

Od sada misterije bez maja
a za vas dve imam ovo
Quote
Maje su bili robovi kulta krvi. Vadili su je u svim prilikama: na državnim ceremonijama, venčanjima, religioznim i narodnim svečanostima…

ostalo nocas posle ponoci. Svaki dan po jedan clanak :p


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 11 | 2016-08-14 , 12:23 PM

Atina1, ono u fazonu umjesto da nazdrave rakijom na vjencanju oni izvade krv lol lol
Mozda su oni bili kladioničari pa kad ne radi kladionica oni vade krv jer su navikli da cekaju rezultate,samo ne znam u šta su se kladili. lol lol :lol:


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."






why so serious?
336
poruka na forumu
157 1941



post # 12 | 2016-08-14 , 12:33 PM

Odlican tekst,veoma zanimljivo. :)










61
poruka na forumu
13 69



post # 13 | 2016-08-25 , 8:49 PM

Gde su najcuveniji Atlantidjani i Mu?
Verovatno jer nema slika posto su to nestali kontinenti (eto predloga za nov topik :p )


Poruku je menjao/la OneWingedAngel - Cetvrtak, 2016-08-25, 8:49 PM




Forum » Opste diskusije » Misterije » 10 civilizacija koje su nestale pod misterioznim okolnostima
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]