• Page 1 of 1
  • 1
Forum » Opste diskusije » Zdravlje i Moda » Nesanica
Nesanica






10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 1 | 2012-09-11 , 9:26 PM

Nesanica može da prouzrokuje ili pojača depresiju i psihičke probleme

Problemi sa spavanjem, problem da se zaspe ili da se spava cijelu noć nisu samo neugodni, nego negativno utiču na svakodnevnicu i zdravlje.
Tako nesanica može da prouzrokuje ili pojača depresiju i psihičke probleme. Opasna posljedica nesanice je i dnevni umor koji ne samo da negativno utiče na svakodnevnicu, nego je često i uzork za nastanak saobraćajne nesreće.
Prije svega hrkanje povezano sa prestajanjem disanja može biti uzrok za povećavanje krvnog pritiska ili problema u radu srca.

Trećinu života provodimo spavajući i to je i važno za normalnu funkciju organizma. Duboki san koji dovoljno dugo traje nije samo dobar za odmor, nego i neophodan za zdravlje.
San pomaže da se fizički, ali i psihički odmorimo od napora svakodnevnice. Za vrijeme sna, tijelo prelazi u fazu u kojoj štedi energiju i počinje sa regeneracijom.
Između ostalog, za vrijeme sna se novo naučene stvari registruju i spreme u centru pamćenja.

Faze sna su podijeljene u više različitih ciklusa koji se međusobno mijenjaju. Radi se o laganom snu, dubokom snu, fazi sa snovima ili REM (Rapid Eye Movement) fazi. REM faza je aktivna faza sna u kojoj intenzivno sanjamo i prerađujemo događaje koje smo doživjeli u toku dana. Ova faza traje oko dvadeset minuta i u njoj se ubrzava rad srca i disanja.

Dva hormona utiču na ritam sna i budnog stanja: melatonin nas uspavljuje, kortizol nas budi i čini aktivnim u toku dana.

Postoje različiti razlozi za nesanicu, kao što su intenzivni doživljaji u toku dana, stalni stres, teški psihički problemi kao što su strah, žalost, teški problemi, organske bolesti kao na primjer bolesti štitne žlijezde, depresije itd.
Kod trećine ljudi koji pate od nesanice su razlozi za njeno nastajanje nepoznati. U tom slučaju ljekari govore o primarnoj nesanici, gdje se radi o kombinaciji loših životnih navika i negativnih očekivanja sa posljedicom da se nesanica podrazumjeva i očekuje.

Skoro svaka osoba sa vremena na vrijeme pati od nesanice, koja je prouzrokovana napetosti ili stresom. Ukoliko ovi problemi traju duže od mjesec dana, obavezno je posavjetovati se sa ljekarom. Terapija lijekovima može pomoći da se vrati na uobičajeni ritam sna. Dugoročno korištenje lijekova za spavanje se ne preporučuje ukoliko se ne poznaju uzroci nesanice i ukoliko se oni ne mogu riješiti.







  Sid



380
poruka na forumu
105 507



post # 2 | 2012-09-11 , 10:12 PM

Quote (Dusomoja)
Trećinu života provodimo spavajući


i sto vise reci...

sto manje spavamo duze smo budni...

ja imam problema s nesanicom, povremeno, samo na nju nikada ne gledam kao na medicinski problem, vise ju gledam kao posljedicu neurednog zivota....
zbog posla mi je preokrenut bio ritam i sve mi je naopako...


jedno je kad ceznes za nekim ko je daleko,
a drugo kad ceznes za nekim ko je kraj tebe, tu...

godine nas obrade razlicito...
nekome postane vazno s kim ce leci,
a nekome s kim ce se probuditi...





  Leksi



2448
poruka na forumu
230 453



post # 3 | 2012-09-12 , 3:00 PM

To mi je kao sestra!
Odrasle smo zajedno.
Ima vremena kad cu spavati. :)
Proce mi zivot a da nisam videla nista :)


Ja ne patim od ludila, ja uzivam u njemu!








2602
poruka na forumu
1597 7677



post # 4 | 2012-09-14 , 4:11 PM

jel se to jede xd


НИЈЕ ВАЖНО КАКВА СИЛА НАС НАПАДА,НЕГО КОЛИКУ СВЕТИЊУ БРАНИМО!!!





  Impi



2339
poruka na forumu
2336 14126



post # 5 | 2012-09-14 , 7:58 PM

pa gde tu najskuplju :p :p :p



juhu juhu juhu juhu








409
poruka na forumu
50 74



post # 6 | 2012-10-01 , 1:12 PM

Glavni uzrocnik nesanice jeste nedovoljno psihicko i fizicko trosenje.
Zato Chuck Norris preporucuje sledece:" Popijte pedeset tableta za spavanje i trepnucete cak dva puta. :D








10209
poruka na forumu
3202 5806



post # 7 | 2014-03-17 , 2:51 PM

Moja nesanica je u zadnje vreme cesta tj ja nemogu da zaspim a kad zaspim onda sam kao top :D
Neznam sta doprinosi toj mojoj nesanici i sto se to desava samo se nadam procice brzo jer me smara jer sam svakodnevno slomljena i umorna .











2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 8 | 2014-03-17 , 10:16 PM

sva sreca pa nisam imao problema sa nesanicom sem svega nekoliko noci bukvalno u zivotu :D


FORTIS FORTUNA ADIUVAT





  BMW



3820
poruka na forumu
98 692



post # 9 | 2014-04-11 , 9:06 PM

Ja kolko' znam nikad nisam imao nesanicu ;)


''Ko rano rani, cijeli dan mu se spava''

''Pazi kome poklanjaš sebe,svoju ljubav i svoje povjerenje,jer,svi smo mi ljudi,ali rijetko ko je čovjek.''








1676
poruka na forumu
2385 4623



post # 10 | 2014-04-12 , 2:51 PM

Nesanica moj dobar drug :D :p








2795
poruka na forumu
3036 6562



post # 11 | 2014-04-26 , 9:25 PM

nisam imao problema sa nesanicom gotovo uopste u zivotu :)


FORTIS FORTUNA ADIUVAT


Forum » Opste diskusije » Zdravlje i Moda » Nesanica
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Мини-чат

Legenda: [Administrator] [Super Moderator] [Moderator] [Urednik] [Forum Moderator] [VIP] [Donator] [Korisnik]