• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » Vile i vilenjaci
Vile i vilenjaci






124
poruka na forumu
189 1557



post # 1 | 2016-08-18 , 12:42 PM

Vilin carstvo još od davnina budi maštu. Gde se ono nalazi ida li vile postoje? To su pitanja koja vekovima bude maštu i rasprave.


Po norveškoj mitologija pojavili  su se  crviiz leša diva Imira. Oni su se preobratili u Tamne elfe i Svetle elfe. Svetli elfi,
koji žive u vazduhu, dobroćudna su i zadovolјna stvorenja, dok su Tamni elfi, koji
žive pod zemlјom, crnoputi, zli i štetočine.

Islandaska verzija, s druge strane iznosi da je Eva kupala svu svoju decu u reci
kad je Bog oslovio. Zbog strahopoštovanja i bojazni, ona beše sakrila decu koju
još nije bila okupala. Bog je upita da li su sva njena deca tu, a ona odgovori da
jesu. On tada obznani da će deca koju je sakrila od njega biti sakrivena i od čoveka.
Ta skrivena deca postadoše elfi ili vile i poznata su u skandinavskim zemlјama kao
Ljudi Huldre. Devojke Huldre su izuzetno lepe, ali imaju duge kravlјe repove. Inače
su sa zadnje strane prazne, tako da predstavlјaju samo prekrasni prednji deo. Na
taj način one udovolјavaju varci svog nestanka.
Druga verovanja kažu  da su vilinska stvorenjapali anđeli ili mrtvi neznabošci, koji nisu dovolјno dobri da bi bili primlјeni
u Raj, ali ni toliko rđavi da bi bili  u Paklu– osuđeni  su da žive večno ''između'', usumračnim područijima u Srednjem carstvu. U Devonu, npr. se smatra da su piksi duše
nekrštene dece.

Međutim, ta verovanja su nastala tek sa prispećem hrišćanstva,pošto je krštenje pre tog vremena nije praktikovalo pa  se ova verovanja  ne mogu smatrati verodostojnim. Vilinsko carstvoje starodrevno i nekoliko milenijuma predthodi hrišćanstvu. Štaviše, ono postoji
i postojalo je, u raznolikim oblicima, u mnogim zemlјama širom sveta.


Gde se nalazi to vilin kralјevstvo?Nјen položaj je neuhvatlјiv.
Bilo je razdoblјa kada se mislilo da je vilinska zemlјa neka stvarna geografska
oblast, iako joj je se mesto često premeštalo.
Naprimer, Velšani su najpre smatrali da je ona u severnom delu njihove planinske
zemlјe, a potom u tajanstvenom, senovitom i maglovitom zapadnom ostrvu Pembrukšir.
Kasnije, ona se premešta na jedno ostrvo koje leži u Irskom kanalu, pored obale
Pembrukšira. Ovo ostrvo su ponekad viđali mornari, koji su se čak iskrcavali na
njega, ali bi ono brzo, na opšte zaprepašćenje, iščezlo. Bez obzira na to, govorilo
se da njegovi vilinski stanovnici često posećuju tržnice Lafarna I Milford Hejvena.
Irci su to fantomsko ostrvo nazvali Hi Brisejl i  po njima, ono se nalazilo prema zapadu. Za Britevilinsko ostrvo je bilo ostrvo Man. Ostrvo Man je i danas bogato vrelo predanja
o vilinskim stvorenjima. 

Vilinski svet može se bez upozorenja pojaviti bile gde, sjajani  svetucav, i isto tako iznenada nestati. Nјegove granice  sumraka, izmaglice i uobrazilјe svuda su oko nas.  Stanovnici vilinske zemlјe mogu se podeliti narazličite vrste, zavisno od staništa. Osim vilinskih stvorenja koja žive usamlјeno,
postoje i mnoge ruralne vrste elfa koji se nastanjuju u šumama ili ponekad, osobenije
“usvoje” neko drvo u tolikoj meri da vilinsko stvorenje i drvo postanu , u manjoj
ili većoj meri, sinonimi ; na polјima, brdima i u planinskim pećinama. Ima i takvih
koji žive u vilinskim naselјima  ispod okeana,takođe postoje i vodena vilinska stvorenja koja nastanjiju mora, jezera i reke.
Konačno, postoje domaći kućni duhovi (Brauni ili Smeđoputi).

Način života pojedinih vrsta veoma se razlikuje: ima malih porodičnih jedinaca,
hijerarhijski organizovanih zajednica (koji često nastanjuju šuplјe bregove) i samostalnih,
nezavisnih vilinskih stvorenja, kao što su Leprikoni.

Sve su to lepe priče o vilama, piskijima i leprikonima. Ali...uvek ima ono ali. Da li vile stvarno postoje? Odakle potiču sve te priče o njima
i imali istine u svemu tome.

