• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » Pustinja Atakama
Pustinja Atakama






124
poruka na forumu
189 1557



post # 1 | 2016-09-12 , 10:04 AM

Pustnje prekrivaju 20% površine zemlјe. Najpoznatija je svakakoSahara, ali postoji jedna pustinja koje je veoma neobična i puna raznih kontrasta.
To je Atakama pustinja i nalazi se u Čileu.Atakama se prostire duž obara Tihog okeana u dužini od 1000 kmi nalazi se na visini od 4 063 m. . Atakama je stara 15 miliona godina i 50 puta
suvlјa od Doline Smrti u Kaliforniji.  Ova pustinjase smatra najsurovijom na zemlјi. Prva zanimlјivost je da se ova pustinja koja je najsuvlјa nalazi blizu Tihog okeana koji je najveći. U pustinji u proseku padne
1mm na metar u proseku svakih 5 – 20 godina dok u centralnom delu postoje predeli
gde se smatra da kiša nije pala bar 400 godina, a možda i nikad od kada postoji.
Ona je toliko sušna da su planine koje dostižu visinu od 6.885 metara potpuno bez
glečera. Najsušniji deo Atakame naziva se "dvostruka kišna senka". Tu nema ni jedne travke, ne raste ni jedna vrsta kaktusa. Zapnjujuća  je činjenica da se sve što ostane u tom delu pustinjepretvara u artefakte. Tu nema vlage i ništa ne trune. Uzrok ovog neobičnog fenomena je geografski položaj pustinje. Sa jedne strane je od mora odvaja pojas promorskih planina, a sa druge strane Andi. Tu obalu zaplјuskuje hladna morska struja (Humboldtova struja) to more duž obale Čilea je hladno samim tim nema isparavanja i nema kišnih oblaka. Još jedan razlog za ovako sušnu pustinju je i to da je na velikoj nadmorskoj
visini i da u vazduhu nema vlage tako da se jako brzo zagreva.


Godine 2003. jedan tim istraživača je objavio izveštaj u Sajens magazinu pod naslovom"Marsovski predeli u Atakami, Čileu i granica života mikroba" u kome su ponovili test koji su koristile letelice Viking 1 i Viking 2, koje su se spustilena Mars da bi otkrile život na toj planeti. U Atakaminisu uspeli da otkriju  bilo kakav znak postojanjamikroba ili bilo kakav oblik života. Ovaj region je po tome verovatno jedinstven
na svetu.


Ovako izgleda taj centralni deo pustinje gde nema nikakvog života.Sa druge strane pustinja Atakama je poznata i po  ”mesečevoj dolini”, gejzirima i slanom jezeru.Dolina Meseca ili Val de Luna je peskovit predeo nalik na mesečevu površinu. A nezaboravanprizor je El Tatio, najviši gejzir na planeti. Na nadmorskoj visini iznad 4.300m


Pueblo San Pedro de Atakama je sagrađen na centralnom platouvisine 2 438 metara i bio je nastanjen prvobitno Inkama, a zatim Špancima. Atakama je naselјena, iako je populacija vrlo retka. Kroz Atakamu ide Pan-američki autoput.Prvi tragovi života  vodedo plemena  južnoameričkih indijanaca Atakamenoskoji je tu živio pre više hilјada godina. Procenjuje se da su živeli u pustinjskoj oazi na visini od oko 2000 m nadmorske visine i osnivači  su tzv. San Pedro kulture.Crkvu u  selu  sazidali su  Španci 1577, ali arheološki nalaziukazuju da je područje San Pedra bilo centar paleolitske civilizacije koja je zidala kamena utvrđenja na strmimplaninama koje okružuju  dolinu. Ostaci Tulornaselјa (oko 800 - 1100 pr.n.e.) pronađeni su u blizini današnjeg grada San Pedro de Atakama.



Ovo su ostatci Tulor naselјa koji su se održali do danas.Na istoku ovog dela  nalazise područje zvano Puna de Atakama, u kojem su davne kiše stvorile jezera koja isparavaju
i gube vodu i postaju sve slanija. Mnoga velika jezera su već odavno presušila.
Ono što je od njih ostalo daje tom surovom pustinjskom kraju čaroban odsjaj.
Prizori laguna ispunjenih  oduzima dah.



Jedna od tih slanih laguna.Arheolozi su pronašli izrazito očuvane mumije stare oko 9000godina.


Na rubovima pustinje u pećinama žive „vampiri“. To je posebnavrsta slepih miševa koja se hrani krvlјu svojih žrtava. Oni samo malo zagrizu žrtvu i piju krv.


Pored svega ovog Atakama krije još jednu neobičnost. Na tri hilјade  metara nadmorske visine, astronomi iz celog svetase tu okuplјaju kako bi posmatrali zveѕde. Nebo nad pustinjom toliko je prozirno
da im se pogled pruža do granica svemira, ako ne i malo dalјe.



U noći ESO-a ogromni teleskopi su uhvatli ovako nešto, zvezde izgleda da rotiraju  oko južnog nebeskog pola. Nebo iznad Paranala pruža veličanstvene mogućnosti za posmatranje i proučavanjete pojave. Na opservatorij na CerroParanal u pustinji  Atakama u Čileu, najednom od četiri  tornjna (8,2 metara)  mogu se videti teleskopi kako obavlјanju noćni zadatak gledaneba. Dva od četiri 1,8-metarski pomoćni teleskopisu takođe ovo isto snimili. Suva klima i jako visoko smeštena opservatorija  na  2600 m nadmorske visine,uz izuzetno savremenu opremu čini da posmatranje zvezda sa ovog mesta bude magično.Bila je ovo Atakama pustinja jako neobična izanimlјiva sa svim svojim kontrastima i lepotama.


Poruku je menjao/la Atina1 - Ponedeljak, 2016-09-12, 10:08 AM


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








829
poruka na forumu
588 3749



post # 2 | 2016-09-12 , 12:08 PM

WOW .... samo 1ml kise na metar ! Bas fascinantno .... A ova zadnja slika kao iz filmova   gj  .
Nemogu da verujem da postoji mesto na svetu na kome nije pala kisa bar jednom u 3 godine ,a kamoli 400 godina  :o :o :o ..... Mislio sam do sad da samo u Mrtvom moru nema niceg zivog...

Atina1, svaka cast   gj


Najveci moj nedostatak je sto me nema u dva primerka!!!








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 3 | 2016-09-12 , 12:44 PM

Jaooo hocu i ja tamo da posmatram zvijezde,blago njima. <_<
Jako impresivno je to sto postoji ovako nesto,unikatan prostor na zemlji gdje nema ni vegetacije na nekim dijelovima ni  zivotinja i onda se i cini interesantnom jer predstavlja fenomen.
Hajde da vidim sada onog Bear Grylls-a kako bi tamo opstao. lol
Zaista lijep clanak,odlicno tetka! gj


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."


Forum » Opste diskusije » Misterije » Pustinja Atakama
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]