• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » Druidi
Druidi






124
poruka na forumu
189 1557



post # 1 | 2016-09-17 , 8:33 PM


Druidi su bili sveštenički stalež starih Kelta, koji su živeli iradili u većem delu zapadne Evrope, severno od Alpa kao i na BritanskimOstrvima. Svako pleme Kelta i Gala imalo je druida,koji je obavlјao dužnosti sveštenika, sudije, iscelitelјa i učitelјa.Druidi su bili politeisti, ali su puno pažnje posvećivali i elemetima prirode,kao što su Sunce, Mesec i zvezde, tražeći u njima "znakove". Takođe supoštovali hrast, izvesne šumarke,vrhove određenih brda, kao i neke potoke, jezera i vrste bilјaka - praktikovali su izvesne oblike animizma. Vatra je smatrana simbolomnekoliko božanstava i bila je povezana sa Suncem i pročišćenjem





Danasje malo toga poznato o druidskoj praksi. Izgleda da je bila duboko tradicionalna. Druidsko učenje se sastojalo iz velikog broja stihova koji su učeni napamet i tvrdilo se da je potrebno dvadeset godina da se završi obuka. Postojao je vrlo napredan druidski centar na ostrvu Englesi (Anglesey, Ynys Môn), koje se nalazina, kako su verovali, magičnom jezeru u Velsu.Druidi širom Evrope suodlazili tamo na obuku.Međutim,budući da je njihovo učenje bilo usmeno, pod navalom Rimlјana i hristijanizacijom
Kelta, nije preživeo ni jedan jedini stih, čak ni u prevodu. Čak i legende koje su preostale nisu čisto druidske, već se u njima oseća uticaj Rimlјana i hrišćanstva.


O opstanku druida u Britaniji nakon rimskog osvajanja govori Nenije,ali nažalost često meša događaje ilegende i to na takav način da je nemoguće utvrditi šta je istorijska činjenica, a šta ne.On tvrdi da je ostrvski vojskovođa Vortigern pozvao dvanaest druida da mu pomažu nakon što ga je biskup Germanus od Oksere ekskomunicirao.U irskoj književnosti se druidi često spominju, a njihova funkcijana Britanskim ostrvima odgovara onoj koju su imali u Galiji, mada su čak i u ranim periodima bardi uzurpirali neke od mnogobrojnih druidskih dužnosti. Često se prikazuju kao savetnici kralјeva.Prema jednoj legendi Bek mak De (Bec mac Dé - "mali sin boga"), najveći prorok međudruidima, je predvideo smrt Darmada mak Kerbala (Diarmaid mac Cearbhaill), poslednjeg paganskog Visokog kralјaIrske, mnogo preciznije nego tri hrišćanska sveca.U Ulsterskom ciklusu, Katbanda, glavnog druida na dvoru ulsterskog kralјa Konkobara, prati uvek stotinumladih koji žele da uče od njega. Bio je prisutan na rođenju tragične heroine Deirdre, i prorekao joj sudbinu.Druide je konsutlovala i Meb,kralјica Konahta, pre nego što je pošla u napad na Ulster. Prema istorijskim podacima prvi druidi su bili muškarci. Žene koje
se pominju kao druidi su bile njihovi potomci (ćerke prvih druida).



Poznati Stonehendž je bio veliko „svetilište – okuplјalište“ druida.Tamo su izvodili svoje rituale.


Šta se desilo sa druidima i njihovom magijom to niko ne zna. Ostalaje priča o njima i po neki sponemik kao meni svedok da su postojali.


Poruku je menjao/la Atina1 - Subota, 2016-09-17, 8:34 PM


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 2 | 2016-09-17 , 10:10 PM

Zanimljivo :D Kad mi neko pomene druide ja se setim onog iz Asteriksa i Obeliksa lol


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








124
poruka na forumu
189 1557



post # 3 | 2016-09-17 , 10:20 PM

E, vala red je bio da napisem clanak od koga ti se ne dize kosa na glavi
bravo jaaaaaaaaaaaaa juhu juhu juhu


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








2515
poruka na forumu
2013 17837



post # 4 | 2016-09-17 , 11:11 PM

Quote Atina1 ()
E, vala red je bio da napisem clanak od koga ti se ne dize kosa na glavibravo jaaaaaaaaaaaaa

E svaka cast tetka lol


"If you have a problem with me, call me. If you don't have my number, then that means you don't know me well enough to have a problem." ✌️








829
poruka na forumu
588 3749



post # 5 | 2016-09-20 , 9:20 PM

Volim Druide  :D ..koristio druida ko klinac kad sam igrao Diablo 2

Svaka Cast    :*


Poruku je menjao/la KISSME - Utorak, 2016-09-20, 9:20 PM


Najveci moj nedostatak je sto me nema u dva primerka!!!


Forum » Opste diskusije » Misterije » Druidi
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]