Ovo bi trebalo da je slika mrtve vile.


Ovo su drevni ostaci vile. Koja je mumificirana još pre višestotina hilјada godina. U jednoj pećini u Australiji je nađen fosil vile star preko200 000 godina



Obe vile su jako slične lјudima samo u minijaturnom obliku. Prvavila je iz Engleske i ima sitne i oštre zubiće i smatra se da je bila mesojed. Druga
(mumificirana vila iz Australije) ima sitne i okuglaste zubiće i smatra se da je
bila bilјojed.Da vile bude ne samo maštu nego su dobre i za posao svedoči poznatiFERI za suđe. Godine 1837 Tomas Hedlei je otkrio da je suština priča o vilama da
prave balončice i da oko njih sve svetluca. Odmah je osnovao kompaniju za pravlјenje
sapuna u Nјukastlu. Priča se da je lovio divlјe vile i da ih je koristio za pravlјenje
sapuna u svojoj maloj fabrici. Otkupio je prava na korištenje reci FERI (vila) i
tako je 1898. Godine lansirao sapun za sve primene po imenim – Feri (Fairy).




Godine 1930-te Tomas Hedlei se borio za opstanak. Engleske vileje skoro sve ulovio i iskoristio za pralјenje sapuna i sada je morao da koristi
one uhvaćene izvan egleske. Nјegovu malu kompaniju kupuje veća kompanija Procter
and Gamble koji obećavaju mnogo efikasnije korišćenje vila. Oni kreću sa  gajenjem  vila. Po pričama danas u toj kompaniji postojideo gde se odgajaju vile ali sada su to debelјuškasta bića bez krila koja žive u
kavezima. Bilo kako bilo vile više ne srećemo po livadama ili u šumama.Nјihovo carstvo nikad nije otkriveno, a one i dalјe bude maštu dece i odraslih kao
i mnogih pisaca širom sveta.Ako sretnete neku vilu budite fini prema njoj i ako joj trebapomoć pomozite joj.



Posveta: Uz ovaj clanak moja Good_girl pozdravlja svoju omiljenu Nutellu
uz pesmu klikni ako smes :D


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 2 | 2016-08-18 , 12:54 PM

Kao i sva djeca i ja sam vjerovala u vile i gledala one crtane filmove o njima i sve mi je to bilo jako lijepo i maštovito.Koliko su samo crtanih filmova snimili o vilama,zvoncicu sam uvijek voljela(mali zvrk kako sam je zvala haha).Bas sam dosta toga o njima citala ali sve su to neke legende i mitovi,npr citala sam o tome kako je neka zena ustvari vidjela vile i cula njihovu pjesmu i kad su je ugledale da su pobjegle.Tako je bilo dosta situacija ali sve da se privuce paznja medija ali nista zlonamjerno.Ne vjerujem u njih ali bih voljela da postoje pa da uzmem sebi par njih i da mi pomazu dok kacim ves na strik i tako to i naravno da ih naucim da pjevaju pjesme od Pedje Medenice. lol Tetka svaka cast za post! gj hug cmok


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








124
poruka na forumu
189 1557



post # 3 | 2016-08-18 , 12:57 PM

jaaaaaaaaaoj  lele nista bez pedje  lol
evo zamisljam vile kako kace ves i pevaju nesto od pedje  lol


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 4 | 2016-08-18 , 1:03 PM

Pa logicno ej,sta ce mi vile koje ne znaju pjesme Pedje Medenice,pa kakve su onda one uopste vile. lol
Kao u crtanom "Pepeljuga" kad one ptice kace ves hahaahah nije ni meni lako uopste majke mi. lol


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








124
poruka na forumu
189 1557



post # 5 | 2016-08-18 , 2:40 PM

Quote Good_girl ()
nije ni meni lako uopste majke mi. lol

Nije moras sama sebe da trpis :lol:
salu na stranu bilo bi lepo da postoje. Ko zna mozda su i postojale nekada a sada su samo price ostale


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 6 | 2016-08-18 , 3:03 PM

Hahahha,sama sebi najgori neprijatelj. lol
Eh koliko sam ja samo prica procitala o tome da su neki ljudi vidjeli vile i slicno,uvijek ce price postojati sve dok ljudi u nesto vjeruju.


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








13
poruka na forumu
4 23



post # 7 | 2016-08-18 , 3:53 PM

Zubic :D








124
poruka na forumu
189 1557



post # 8 | 2016-08-18 , 6:23 PM



Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








13
poruka na forumu
4 23



post # 9 | 2016-08-18 , 6:28 PM

a preljepa slika  da








61
poruka na forumu
13 69



post # 10 | 2016-08-25 , 8:39 PM

Super ti je clanak ali posveta lol   lol   lol




Forum » Opste diskusije » Misterije » Vile i vilenjaci
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]