• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Misterije » Nerešene misterije sveta
Nerešene misterije sveta






124
poruka na forumu
189 1557



post # 1 | 2016-10-02 , 1:36 AM

Postoje neke misterije koje su navodno rešene, odnosno, nekoobjašnjenje za njih je dao. Mnoge nemaju nikakvo objašnjenje i o njima se ćuti.
Naučnici rade na njihovom rešavanju i nerviraju se, ali javnost o tome malo zna.Ovo su neke od tih o kojima se ćuti. 
Mehanizam sa Antikitere



Ova složena mehanička naprava za računanje položaja nebeskihtela izvađena je sa dna Egejskog mora, sa jedne olupine. Sama po sebi, naprava nije
kompleksnija od, recimo, preciznog i komplikovanog mehaničkog časovnika iz, na primer,
18. veka. Tu je i problem: olupina sa koje je izvađena stara je najmanje 2.000 godina,
a tehnologija koja je korišćena za pravlјenje ove naprave nije mogla biti poznata
još najmanje 1.000 godina. Ne samo da je mehanizam bio ispred svog vremena, nego
pre nove ere nisu bili poznati ni zakoni gravitacije potrebni da bi se napravila
mašina za njihovu primenu.
Drugim rečima, mehanizam sa Antikitere je imao funkcije koje niko živ u to vreme
nije mogao razumeti (po onome što dosad znamo o antičkoj Grčkoj), a broj funkcija
koje naprava poseduje daleko prevazilazi svaku moguću upotrebu poznatu u to doba. 
Vojničev rukopis


Ova misteriozna knjiga nastala je, prema najnovijim istraživanjima,u 15. ili 16. veku. Reč je o onome što bismo danas nazvali „slikovnica", mada
niko ne zna kakva joj je uloga tada bila. Sve otkad je postala poznata široj javnosti
američki prodavac knjiga polјskog porekla Vilfrid Vojnič ju je otkrio 1912. godine),
bila je predmet interesovanja laika i naučnika, jer nikome nije bilo poznato na
kojem jeziku je napisana i o čemu se u njoj govori.
Jedino oko čega se naučnici slažu je da je reč o organizovanoj, smislenoj celini,
bez nasumičnog ponavlјanja znakova, odnosno o tekstu napisanom na pravom, mada potpuno
nepoznatom jeziku.
Rukopis su za ovih skoro 100 godina pokušavali da reše mnogi matematičari, lingvisti,
kriptografi, vojni šifreri, i niko nije odmakao ni korak dalјe od početka.
Ukratko, niko ništa ne zna o ovome.

Zvuk

Ovo je najveća od svih misterija (i bukvalno). Početkom 1997. godine američka Nacionalna
okeanska i atmosferska uprava zabeležila je veoma čudan zvuk sa dubine okeana. Čudan
i veoma glasan, toliko glasan da su ga zabeležila dva mikrofona udalјena 3.000 kilometara
jedan od drugog.
Naučnici, kojima se zvuk učinio krajnje interesantnim, došli su, posle nekoliko
meseci marlјivog rada, do neverovatnog zaklјučka: sa sigurnošću od 99,9 odsto mogli
su da kažu da je zvuk organskog porekla (da ga je „napravila" neka životinja).
Problem - zvuk je previše jak da bi ga „napravila' bilo kakva poznata životinja.
U prirodi, zaklјučak je, ne postoji životinja dovolјno jaka i moćna da bi proizvela
ovakav zvuk. Čak i moćni plavi kit, dugačak do 33 metra, pravi je patulјak u odnosu
na stvorenje koje je proizvelo „zvuk".
Bagdadske beterije



U školama se uči da je baterije u 19. veku izumeo Alesandro Volta,a nigde se ne pominje da je neki izumitelј iz Bagdada skoro 15 vekova pre Italijana
izumeo istu stvar. U stvari, ovo otkriće je bilo toliko neverovatno da su naučnici
još uvek u pravom ratu oko otkrivanja pravog značenja ovog otkrića.
Samo jedno je sigurno: u ćupu, nalik mnogim ćupovima iz tog perioda, nalazi se bakarni
valјak koji pokazuje znake nagrizenosti kiselinom (isto kao u savremenim baterijama,
usled uronjenosti u tečnost koja u interakciji sa bakrom proizvodi električni napon).
Mada je sada skoro sigurno da je reč o nekoj vrsti baterija, rasprava još traje
oko načina njihove upotrebe. I dok jedni tvrde da su ih u starom Bagdadu koristili
čak i za osvetlјavanje grada, drugi misle da su ih koristili metalurzi, za pravlјenje
legura, i lekari, za „šok-terapije".


Cevi iz Bajgonga



U delu Kine koji nikad nije bio naselјen nalaze se stotine starih,čeličnih cevi koje zadiru duboko u utrobu planine, a čiji otvori izlaze na vrh planine.
Neke od cevi vode do slanog jezera u blizini, a sve su povezane tako da čine smislen
oblik. Neke od cevi imaju prečnik od oko 40 centimetara, a većina ih je uniformne
veličine.
Šta je problem s ovim? Možda je sve deo nekog zaboravlјenog rudnika?
Problem je što su naučnici, američki i kineski odredili starost ovih cevi i došli
do zapanjujućeg otkrića: cevi ne samo da nisu napravlјene u doba kad je bila poznata
tehnologija izrade čelika, nego su napravlјene u vremenu kad je najveći domet naših
predaka bio da isprže nešto na vatri a da im se pri tom ne zapali krzno na leđima.
Drugim rečima, ove cevi su, naučno je potvrđeno, nastale daleko, daleko pre nego
što je to, po svemu što nas uči istorija, moguće.


Nisam najlepsa. Nisam najbolja. Nisam najpopularnija. Nisam kao druge.
Nisam ni izbliza savrsena. Nemam savrseno telo. Ima puno boljih od mene.
ALI TO SAM JA :)








672
poruka na forumu
1965 12212



post # 2 | 2016-10-02 , 2:47 AM

Jako interesantan članak.Najviše mi je privukao pažnju ovaj zvuk zato sto sam već čitala o tome,čini mi se da su neki naučnici na sjeveru otkrili i zabilježili taj zvuk i to totalno slučajno ako se ne varam.Ma postoji mnogo neriješenih misterija ali najveća misterija smo ipak i dalje mi ljudi. :D


"....DA ŽIVIMO U NEKOJ KOLIBI U ŠUMI. TI DA CIJEPAŠ DRVA, JA DA CIJEPAM RAKIJU."








134
poruka na forumu
150 1011



post # 3 | 2021-06-12 , 12:50 PM

Ne trebaju mi misterije svijeta. Neka prvo audiolozi i otorinci rijese prvo moju misteriju zujenja u usima, a onda mogu pricat o svijetu.


Forum » Opste diskusije » Misterije » Nerešene misterije sveta
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]